Зміст:
  1. Щепити чи ні дітей від ковіду?
  2. Які можуть бути сумніви щодо щеплення дітей проти ковіду
  3. Що буде далі

Що це означає і чи варто чекати початку вакцинації українських дітей від ковіду, LIGA.Life розпитала Федора Лапія, голову Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, дорадчого органу при МОЗ, доцента кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров’я України імені Шупика.

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Друга частина пояснень, яка вийде згодом, стосується вакцинації вагітних від коронавірусу.

Ви можете прослухати також пояснення експерта у вигляді подкасту: 

Google Podcasts

Apple Podcasts

Spotify

TuneIn

Deezer

Далі – пряма мова експерта.

Щепити чи ні дітей від ковіду?

 

Нещодавно Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики отримала запит від МОЗ про те, що планувати на 2022 рік. Зараз треба закладати фінанси, планувати, чи потрібна ревакцинація, додаткові дози. І серед цих запитів були запитання про дітей та підлітків до 16-18 років. 

31 травня ми мали засідання, і одразу ухвалили рішення, яке буде оприлюднене згодом на сайті Центру громадського здоров’я. 11 червня повідомимо його МОЗу.

Рішення щодо вакцинації дітей у двох словах буде приблизно таким: "Не знаємо". 

Вакцина проти COVID-19 вже дозволена дітям (діти – це особи до 18 років). 

Препарат Comirnaty від Pfizer спочатку дозволений від 16 років. Наприкінці травня Європейське агентство з лікарських засобів та FDA у США дозволили Comirnaty дітям від 12 років. На початку червня у США близько 600 000 підлітків вже щеплені нею.

Подібні рішення вже ухвалили в багатьох країнах євроспільноти: Австрії, Франції. Литва сказала, що в червні почне, також Польща, Німеччина. Естонія сказала, що подумає до осені.

Ізраїль – одна з перших країн, яка використала цю вакцину дітям від 16 років, коли провакцинували людей похилого віку,  громадян з супутніми патологіями. 

У нас проводять наради міждержавні, на глобальному рівні під егідою ВООЗ. Чому в Ізраїлі вирішили вакцинувати дітей? Коли я спілкувався з колегами, вони кажуть: щоб дозволити їм повернутися до нормального навчання.

Якщо говорити про вакцини, зареєстровані в Україні.

Нещодавно CoronaVac дозволили використовувати для дітей (в Китаї. – Ред.).

Боюся помилитися з якого віку, бо вони досліджують цю вакцину від трьох років, а деякі препарати досліджують від шести місяців життя, а Comirnaty проходить дослідження у дітей від двох років. Між "проходить дослідження" і "дозволено до використання" є різниця. 

Тобто:

а) досвід використання є;

б) дозвіл на використання ми очікуємо в Україні з 12 років, мають бути гармонізовані інструкції  з внесеними змінами, щоб забезпечити правове поле. 

Уже є попередні проміжні результати дослідження різних вакцин різних виробників у дітей від шести місяців, двох та трьох років. Вони ще не закінчені, але дають підстави таким органам як НТГЕІ давати рекомендації уряду. 

 

Які можуть бути сумніви щодо щеплення дітей проти ковіду

 

Тут хотілося би звернутися до Великої Британії. Там теж є Національна технічна група експертів з імунопрофілактики, яка називається JCVI. Працює з 60-х років. Вони ще не надали відповідь уряду Британії, чи потрібно вакцинувати дітей від 12 років чи раніше, вони питання ще вивчають.

У чому є сумніви: чи потрібна нам вакцинація дітей, щоб досягти успіху у боротьбі з COVID-19?

Досі дискутують, чи є діти важливими ланками у розповсюдженні цієї інфекції. Одні говорять: так, інші – ні.

Знаємо, що діти хворіють легше, але серед них є тяжкі, смертельні випадки.

В Україні від початку пандемії маємо близько 70 померлих дітей до 18 років від ковіду. Це не так багато, як серед дорослих, але це аргумент за вакцинацію. Вакцина не є живим мікроорганізмом, її основа є безпечною.

Частка дитячого населення на планеті – 30-35%, це досить суттєво. У США – це близько 25%. Одна країна не може розв’язати проблеми COVID-19, бо все одно їздитимуть, спілкуватимуться. Зважаючи на те, що не всі дорослі захочуть вакцинуватися, діти можуть дозволити досягти нам колективного імунітету. Але є нюанс. 

