Зміст:
  1. Старий Новий рік чи Маланка
  2. Традиції святкування Маланки
  3. Традиційні страви

Старий Новий рік чи Маланка

Початок січня для українців – це святковий період, наповнений традиціями, співами та смачною їжею. Від новорічного столу всі йдуть на пісну різдвяну кутю, потім на щедру кутю на Маланку, а далі на вранішні засівання у День Святого Василя. Замикає святковий марафон Водохреще.

Цікаво, що в Україні святкують Новий рік двічі. Перший – в ніч з 31 грудня на 1 січня, а другий – в ніч з 13 на 14 січня. Так сталося внаслідок розбіжності двох календарів: григоріанського (світського) та юліанського (церковного). Вони мають 13 днів різниці. 

Саме у ніч з 13 на 14 січня проводиться Богослужіння на закінчення Старого року. Тому в народі це свято називається Старий Новий рік.

Та окрім цього, ввечері 13 січня святкується День Преподобної Меланії. В народі він відомий як Меланка/Маланка, Щедрий вечір або вечір напередодні Василя. 

Існує також думка, що свято Меланки походить ще з дохристиянської епохи. Так згідно зі слов’янським міфом у мати богів Лади була донька Меланка. 

Коли Князь-Місяць був на полюванні, то лютий змій викрав Меланку і сховав у підземному царстві. Врятувати її вдалось богатирю Безпальчику-Василю. Саме тому на наступний день після Меланки святкують Василя.

Щедра кутя та гуляння до ранку. Що таке свято Маланки: історія, традиції й святкові страви
Фото: depositphotos.com

Традиції святкування Маланки

Після заходу Сонця у Щедрий вечір дівчата збираються гуртом і щедрують. Проте не все так просто. За традицією дівчата мають вбиратися в образи міфічних істот – Меланку, Василя та їх дружок. 

Меланка має носити віночок зі стрічками та намисто, а Василь – шаровари, жупан, шапку та чоботи. 

Хлопці також можуть щедрувати. Ця традиція називається "водити Меланку". Проте їхнє дійство дещо відрізняється від дівочого. Серед персонажів можна зустріти: козу, журавля, цигана та циганку, чорта з ріжками, ведмедя та, звичайно, Меланку.

У головну героїню вбирається хлопець з найкращим почуттям гумору.

За переказами свято Маланки продовжувалось до настання світанку. Вранці на роздоріжжі щедрувальники палили снопи соломи – дідухи – , які стоять від Святвечора до Нового року. Потім хлопці та дівчата стрибають через багаття.

Зі світанком хлопці йшли вітати з Новим роком господарів кожної хати, засіваючи зерном. Ця традиція збереглась і до сьогодні.

Дівчата не беруть участь у цьому обряді. За народним віруванням, дівчата, які засівають, не приносять щастя в оселю.

Щедра кутя та гуляння до ранку. Що таке свято Маланки: історія, традиції й святкові страви
Фото: depositphotos.com

Традиційні страви

Головна страва Щедрого вечора – кутя. Якщо на Різдво готують багату кутю, то на Маланку – щедру. 

Головні інгредієнти – зерно (символ воскреслого життя), мед (символ здоров’я) та мак (символ достатку). Проте кожна господиня додає у кутю й інгредієнти, щоб вона була дійсно щедрою. Це може бути молоко, вершки, масло та навіть вино.

За повір’ям, чим більше інгредієнтів у куті, тим багатша родина буде у новому році.

Окрім цього, на Маланку готують млинці, холодець, пиріжки, вареники та різні домашні ковбаси. До речі, у деяких регіонах України у Щедрий вечір подають кров’янку, яку через це називають "маланкою".

Рецепт щедрої куті на молочній основі

Інгредієнти:

  • пшениця – 200 г;

  • молоко – 375 г;

  • мед – 25 г;

  • мак – 25 г;

  • сухофрукти – 100 г.

Техніка приготування:

  1. Замочіть зерна пшениці в холодній воді на 3 години. 

  2. Після того, як зерно повністю вбере воду, залийте його молоком.

  3. Поставте варити до його готовності. 

  4. У готовий казанок додайте мед, мак і улюблені сухофрукти. 

Готово! Смачного та веселих свят!

Ще більше страв для Щедрої вечері ви можете знайти за посиланням.

Щедра кутя та гуляння до ранку. Що таке свято Маланки: історія, традиції й святкові страви
Фото: depositphotos.com

Головне фото – depositphotos.com