Зміст:
  1. Як вибрати країну та дізнатися про правила в’їзду?
  2. Коли купувати квитки, щоб не втратити їх?
  3. Де шукати житло?
  4. Які документи обов'язково слід мати з собою?
  5. Що обов’язково слід покласти у валізу у часи COVID-19?
  6. Які деталі слід врахувати перед плануванням маршруту?

Тревел-блогерка Маша Себова навчилась підлаштовуватись під обставини та подорожувати без фінансових втрат.

Про свої лайфхаки, щодо вибору країни, квитків, житла та підготовки документів у часи коронавірусу вона розповіла в інтерв’ю для LIGA.Life.

Як вибрати країну та дізнатися про правила в’їзду?

Я завжди була адептом раннього планування подорожей. Проте пандемія внесла свої корективи. Нам довелось забути про організацію поїздок заздалегідь та вільний вибір країн. Адже досі не всі держави готові зустрічати туристів. 

Щоб точно поїхати у відкриту країну та підготувати усі необхідні документи раджу звертатися до офіційних джерел інформації, а саме:

  • Карта на сайті МЗС України. Багато людей скаржаться, що там не завжди швидко оновлюють інформацію. Проте там є один важливий нюанс: натискаєте на потрібну країну і у правилах в’їзду шукаєте посилання на місцевий МЗС. 

  • Офіційний сайт МЗС країни, куди плануєте їхати. Наприклад, готуючись до наступної подорожі у Венецію, я перевіряла правила в’їзду на англомовній версії сайту МЗС Італії. Там інформація точно оновлюється швидше.

  • Сайт Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA). Там також є карта з актуальною інформацією щодо подорожей усіма країнами світу. Саме на неї орієнтуються представники авіакомпанії, реєструючи пасажирів на рейс. Якщо у вас не буде одного з перелічених документів, то є ризик невильоту. Наприклад, моя знайома летіла на Балі. Представники Qatar Airways детально перевіряли онлайн-форму, яку слід заповнити всім туристам перед вильотом в Індонезію. Ця інформація зазначається на сайті МЗС країни та ІАТА. 

Щоб точно переконатися, що країна відкрита та вам не потрібно самоізолюватися після прильоту – перевіряйте усі три джерела.

Як подорожувати в COVID-19 і не втрачати гроші. Поради від тревел-блогерки Маши Себової
Балі. Фото: Instagram @sebova

Коли купувати квитки, щоб не втратити їх?

Відсутність раннього планування може зіграти злий жарт і на етапі купівлі квитків. Якщо раніше я купувала їх за місяці, то зараз – за один тиждень до подорожі. Це своєрідна гарантія, що ви точно полетите і не втратите гроші.

Наприклад, на початку грудня я планую полетіти в Прагу. Проте свідомо не купую квитки зараз. Краще подумаю про це наприкінці листопада. Тому що ризик закриття кордонів все ще існує.

Звичайно за півтора року пандемії в мене були непередбачувані ситуації. Наприклад, я планувала поїхати в Казахстан. Перед купівлею квитків побачила новину про введення локдауну в країні до конкретної дати. 

Я придбала квиток на період, коли локдаун обіцяли закінчити. Проте не так сталося, як гадалося. Мені довелось змінювати квиток та летіти пізніше. Обмеження в країні ще діяли, але вони не завадили мені знімати випуск.

Як подорожувати в COVID-19 і не втрачати гроші. Поради від тревел-блогерки Маши Себової
Казахстан. Фото: Instagram @sebova

Подібний казус був з мандрівкою на Кіпр. Ми з чоловіком взяли квитки за декілька тижнів, але за два дні до вильоту оголосили про введення локдауну. За його умовами, туристам можна виходити з апартаментів двічі на день на три години щоразу.

Ми прилітали в суботу, а локдаун вводили з понеділка. Вирішили ризикнути та поїхати. Нам пощастило, ніхто нікого не перевіряв. Проте після повернення у Київ ми дізналися, що наших знайомих перевіряли та оштрафували за порушення карантину. 

Тобто щоразу плануючи поїздку в часи COVID-19 ти ніби ходиш тонким льодом.

