Ефективність вакцини Sinovac Biotech. Чому цифри так відрізняються. Пояснює інфекціоніст
Під прискіпливою увагою світових ЗМІ опинилася вакцина проти COVID-19 китайського виробника Sinovac Biotech. Точніше результати останніх клінічних досліджень. Які відрізняються.
В Індонезії оприлюднили цифру 65,3%. В Туреччині – 91,25%. В Бразилії – 50,4%.
Як розглядати ці цифри LIGA.Life запитала у Федора Лапія – імунолога та інфекціоніста.
За його словами, є декілька причин, чому відрізняються цифри у різних дослідженнях.
Перша – це можуть бути різні вакцини за своїм принципом: або інактивовані, або РНК вакцина, або векторна. Це якщо порівнювати ефективність вакцин від різних компаній. Якщо говорити про вакцину від Sinovac Biotech – вона інактивована.
Друга причина – різні країни, різні континенти і тут можуть бути різні етнічні розбіжності. Третя – може відрізнятися епідситуація в країні.
Читайте також: Китайська вакцина проти коронавірусу: що слід знати та коли вона буде в приватних клініках
Четверта – коли дослідження проводять, то включають певну вікову групу: в одній країні це може бути 18-65 років, а в іншій – 18-85 років. Плюс відомо, що для більш старшого віку людей ефективність вакцин, зазвичай, нижча.
П’ята причина – ефективність щодо якої форми хвороби оцінювали.
"Щодо останніх даних з Сан-Паулу (Бразилія – ред.), вони взяли 13 000 медичних працівників, щоб швидше побачити різницю між вакцинованими і невакцинованими. То серед невакцинованих було сім випадків смерті від COVID-19, а серед вакцинованих нуль. Тобто якщо ми говоримо за ефективність щодо попереджуваності смерті, тут зрозуміло – 100% – сім випадків проти нуля", – пояснив інфекціоніст.
Коли об’єднали дані тих, хто мав тяжкий перебіг і потребував госпіталізації, то ефективність вакцини складала 92%.
Якщо оцінювати ефективність вакцини в попередженні госпіталізації – то вона складала 87%.
"В Туреччини була офіційна заява про 92%, але там менша вибірка була. І незрозуміло, щодо якого контингенту вони проводили дослідження і щодо якої форми коронавірусу. Те саме може стосуватися Індонезії: в одній країні беруть медиків, в іншій – беруть усіх", – пояснив Федір Лапій.
І додав, що жодна вакцина наразі не закінчила третій етап досліджень.
"Дослідження оформлюються в окремій країні. Країни приймають рішення на основі проміжних результатів, коли було достеменно зрозуміло, що різниця між вакцинованими і невакцинованими є і ця тенденція буде зберігатися. А загалом, поки що небагато вакцин мають об’єднані дані", – пояснив імунолог.
- 30 грудня був підписаний контракт між Україною та Sinovac Biotech.
- За словами Віктора Ляшка, перші 700 тисяч доз вакцини від цієї компанії Україна отримає орієнтовно наприкінці лютого 2021 року.
- 13 січня в компанії Лекхім, яка підписала договір з китайською компанією, розповіли, скільки коштуватиме вакцина та якими факторами вони керувалися при виборі вакцини.