Медалі України на Олімпіаді. Хто виборов нагороди: переможці та призери
- Золото: Жан Беленюк, греко-римська боротьба
- Срібло: 6 медалей
- Людмила Лузан та Анастасія Четверікова, веслування на каное
- Парвіз Насібов, греко-римська боротьба
- Олена Старікова, велоспорт
- Михайло Романчук, плавання
- Анжеліка Терлюга, карате
- Олександр Хижняк, бокс
- Бронза
- Еліна Світоліна, теніс
- Дар'я Білодід, дзюдо
- Збірна України з артистичного плавання
- Людмила Лузан, веслування на каное
- Ірина Коляденко, боротьба
- Ярослава Магучіх, стрибки у висоту
- Станіслав Горуна, карате
- Марта Фєдіна та Анастасія Савчук, артистичне плавання
- Алла Черкасова, боротьба
- Ігор Рейзлін, фехтування
- Олена Костевич та Олег Омельчук, кульова стрільба
- Михайло Романчук, плавання
Золото: Жан Беленюк, греко-римська боротьба
Видання The Associated Press прогнозувало Україні 14 нагород – три золотих, сім срібних та чотири бронзові.
Олімпійськими чемпіонами, на думку експертів, мали стати Ольга Харлан (фехтування), Жан Беленюк (греко-римська боротьба) та Ярослава Магучіх (стрибки у висоту). Не вгадали міжнародні експерти з кількістю, але були близькі до переліку призерів, хоча без сенсацій не минуло.
В активі збірної України – всього одне золото замість трьох прогнозованих.
І це найменша кількість нагород вищого ґатунку за історію всіх літніх Олімпіад, де виступала незалежна Україна.
Але з Олімпійським чемпіоном в The Associated Press не помилилися.
У фіналі українець Жан Беленюк боровся із триразовим призером чемпіонатів світу Віктором Лорінцем з Угорщини. З Беленюком Лорінц боровся вже не вперше і жодного разу українець не поступався.
Не змінилася статистика і на Олімпіаді в Токіо. Зустріч завершилася із рахунком 5:1 на користь українця.
Після фінальної сутички Жан Беленюк зазначив: "Тяжко травмувався за три тижні до Олімпійських ігор і не знав чітко, чи буду брати участь. Тільки віра мого тренера в мене дала змогу реалізувати свою мрію".
Для Беленюка це вже другі Олімпійські ігри. 2016 року українець також дійшов до фіналу, але у підсумку виборов "срібло", поступившись росіянину Давіду Чакватадзе.
Вперше з 1996 року Україна здобула золоту нагороду в греко-римській боротьбі.
Загалом Беленюк – четвертий борець в історії України з золотом Олімпійських ігор після В'ячеслава Олійника, Ельбруса Тедеєва та Ірини Мерлені.
Срібло: 6 медалей
6 срібних нагород подарувала Україні Олімпіада в Токіо. Найкращий показник у "синьо-жовтих" був у 2000 році. Тоді українці 10 разів були другими.
Людмила Лузан та Анастасія Четверікова, веслування на каное
Історичну нагороду для України виборов екіпаж каное-двійка на дистанції 500 м. Вперше змагання з тієї дисципліни проводили саме на Іграх в Токіо.
Тож Лузан та Четверікова – перші в історії віцечемпіонки Олімпіади у жіночому каное.
Так срібну нагороду прокоментувала Людмила Лузан: "Це Олімпійські ігри, ми – віцечемпіонки, дуже-дуже задоволені і тепер будемо тримати курс на Париж, у нас ще є потенціал. Зараз дуже щасливі".
Українки подолали дистанцію за 1 хв 57.499 сек. Олімпійськими чемпіонками стали представниці Китаю, а бронзу вибороли спортсменки з Канади.
Парвіз Насібов, греко-римська боротьба
У фіналі Парвіз Насібов боровся з іранцем Могаммадом Реза Гераї та поступився із рахунком 9:1. Проте на шляху до нагороди Парвіз неодноразово виявляв себе як справжній боєць.
Наприклад, у півфіналі проти єгипетського борця Могаммеда Ібрагіма Ель-Саєда в першому періоді українець поступався з рахунком 0:5. Але в другому періоді на останніх секундах відігрався і вирвав перемогу з рахунком 7:6.