Є два успішні сценарії, які врятують ваші гроші та нерви:

  • Обирайте квитки, які вам не шкода втратити. Наприклад, зараз лоукостери проводять розпродажі. Купити квиток Ryanair до Італії можна за 5-10 євро. Поставте собі певну цінову межу, яку у разі втрати вам не буде шкода, або це не суттєво вплине на ваш бюджет. 

  • Якщо ви летите далеко, наприклад, на інший континент, то раджу обирати авіакомпанії, які пропонують можливість заміни дату вильоту. Звичайно мова йде не про лоукостери. Наприклад, я літала з Qatar Airways. На початку 2021 року вони оголосили клієнтам про можливість безкоштовної заміни дати вильоту. Тобто у разі непередбачуваної ковідної ситуації подорож можна перенести на інший час.

Також я б радила до купівлі квитка подивитися, у який аеропорт ви прилітаєте. Це особливо стосується поціновувачів лоукостерів. Адже зазвичай вони прилітають у дальні аеропорти. 

Наприклад, аеропорт Париж Бове розташований за 1,5 години їзди від міста. Квиток на трансфер коштує 18-19 євро. Подібна ситуація з аеропортом Ейндховен, який деякі лоукостери позиціонують, як аеропорт поруч з Амстердамом. Шатл коштуватиме туристам 35 євро в один бік.

Трансфери також підлаштовуються під певні рейси. Тому якщо ви не потрапите на свій автобус, то доведеться їхати на таксі, яке коштуватиме 200 євро!

Тобто інколи квиток на лоукостер + шатл до міста коштуватимуть, як квиток на літак звичайної авіалінії. Проте приліт у центральний аеропорт дозволить не витрачати час на дорогу з аеропорту в місто. 

Як подорожувати в COVID-19 і не втрачати гроші. Поради від тревел-блогерки Маши Себової
Кіпр. Фото: Instagram @sebova

Де шукати житло?

У 90% випадків я спочатку купую авіаквитки, а потім бронюю житло. Проте в пандемію цей алгоритм може змінитися. 

Наприклад, якщо ви хочете поїхати на острівний відпочинок (наприклад, Мальдіви), то до купівлі авіаквитків слід передивитися список авторизованих готелів або гестхаусів, де приймають туристів. Це допоможе зрозуміти, на який острів вам потрібно летіти та як планувати свій маршрут. Тому пропоную перевіряти все в комплексі: і авіаквитки, і житло.

Ресурси для пошуку житла, якими користуюсь:

  • Airbnb. Годиться для пошуку квартири або окремої кімнати. Наприклад, нещодавно в Парижі я орендувала саме кімнату. Це дешевше, ніж ціла квартира.

  • Booking.com – ресурс для оренди готелів, хостелів та апартаментів.

  • HostelWorld Group – тут можна знайти ті ж хостели, що і на Airbnb та Booking.com, але за нижчою ціною.

Щодо хостелів, то потрібно враховувати один нюанс – комфорт в період пандемії. Наприклад, в Казахстані я вирішила забронювати ліжко в хостелі. Коли я зайшла в загальну кімнату, мене огорнула невеличка паніка: зараз пандемія, а я живу з 10 іншими дівчатами в одній кімнаті. 

Тому перед вибором житла запитайте себе: "Чи буде вам комфортно жити в хостелі у зв'язку з ситуацією?".

Як подорожувати в COVID-19 і не втрачати гроші. Поради від тревел-блогерки Маши Себової
Франція. Фото: Instagram @sebova

Район

Також перед вибором житла раджу дізнатися більше про райони міста або острів. По-перше, це допоможе уникнути небезпечних кварталів. Наприклад, в Парижі житло коштує дешевше в районі Північного вокзалу. Проте з’являтися там ввечері на самоті не слід.

По-друге, це дозволить поселитися на пішій відстані від головних пам’яток. Тому якщо ви не знаєте, де поселитися в Стамбулі, то краще обирайте район вулиці Істікляль, Галатської вежі або району Султанахмет. А от такі райони, як Кадикьой (Азійська частина Стамбулу) не дуже годяться для туристів.

Як знайти цю інформацію? Все просто: напишіть в пошуковику "Який район кращий для життя в …?" і прочитайте декілька ресурсів.

