Чисте взуття, човен та Різдвяний чорт. Як святкують День Святого Миколая в Європі
Хто такий Святий Миколай
За переказами Миколай народився наприкінці ІІІ століття нашої ери на території сучасної Туреччини, у місті Патарі. Його батьки були віруючими заможними людьми.
У дорослому віці він переїхав у місто Мира, де він прийняв сан священника.
Після смерті батьків Миколай отримав спадок, який віддав на допомогу нужденним. За переказами він робив усі добрі справи таємно: приносив їжу до домівок бідних, купував іграшки та теплі речі.
Коли люди дізнались, хто робить для них стільки добра, обрали його єпископом. За своє життя він зробив безліч добрих справ, за що увійшов в історію, як Святий Миколай Чудотворець.
До речі, він також вважається покровителем дітей. Саме тому у ніч з 18 на 19 грудня (за юліанським календарем) Святий Миколай приходить до дітей для того, щоб залишити під подушкою винагороду за свою поведінку. Смаколики та іграшки – для слухняних і лозинки для тих, то себе погано вів.
А як святкують День Святого Миколая у світі? Liga.Life пропонує дізнатися про незвичайні традиції європейських країн!
Туреччина
Хоч Святий Миколай народився та жив на території сучасної Туреччини, в країні не святкується День Чудотворця.
Його постать стала прототипом турецького Діда Мороза – Ноеля Баба. Напередодні Нового року він також приносить подарунки, проте не тільки дітям, але й дорослим.
Та Туреччині не потрібен окремий день в календарі, щоб вшанувати пам’ять Миколая. Щороку в місто Демре (нова назва древнього міста Мира) з’їжджаються паломники з усього світу. Адже саме там знаходиться Церква святого Миколая, яка була побудована одразу після смерті Чудотворця.
Німеччина та Австрія
Тривалий час в Австрії та деяких регіонах Німеччини, зокрема в Баварії, Святий Миколай був головним героєм різдвяних свят. На святкових парадах Святий Миколай, вдягнений у рясу єпископа, вітає усіх жителів міст зі святом. Поруч з ним завжди ходить його антипод – Крампус – більш відомий, як "Різдвяний чорт".
Поки Святий Миколай дарує подарунки, хвалить чи повчає дітей, Крампус їх лякає.
Щодо подарунків, то традиція дещо схожа на українську – Святий Миколай приходить вночі до діток і дарує їм солодощі, фрукти, горішки чи іграшки. Проте подарунки німці отримують в ніч з 5 на 6 грудня, адже місцеві церкви дотримуються григоріанського календаря.
Цікавий факт: поки українські діти готують подушки, німецькі виносять чисте взуття за двері кімнати. Саме туди за традицією Святий Миколай має покласти подарунок.
Відео: Youtube-канал "The New York Times"
Італія
У ніч на шосте грудня італійські дітлахи також чекають на подарунки від Святого Миколая або Сан Ніколи. Слухняним діткам Чудотворець приносить ласощі під двері кімнати.
Проте в італійському регіоні Апулія День Святого Миколая святкується не в грудні, а в травні. У цей день італійці згадують події тисячолітньої давнини – перенесення мощей Святого з міста Мира (сучасна Туреччина) в італійське містечко Барі.
Свято відбувається з 7 по 9 травня. Місто Барі прикрашають вогниками та італійськими прапорцями. Вулицями міста проходить святкова процесія, а з моря на човні привозять ікону та статую Святого Миколая.
Нідерланди
Свято на честь Миколи Чудотворця в Нідерландах святкується п’ятого грудня. Цікаво, що цей персонаж вважається в країні важливішим за Санта Клауса.
Ба більше, за однієї із легенд Святий Миколай або Синтерклаас – родич нідерландського Діда Мороза! Цей факт пояснює, чому Синтерклаас має таку пишну білу бороду, як в Діда Мороза, та червону яскраву рясу.
Далі – цікавіше. Синтерклаас з’являється кожного року у різному місті і приїздить туди на човні!
Що залишається незмінним, так це традиція дарувати дітям подарунки. Маленькі голландці виставляють своє взуття або біля дверей, або біля каміна, щоб Синтерклаас приніс їм гостинці.
Відео: Youtube-канал "Holland Holiday"
Польща
Шостого грудня святкують День святого Миколая або Миколайки і в Польщі. Традиції дещо схожі на українські – Святий також приносить подарунки під подушки. Та отримувачем може бути як дитина, так і дорослий.
Проте існує легенда, що перед тим, як принести гостинець, Чудотворець заглядає у вікна будинку, щоб побачити чи чисте взуття у членів сім’ї. Якщо так, то всі отримають подарунки, якщо ні, то усім членам сім’ї залишається різочка.
Окрім цього в Польщі говорять, що якщо йде сніг шостого грудня, то це Миколайка трясе своєю бородою.
Головне фото: depositphotos.com