Пояснення

Розбір | COVID-сертифікати для подорожей. Як їх можна отримати та на якій підставі

01.07.2021, 14:00 • 4 хвилини
COVID-сертифікати для подорожей. Як їх можна отримати та на якій підставі - Фото
Ілюстративне фото: пресслужба президента України
З 1 липня в Україні вводять документ – "COVID-сертифікати". Вони відкривають більше кордонів для українців. 

За словами генерального директора Центру громадського здоров'я України Романа Родини, генерація електронної довідки на порталі "Дія" від сьогодні працює в тестовому режимі. 

Це посвідчення, що людина або вже вакцинована проти коронавірусу, або перехворіла і має активні антитіла, або не інфікована, про що каже свіжий результат ПЛР-тесту.

LIGA.Life розпитала, як отримати документ, куди з ним можна поїхати і чи не буде підробок, у Дмитра Черниша, директора Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров'я НСЗУ.

Яким буде COVID-сертифікат

Це буде документ, доступний як в електронному форматі, так і в роздрукованому. Щось на зразок авіаквитка: хтось показує у смартфоні, а хтось приносить паперову версію.

МОЗ планує запровадити внутрішні і зовнішні сертифікати. Внутрішні розглядають для, скажімо, допуску на масові заходи, та це ще обговорюють. А зараз йдеться про зовнішній, за яким можна відвідати іншу країну.

На цьому сертифікаті буде інформація про подорожнього і QR-код. Документ матиме однаковий вигляд, що на смартфоні, що на папері, запевняють в НСЗУ.

"Їх треба буде показувати прикордонникам, вони матимуть відповідну базу з серіями і номерами цих сертифікатів, щоб розуміти, що документ ще активний і не підроблений", – додав Черниш.

Яка там буде інформація

Залежно від підстави, на якій людина отримує сертифікат, каже Черниш.

Підстав є три:

  1. Якщо людина вакцинувалася від COVID-19 – тоді точна дата отримання вакцини, її назва, виробник, серійний номер і скільки доз. Якщо вакцина дводозна – дві, однодозна – одна, але такі в Україні наразі не зареєстровані;

  2. Якщо людина перехворіла COVID-19 – коли була зареєстрована хвороба і коли одужала. Тобто, що має активні антитіла;

  3. Якщо людина не хворіла і не отримувала щеплення – негативний результат ПЛР-тесту, зроблений щонайбільше за 72 години.

Також там буде персональна інформація про пацієнта:

  • прізвище ім’я по батькові кирилицею і латиницею.
  • інформація про документ, який посвідчує особу – серія і номер закордонного паспорта;
  • інформація про лікаря, який вносив дані, на підставі яких видають сертифікат.

Як отримати сертифікат

Планують три варіанти видачі документу, які запроваджуватимуть у три етапи, каже Дмитро Черниш.

Перший – з 1 липня – через Дію. Застосунок для цього підтягуватиме інформацію з системи eHealth.

"Це все інформація з електронної медкартки пацієнта. Вона існує в рамках eHealth. Ця картка наповнюється електронними записами про пацієнта: кожне відвідування лікаря, консультація, процедура, результати тестів/аналізів, зроблене щеплення. Лікар вказує інформацію про вакцину – виробник, назва, серія, яка це доза – перша чи друга. І система автоматично підтягуватиме дані", – пояснює директор департаменту НСЗУ.

Але перед цим користувач, який просить в Дії видати сертифікат, має підписати згоду на передачу своїх же даних з електронної системи охорони здоров’я Дії.

Якщо вся необхідна інформація є в eHealth (щеплення/історія хвороби/результат ПЛР), людині не доведеться контактувати зі своїм сімейним лікарем.

Користувач отримує свій документ, він є в Дії і там автоматично розраховано його термін придатності.

Але якщо лікар забув внести, наприклад, інформацію про вакцинацію, доведеться звернутися до нього і все з’ясувати. Бо Дія видаватиме помилку, каже Черниш.

Другий варіант отримання сертифікату – через сімейного лікаря. Його хочуть запровадити у серпні-вересні 2021 року.

"Тоді людина звертається до свого сімейного лікаря і той, затвердивши підписом пацієнта, формує сертифікат і направляє або на електронну пошту, або на месенджер. Якщо кнопковий телефон – можна буде просто роздрукувати сертифікат", – пояснює директор департаменту НСЗУ.

Третій варіант – можливість сформувати сертифікат через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Але це, якщо впроваджуватимуть, то восени.

Усі послуги безоплатні для отримувача сертифікату.

Куди з ним можна буде поїхати

Україна, розробляючи сертифікати для подорожей, керується умовами, які визначає Європейський Союз і ВООЗ. 

"Це рекомендації стосовно набору інформації, яка має бути в цьому реєстрі, бази, з якою можна буде перевірити, чи сертифікат не підроблений. І ми, формуючи умови сертифікату,  слідуватимемо тому, що скаже ЄС, щоб відкрити ці кордони", – каже Черниш.

Дані, які Україна передаватиме в ЄС та ВООЗ, – не персональні, запевняють в НСЗУ. Лише інформація про те, що сертифікат на даний момент дійсний або недійсний.

Паралельно над цим проєктом працює багато міністерств, зокрема, Міністерство закордонних справ. 

"Там будуть з кожними країнами підписані меморандуми про взаємовизнання сертифікатів. Думаю, будуть певні тригери, які говоритимуть про те, що певна країна не дотримується підписаних меморандумів, тому в будь-яких відносинах можливий перегляд в сторону навіть розірвання цих меморандумів", – пояснив Черниш. 

Інформація про те, які країни визнають сертифікати України, буде на covid19.gov.ua. А також, де отримати сертифікат і, ймовірно, пояснення від МЗС, що підписана між країнами угода означає. 

"Залежно від країни, ця угода може відрізнятися: десь це може бути абсолютна свобода, тобто жодних обмежень, а десь будуть обмеження, наприклад, в’їхати можна, але обов’язково дотримуватися карантину", – пояснює Черниш.

Чи можливі підробки сертифікатів

НСЗУ обіцяє контролювати це питання за допомогою електронної бази, де видно певні відхилення від норми. 

"Наприклад, сімейний лікар видає в місяць 20-30 COVID-сертифікатів. А певний сімейний лікар чомусь видає 500. Це буде елемент автоматичного моніторингу, який одразу переросте в фактичний з виїздом до цього лікаря. Можливо, дійсно в нього такий контингент людей. Але з точки зору автоматичного моніторингу це тригер, який ми перевірятимемо", – пояснює Черниш.

Плюс планують законодавче регулювання, включно з кримінальною відповідальністю.

"Це не простий процес, де в один клік можна сформувати цей сертифікат. Лікарю для того, щоб отримати фейковий сертифікат, потрібно зробити низку протизаконних дій, за які він понесе серйозне покарання. Він має в електронну картку пацієнта внести неіснуючий запис, тобто свідомо сказати, що невакцинований пацієнт має щеплення", – пояснює директор департаменту. 

Черниш переконаний, що на це йтиме небагато лікарів. А з тими, хто йтиме – працюватиме в тому числі МВС.

Катерина Амеліна, Альона Низовець
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини