У Києві затвердили порядок створення муралів: де та які стінописи заборонені
Відтепер у Києві є затверджений порядок створення муралів на будівлях і спорудах міста. Документ визначає механізми нанесення розписів, їх утримання, збереження, демонтаж, а також процедуру розгляду питань та ухвалення рішень про створення стінописів у міському просторі.
Відповідне рішення 4 липня ухвалила Київська міська рада.
Розглядати ініціативи зі створення мальописів на стінах київських будівель буде спеціальна Комісія з питань погодження ескізів і локацій розміщення монументальних розписів. До неї увійдуть 11 людей: 5 представників міської влади та 6 незалежних експертів.
"Сьогодні мурали стали невіддільною частиною міського середовища. Багато з них дійсно прикрашають місто та привертають увагу киян, і за останні роки кількість ініціатив щодо створення муралів значно зросла", — зазначила депутатка Київради, голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха.
Водночас, додала вона, у місті почастішали випадки, коли мурали стають предметом критики професійного середовища та незадоволення у суспільства. Йдеться про неналежне розташування та сумнівні сюжети нових стінописів. Аби зменшити кількість таких випадків у майбутньому, міська рада розробила порядок створення муралів.
"Київ — перше місто, що розробило зрозумілу й відкриту процедуру, яка визначає дорожню карту для ініціаторів створення муралів, сприятиме гармонізації нових стінописів з міським середовищем і дозволить захистити місто й публічний простір від хаотичного насичення творами монументального мистецтва, зокрема на об’єктах культурної спадщини", — наголосила Вікторія Муха.
Що передбачають нові правила?
не допускається створення муралів на фасадах об’єктів культурної спадщини;
не допускається створення муралів, які містять інформацію чи контент, заборонений законодавством України;
не допускаються мурали, які містять рекламу.
Під час розгляду ініціатив щодо створення стінописів комісія буде враховувати:
мету та концепцію;
актуальність і соціальний вплив;
обґрунтування вибору локації та наявність погодження з місцевою владою;
гармонійну інтеграцію в урбаністичний контекст.