Після сутички українець прокоментував свою срібну нагороду:
Олена Старікова, велоспорт
У фіналі українка поступилася в двох заїздах Келсі Мітчелл з Канади. На шляху до нагороди Старікова здолала мексиканку Юлі Вердуго, австралійку Еліз Ендрюс, нідерландську спортсменку Шанне Браспенікс, у чвертьфіналі – німкеню Лею Софі Фрідріх, у півфіналі була сильнішою за Лей Вайсі з Гонконгу (2:0).
Старікова вже націлена на наступні Ігри: "Десь не вистачило досвіду, десь – сил, адже це був для нас вже шостий змагальний день. Але, безумовно, дуже рада цій нагороді. Будемо працювати далі й вже до Парижу-2024 поїдемо за "золотом".
Це четверта олімпійська нагорода в історії українського велоспорту.
У 2000 році Сергій Чернявський, Олександр Феденко, Сергій Матвєєв та Олександр Симоненко стали срібними призерами у командній дистанції 4000 м.
Ірина Янович була третьою в спринті. У 2008 році Леся Калитовська виграла бронзову нагороду в індивідуальній гонці-переслідування.
Михайло Романчук, плавання
На дистанції 1500 метрів вільним стилем Михайло Романчук був другим. На фінішній прямій українець зумів наздогнати лідера Флоріана Велброка, але поруч неймовірну швидкість розвинув американець Роберт Фінке. Михайло Романчук програв 1,1 секунди.
Уперше українець виграв дві олімпійські медалі (про бронзову читайте далі – Ред.) в плаванні за останні 17 років.
Востаннє це вдавалося лише Яні Клочковій у 2004 році.
Анжеліка Терлюга, карате
Каратистка Анжеліка Терлюга, яка змагалася у ваговій категорії до 55 кг, у фіналі поступилася спортсменці з Болгарії Івет Горанову із рахунком 5:1. На шляху до медалі українка у груповому етапі здолала єгиптянку Радву Саєд та Міхо Міяхарою з Японії, а також розписала мирові з Молдір Жандарбай (Казахстан) та з Беттіни Планк (Австрія) та у півфіналі Терлюга пройшла Цзи-Юнь Вен (Китайский Тайбей).
Це перша нагорода України в карате на Олімпіаді, адже цей вид спорту дебютував у програмі Ігор в Токіо-2020.
Так свою срібну нагороду прокоментувала Анжеліка Терлюга: "Я цього року втратила батька. Я мріяла про цю медаль, щоправда, іншого кольору. Але я зробила все, що могла, сьогодні. Я дуже вибачаюсь, що це не "золото".
Олександр Хижняк, бокс
У фіналі Олександр Хижняк боксував з бразильцем Гебертом Соузі. За записками суддів українець лідирував у двох раундах, проте в останньому – потрапив у нокаут і суддя достроково зупинив бій попри те, що українець був готовий боксувати далі.
На шляху до нагороди Хижняк у стартових раундах переміг представника команди біженців Елдріка Селлу Родрігеса та аргентинця Франциско Данієля Верона, не залишив шансів Еюрі Седено Мартінес з Домініканської республіки (4:1), у півфіналі був сильнішим за Еуміра Марсіала.
Це єдина нагорода українських боксерів на Олімпіаді в Токіо та перша з 2012 року.
Слова Олександра Хижняка після виступу: "Трапилося, що трапилося. На все воля божа. Хотілося перемогти. Наша ціль була – "золото" Олімпійських ігор. Ціль не підкорилася. Напевно, потрібно ще раз пройти цей шлях і цю медаль зробити золотою".
Бронза
Українська збірна виборола 12 бронзових нагород. І це один з найкращих результатів за кількістю бронзи. Такий самий показних у "синьо-жовтих" був у 1996 році.
Еліна Світоліна, теніс
Перша ракетка України Еліна Світоліна обіграла Олену Рибакіну з Казахстану та виборола бронзу на Олімпіаді в Токіо. Матч, який тривав 2 години 24 хвилини, завершився із рахунком – 1:6, 7:6, 6:4.
Це перша в історії України медаль з Олімпіади в тенісі.
