Симптоми серцево-судинних захворювань у жінок: чим відрізняються від чоловічих і як запобігти
Як стверджує ВООЗ, серцево-судинні захворювання – причина 32% смертей у світі. Однак ознаки серцевого нападу у жінок часто мають свої особливості. До того ж більшість симптомів плутають з проявами інших захворювань. До прикладу, біль у грудях може з’явитися за декілька тижнів до нападу, проте жінки хибно вважають, що це стрес чи втома.
Протягом тривалого часу жіночий організм залишався поза увагою й дослідники не враховували симптоми, що притаманні жіночому організму під час хвороб серця. Лише нещодавно науковці почали вивчати прояви серцево-судинних захворювань у жінок. Як виявилося, жіночі симптоми можуть бути менш специфічними і менш вираженими. Наприклад:
тяжкість чи дискомфорт в грудях, а не гострий біль як у чоловіків;
неприємні відчуття в животі, які можуть спричинити нудоту, печію або болі, які плутають з розладами травлення;
психоемоційні симптоми: тривога, депресія чи постійна втома;
задишка, яка виникає навіть у стані спокою або легких фізнавантажень;
відчуття нестабільного пульсу чи серцебиття.
Суб’єктивне сприйняття цих симптомів може спровокувати недооцінювання стану. Своєю чергою ігнорування симптомів може завадити вчасно отримати допомогу, яка інколи потрібна терміново.
Чим небезпечне ігнорування симптомів серцево-судинних захворювань
Ігнорування симптомів може мати серйозні наслідки, такі як інфаркт, інсульт, серцева недостатність, що потребують термінової допомоги. Згідно з даними Американської асоціації серця, жінки, які перенесли інфаркт, мають вищий показник смертності, ніж чоловіки. Оскільки жінки не завжди мають активне лікування чи їхні симптоми залишаються непоміченими.
Як розпізнати небезпечні сигнали та коли звертатися до лікаря. Звертайте увагу на будь-які нові або незвичайні симптоми, особливо якщо вони регулярні. У разі виникнення тривоги за власне здоров’я слід звернутися за консультацією до сімейного лікаря.
Негайно звертатися до лікаря, якщо:
відчуваєте біль у грудях після фізичного чи емоційного навантаження, чи в стані спокою;
спостерігаєте задишку під час помірного фізнавантаження чи в стані спокою;
маєте незвичайну слабкість чи відчуваєте втому без видимої причини;
відчуваєте запаморочення, дзвін у вухах або головний біль;
з'явилися набряки ніг.
Щоб запобігти серцево-судинним захворюванням, варто проводити регулярні обстеження, стежити за артеріальним тиском та рівнем холестерину й цукру в крові. Особливу увагу слід приділити, якщо в родині були випадки інсультів або інфарктів. Своєчасне звернення до лікаря може врятувати життя.