Школа офлайн з 1 вересня: 10 запитань до заступника міністра освіти
Заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко заявив, що освітній процес в школах з 1 вересня відновиться в режимі офлайн. І що Міносвіти зараз проводить аудит місць, де у разі небезпеки можна буде сховати дітей.
Заява Вітренка спровокувала шквал обговорень у батьківських спільнотах. Після чого очільник МОН Сергій Шкарлет згладив риторику відомства. Заявив, що остаточно вирішувати, чи готова школа до офлайн-навчання, будуть засновники навчального закладу. Тобто місцева влада. Зокрема, департамент освіти.
Питань залишається багато, на частину з них погодився відповісти начальник Головного управління загальної, середньої та дошкільної освіти МОН Юрій Кононенко.
Яка мотивація МОН рекомендувати навчальний рік офлайн, коли повномасштабна війна?
Ми – суспільство, батьки і вчителі, діти – дуже хотіли б нормально вчититися в звичному режимі. Зараз робиться все можливе, щоб 1 вересня школи розпочали роботу очно. Це непросте завдання.
В Україні – 13700 шкіл, з яких, за інформацією органів управління освітою, лише близько 1500 шкіл мають бомбосховища або інше укриття, які більш-менш відповідають вимогам.
Минулого тижня прем'єр-міністр України провів нараду з приводу підготовки до нового навчального року. І це завдання, в тому числі, щодо створення нормальних безпекових умов роботи шкіл, поставлене перед ОВА і органами місцевого самоврядування, органами управління освітою і Міносвіти. Якщо таких умов не буде, дистанційна робота або робота в змішаному режимі не відкидається.
2. Тобто в одному місті можуть якісь школи з укриттями запрацювати офлайн, а якісь – залишаться на дистанційці?
Так, таке може бути. Якщо школа не має бомбосховища, укриття і не має можливості забезпечити якесь найближче приміщення, яке можна використовувати як укриття, тоді ОВА і органи місцевого самоврядування прийматимуть рішення, як ця школа може функціонувати.
Зрозуміло, що великі капіталовкладення потрібні, щоб будувати або обладнувати нові укриття. І це навряд можливо в умовах воєнного стану. Але те, що можна, органи місцевого самоврядування повинні робити.
3. Яке конкретно має бути укриття, щоб школі дозволили очно працювати? Шкільне підвальне приміщення, яке не є бомбосховищем за нормативами, підходить, щоб відкрити школу офлайн?
Конкретні технічні вимоги краще питати в органів влади, які за це відповідають – ДСНС і Мінрегіон. З точки зору освіти для нас важливо: якщо в школі в цей день займається 200 дітей і 20 педагогів, то на 230 місць повинно бути обладнане приміщення, яке відповідає нормам.
[За те, скільки метрів має бути на 1 дитину в укритті, яке освітлення, вентиляція] відповідають органи місцевого самоврядування і обласні військові адміністрації. Міносвіти координує. Поставлена задача інформувати Кабмін про те, як іде підготовка до нового навчального року. Ми цю інформацію будемо збирати, починаючи з кінця червня.
Є комісія, яку призначає засновник, тобто орган місцевого самоврядування. Туди входять всі технічні спеціалісти, які повинні дати висновок, що це приміщення може використовуватися як укриття для дітей, педпрацівників та інших працівників школи. Люди, які підписують цей висновок, відповідають за нього..
4. Батьки зауважують, що й раніше перевірки були часто для галочки. Чому вони мають повірити, що зараз буде інакше?
Ми повинні не емоціями керуватися. На нараді, яку прем'єр-міністр проводив, завдання щодо безпеки було серйозно поставлено перед міністерствами, органами місцевого самоврядування, ОВА, ДСНС. Не може бути в умовах війни ставлення "для галочки". Погоджуюсь, що раніше таке могло бути. Але зараз такого бути не повинно.
5. Обладнувати укриття мають за кошти засновників, тобто місцевої влади?
Так. Обладнувати укриття можна в тому числі за кошти, не заборонені законодавством. Це можуть бути кошти держбюджету, не виключено, що певні кошти будуть направлені теж. Зараз ми розраховуємо на міжнародну допомогу, яка по різних напрямках іде.
Коли наш міністр звертався до міністрів освіти в іноземних країхнах, до різного роду міжнародних організацій, то питання обладнання закладів освіти, в тому числі, укриттями було одним з. Тобто всі кошти, які можна буде знайти, будуть використовуватися. Для початку важливо, щоб було все проаналізовано.
6. Часом можуть бути потрібні великі кошти, щоб привести укриття до потрібного стану. В одній зі шкіл, коли відкрили підвал, болота було по коліна, тобто це питання вентиляції, місткості тощо. У засновників може не бути коштів, в такому випадку що? Можлива додаткова субвенція?
Навряд зараз в умовах воєнного стану можлива окрема субвенція на цю мету. Але не виключено, що після аналізу даних, які надійдуть на кінець червня, певні кошти з держбюджету можуть бути спрямовані.
7. У частині шкіл уже почали вимагати в батьків кошти "на облаштування укриття". Відповідні скріни розмістили батьки у групі "Батьки SOS". Один із випадків зафіксований у Львові, який не був тимчасово окупований. Там у школах з батьків по 700 грн збирають.
Побори – це неприпустимо. Позиція Міністерства однозначна. Інша справа, зараз ситуація в державі складна. Є різні моменти, особливо в регіонах, які були тимчасово окуповані, а потім звільнені. І можуть створюватися, в тому числі, батьками різного роду благодійні фонди, які повинні діяти відповідно до законодавства. І якщо добровільно – це не виключається. Але примус неприпустимий.
Міністерство щодня отримує від 100 до 200 листів, які стосуються роботи школи. Більшість – від батьків. Все, що стосується школи, до мене прийде. Поки що жодного листа по жодному регіону, в тому числі по Львівській області, не бачив про те, що ви говорите. Якщо такі звернення будуть – будемо реагувати.
8. Коли департаменти освіти мають оголосити про своє рішення щодо формату роботи шкіл – це початок, кінець серпня?
Відповідно до доручення премєр-міністра, ми кожні 10 днів будемо оновлювати цю інформацію і по мірі готовності ОВА можуть приймати такі рішення. Гадаю, що на початок серпня, мабуть, вже буде остаточно відомо, яка буде ситуація в тому чи іншому регіоні, де можливо організувати очний процес, де неможливо.
9. Якщо під час уроку починається тривога, урок переривається – як спустити сотні дітей за кілька хвилин у підвал?
Якщо ми точно знаємо, що в школі укриття на 200 осіб, а у нас вчиться 600, то, на жаль, прийдеться організувати очне навчання в три зміни. Або – змішане навучання. Тут все залежить від керівника закладу, і це важливо організувати.
До початку навчального року кожен заклад має перевірити, за який час діти можуть спуститися з третього поверха, з другого, пройти з першого. Це повинно бути і практично перевірено, і зроблені висновки.
10. Багато шкіл сьогодні використовуються як тимчасові прихистки для переселенців. Що МОН пропонує тут?
Є рекомендація уряду по можливості знайти людям інші приміщення, де вони могли б перебувати, якщо є потреба. Щоб заклади освіти могли нормально готуватися до початку навчального року. Це непросте завдання. Особливо на заході України, де багато таких закладів і переселенців. Але поступово це робитиметься, за це відповідають ОВА і органи місцевого самоврядування.