Крім того, третє місце – найкращий результат України загалом у тенісних турнірах на Олімпіаді. Раніше до стадії "бронзового матчу" вдавалося дістатися лише Альоні та Катерині Бондаренко у парному розряді, які посіли четверте місце у 2008 році.
Світоліна про бронзову нагороду: "На жаль, півфінал не склався, і для мене перемогти у бронзовому матчі після неймовірно витрачених зусиль за весь цей тиждень [дуже важливо]: я програвала у деяких матчах. Було дуже багато витрачено зусиль та нервів, що ця медаль для мене, звісно, має велике значення. І я дуже рада, що це трапилося зі мною тут. Це неймовірні відчуття".
Дар'я Білодід, дзюдо
Дзюдоїстка Дар'я Білодід завоювала бронзу у вазі до 48 кг. Зустріч із Широю Рішоні завершилася перемогою завдяки іппону.
Це перша олімпійська нагорода у кар'єрі Білодід та перша в історії України для жіночого дзюдо.
Реакція "української анаконди" після бронзової сутички: "Дивно казати, що я була сумною після того, як здобула "бронзу. Але це справді так, бо я все життя мріяла про золоту медаль. Сьогодні щось пішло не так. Моя мрія не здійснилася. Так, в мене є медаль, я дуже щаслива. Вона для мене, для моєї країни, для тренерів".
Збірна України з артистичного плавання
Українська збірна, у складі якої Марта Фєдіна, Анастасія Савчук, Єлизавета Яхно, Владислава та Марина Алексіїви, Аліна Шинкаренко, Ксенія Сидоренко та Катерина Резнік, за дві програми – довільну та технічну – отримали 190.3018.
Такий результат дозволив українкам вибороти першу в історії України командну медаль у артистичному плаванні.
Цікаво, що під час технічної програми українкам увімкнули іншу музику – збірної Японії – проте "синьо-жовті русалоньки" не розгубилися і були готові працювати під "один-два-три".
Своєчасно музику замінили. Українські синхроністки виступили у повну силу та стали бронзовими призерками.
Людмила Лузан, веслування на каное
У дебютній дисципліні "200 м, каное-одиночка" Людмила Лузан фінішувала з результатом 47,034 секунди. І саме фотофініш зафіксував, що Лузан на 0.08 секунди випередила чинну чемпіонку Європи Дороту Боровську, що і дозволило їй вибороти бронзу.
Каное дебютувало саме на Олімпіаді-2020, а Лузан вже має дві нагороди. Тож вона стала однією з двох спортсменок, що здобували більше однієї медалі у цьому виді спорту. Окрім неї, виграти дві нагороди вдалося канадійці Лоренс Вінсент-Ляпонт.
Крім того, Лузан Лузан стала третьою веслувальницею, якій вдалося здобути більше однієї медалі Олімпійських ігор. Лідеркою за нагородами Олімпійських ігор є Інна Осипенко-Радомська, яка здобула чотири медалі, виступаючи за збірну України. Три нагороди на Олімпіадах здобув Юрій Чебан – тренер збірної України з веслування.
Слова Людмили після історичних досягнень:
Ірина Коляденко, боротьба
У фіналі Коляденко, яка виступає у ваговій категорії до 62 кг, здолала представницю Латвії Анастасію Григорьєву.
Після бою українка зазначила: "Я вже з нею боролася на ліцензійному турнірі у фіналі. Я в неї виграла з відривом у десять балів. Але, звісно, раз на раз не попадається. Спортсменка досвідчена, але моя молодість дала бій досвіду".
Для 22-річної Коляденко Олімпійські ігри-2020 у Токіо стали першими в кар'єрі.
Ярослава Магучіх, стрибки у висоту
19-річна українка Ярослава Магучіх стала третьою, перестрибнувши висоту у 2 метри. Так свій виступ прокоментувала бронзова призерка:
"Втомлена, але щаслива, що маю цю "бронзу". Вона була для мене складна: 1.98 метри виконала з третьої спроби. Але я таки налаштувала себе, що можу стрибнути, і якщо [стрибну] – буде медаль. А якщо ні – то все. Краще бути з медаллю, вона для мене – найдорожча".