Коли Ізраїль охопив 95% дорослих, які підлягали вакцинації, побачили різке зниження випадків, які потребують ушпиталення. У травні завдяки вакцинації, здається, зафіксували лише 800 з чимось випадків. Тобто, не вакцинуючи дітей, вони вже фіксують практично зникнення випадків, які потребують ушпиталення, які мають тяжкий перебіг. 

Маємо приклади з інших країн, де за високого охоплення вакцинацією дорослих без вакцинації дітей ковід – (уже. – Ред.) рідкісна хвороба.

Чи окремі міста, наприклад, у Бразилії в місті з населенням 45 000 охопили щепленням 95% цільової групи, це 75% від загального населення міста. І у них вже немає випадків, які потребують ушпиталення.

Тому ставлять запитання, чи потрібно вакцинувати дітей перед школою, щоб повернутися до нормального життя, чи достатня вакцинація лише дорослих, а дітей можемо не чіпати. 

Наразі немає впевненості, що вакцина може припинити циркуляцію вірусу. Якщо вакцина не впливає на виділення вірусу, ви не припините бути джерелом інфекції. Діти хворіють легше. Тоді виникає питання, що вакцинація дітей не матиме значення.

Одна справа, коли 600 000 підлітків вакцинували у США, це велика вибірка, але все одно ми хотіли би мати ще й кліндослідження.

Звісно, насамперед вивчаємо вакцину у дорослих, беремо досвід з попередніх років, і крок за кроком починаємо вивчати вакцину у дітей. Але розуміємо, що діти – не маленькі дорослі. У них є власні особливості імунної відповіді.

Нещодавно оприлюднили результати клінічного дослідження у США за участі понад 2200 дітей. Понад тисяча дітей були в групі вакцинованих, трішки менше тисячі – в групі невакцинованих. Але це недостатня вибірка, щоб говорити про рідкісні побічні ефекти.

Є свіжою історія про щеплення проти лихоманки Денге. Коли вакцинували дітей проти неї і вони потім зустрічалися зі збудником, у вакцинованих був тяжкий перебіг порівняно з невакцинованими. Зараз рекомендації змінилися, рекомендують вакцинувати тих, хто перехворів. А оскільки вірус лихоманки Денге і ковід у чомусь подібні, маємо певні занепокоєння. 

Тому на НТГЕІ ми ухвалили рішення, що поки немає надійних наукових підстав, які б підтверджували, що дітей також необхідно вакцинувати, щоб досягти успіху у боротьбі з ковідом. 

Довідка: Вичерпних педіатричних даних наразі не так багато, але, за наявними дослідженнями, від ковіду помирає трохи менше однієї дитини на кожну тисячу хворих. Ще в однієї може розвинутися дитячий мультисистемний запальний синдром. Детальніше – в огляді досліджень. 

Що буде далі

 

Тримаємо руку на пульсі, дивимося, що роблять в інших країнах, зокрема, Британії, бо це країна, яка має потужний науковий потенціал, чудових експертів.

Є багато запитань, на які ми сьогодні не можемо дати відповіді. Думаю, можна почекати. У нас є в запасі місяць-два. Літо – досить спокійний період для COVID-19.

Найімовірніше, ми повторимо історію літа 2020 року – мертвого сезону ковіду, який нікуди не зникне, з поверненням восени 2021 року.

Якщо влітку ми отримуватимемо інформацію з інших країн, що без дітей не обійдемося, це буде умовою для повернення нормального навчання дитини в школі, матимемо місяць запасу після того, як зараз охопимо чимало дорослих. Відкриваємо вакцинацію дітям і протягом серпня зможемо це зробити.

Підкреслюю: в Україні маємо необхідність вакцинувати дорослих, тут ще роботи – непочатий край. Тому в Україні зараз відтерміновуємо вакцинацію дітей і дивимося на інші країни. 

Проєкт "Наукою по ковіду" реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Позиція фонду може не збігатися з думкою авторів.

Науковий редактор проєкту – кандидат медичних наук Андрій Сем'янків, відомий також як медичний блогер MedGoblin.

Світ починає вакцинувати дітей від коронавірусу. Що це означає і чого чекати Україні
Спільний проєкт Відродження та LIGA.net