Станіслав Горуна, карате
Український каратист Станіслав Горуна поступився у півфіналі італійцю Луїджі Бузі з рахунком 3:0. На шляху до нагороди Горуна у груповій стадії виграв у японця Кена Нісімуру та американця Томаса Скотта, розписав нічию з угорцем Каролі Габор Харспатакі та поступився єгиптянину Абдаллі Абдельазізу.
Це перша нагорода України у чоловічому карате на Іграх.
Слова Горуни після нагородження: "Дуже класно і почесно бути тут. А взяти медаль як маленький трофейчик на все життя – теж непогано. Дуже круто, тому що я зрозумів: весь світ стежить за нашим маленьким олімпійським селищем. І бути в епіцентрі уваги всього світу – це емоції, які неможливо передати".
Марта Фєдіна та Анастасія Савчук, артистичне плавання
Дует Марти Фєдіної та Анастасії Савчук завоював історичну бронзову нагороду в артистичному плаванні. Українки за дві програми набрали 189.462 бала.
Ця бронза в артистичному плаванні є історичною нагородою для України – до Токіо у цьому виді спорту медалей не здобували.
Ось реакції Марти Фєдіної на бронзовий виступ: "Ми задоволені. Бронза – дуже велика медаль. Будемо працювати та дивитися, що буде далі. Але наразі ми дуже щасливі".
Алла Черкасова, боротьба
Українка Алла Черкасова, яка виступає у вазі до 68 кілограмів, у бронзовій сутичці перемогла чинну олімпійську чемпіонку Сару Досьо із рахунком 2:0.
Свій виступ Черкасова прокоментувала так:
На шляху до нагороди Черкасова виграла у Агнешки Вещек з Польщі та у Анни Шель з Німеччини. У півфіналі українка поступилася Тамірі Менсі – чинній чемпіонці світу – з рахунком 10:4.
Ігор Рейзлін, фехтування
Український фехтувальник Ігор Рейзлін у бронзовому фіналі переміг італійця Андреа Сантареллі. Зустріч завершилася із рахунком 14:10 на користь українця.
На своїй дебютній Олімпіаді Рейзлін виграв у швейцарців Макса Хайнцера (15:12) та Бенжаміна Штеффена (15:11), був сильнішим в чвертьфіналі за Мохамеда Ельсаєда з Єгипту (15:13), але поступився за вихід до фіналу Ромену Каннону з Франції (15:10).
Бронза Рейзліна – історична медаль для українського фехтування, адже раніше "синьо-жовтим" не вдавалося вибороти нагороду в одиночному чоловічому турнірі зі шпаги.
Емоції українського фехтувальника: "Після бою радів, навіть уперше за довгий час закричав. Зазвичай я не кричу, бо якщо буду кричати, то сил не залишиться".
Олена Костевич та Олег Омельчук, кульова стрільба
Українські стрільці Олена Костевич і Олег Омельчук виграли бронзу на Олімпіаді в Токіо в стрільбі з пневматичного пістолета на дистанції 10 метрів. Медаль у Токіо стала для Костевич четвертою. І за цим показником вона вийшла на друге місце серед інших українських олімпійців.
Лідером за кількістю здобутих нагород на Олімпіаді залишається Яна Клочкова, яка має 5 нагород, з них 4 "золота". Тепер Костевич планує виступати і на наступних Іграх:
"Я не зупиняюся. У мене є час, бажання, сили. Усе попереду. Не цього разу [перемога] – можливо, наступного. Шості Олімпійські ігри? У нашому виді спорту це не рекорд. Думаю, наступні Олімпійські ігри – буде вже близько 40, але це достатньо середній рік для нашого виду спорту".
Михайло Романчук, плавання
У кваліфікації на дистанції 800 метрів Михайло Романчук фінішував з часом 7 хвилин 4,28 секунди та встановив новий олімпійський рекорд. А вже у фіналі українець став бронзовим призером на дистанції 800 метрів. Плавець фінішував з часом 7 хвилин 42.33 секунди.
Це перша медаль у плаванні на Олімпіадах для України з 2004 року.
Слова Романчука після двох нагород: "У мене дві медалі – "срібло" та "бронза". Якби був ще один заплив – було б і "золото", але на жаль його немає. Проаналізуємо з тренером виступ та помилки, які, упевнений, що були. Будемо їх враховувати та рухатися далі".