Також зробіть невелике дослідження: що вам важливо побачити в місті, а вже потім обирайте житло. 

Ціни та сезонність 

Все ж таки є переваги ковідних часів: ціни на житло переважно зменшились. Наприклад, раніше, щоб забронювати житло на Балі потрібно було подбати про це за пів року. Ціни були космічні. Зараз і ціни доступні, і охочих значно менше. 

Подібна ситуація з ресторанами. Наприклад, в Парижі дорогі заклади складно пережили ковідні часи. Їм довелось свідомо зменшити ціни, щоб зберегти масовий потік клієнтів. Проте якість також від цього постраждала.

Незмінним залишилось правило сезонності. Ціни на оренду житла та автомобіля зростають відповідно напливу туристів. Я це чітко відчула подорожуючи в Хорватію в червні, а потім в липні. 

Перший місяць літа вважається несезонним для країни. Тому ціни доступні, а туристів значно менше. У липні починаються канікули в європейських школах. Родини з Польщі, Чехії та Словаччини полюбляють відпочивати в Хорватії, тому з їхнім приїздом розпочинається гарячий сезон. Наприклад, ціни на оренду автомобіля можуть зрости уп’ятеро. У липні авто на чотири дні коштувало – 600-700 євро!

Зараз сезон минув. Ціни знову впали. Цю тенденцію я спостерігаю, готуючись до подорожі у Венецію. У листопаді великі апартаменти з терасою для родини з п’яти людей можна орендувати за 150 євро/доба. У гарячий сезон ціни значно вищі.

Як подорожувати в COVID-19 і не втрачати гроші. Поради від тревел-блогерки Маши Себової
Хорватія. Фото: Instagram @sebova

Які документи обов'язково слід мати з собою?

До пандемії я не друкувала документи. Страховки, квитки, броні для житла були в моєму телефоні. Зараз один з ключових документів – ПЛР-тест. Він має бути друкованим, англомовним та з мокрою печаткою. Електронні результати тесту можуть не підійти. Не раджу ризикувати.

У Париж я вперше летіла з сертифікатом про вакцинацію. Мала і друкований варіант від сімейного лікаря, і електронний в застосунку "Дія". 

У Парижі, як зараз у Києві, всюди перевіряють сертифікат. Чесно, я жодного разу не скористалася друкованим документом. Всюди показувала сертифікат у "Дії". Проте в цьому також є свої незручності.

Наприклад, я гуляла ввечері в Парижі. Телефон розрядився. У мене була зарядка з собою, проте через те, що сертифікат в телефоні, я не могла зайти в заклад без нього. Ба більше, я достеменно не пам'ятала, як добратися додому. Зайшла в метро, подивилися на карту, плюс-мінус зрозуміла де я, і куди мені потрібно. Так і дійшла. Тому для таких непередбачуваних випадків раджу не забувати на прогулянки друкований сертифікат.

Також пам’ятайте про страхування. Воно має покривати ризики, пов’язані з COVID-19. Наприклад, перед подорожжю на Сейшельські острови я заповнювала анкету. Там є окремий пункт про страховку, яку обов’язково слід вказати.  

Наостанок – не забудьте на телефоні зберегти броні житла на випадки непередбачуваних ситуацій.

Що обов’язково слід покласти у валізу у часи COVID-19?

Я завжди маю з собою аптечку. Це обов’язковий атрибут валізи. У період COVID-19 вона особливо потрібна. Також беру з собою санітайзери та запас масок.

Цікаво спостерігати, як в різних країнах дотримуються маскового режиму. Наприклад, наша перша подорож після жорсткого карантину минулого року була в Туреччину. Всі носили маски правильно, прикриваючи ніс та рот. В Грузії та Казахстані люди більш розслаблені щодо цього. Усі носять маски, як їм заманеться.

Проте найбільше мене вразили жителі Сейшельських островів. Припускаю, що там високі штрафи та суворий контроль за дотриманням маскового режиму, тому люди носять маски навіть, коли їдуть на самоті в машині. Прогулюючись джунглями я вдалині побачила чоловіка в масці. Впевнена, що я єдина людина, яку він зустрів за останні 15 хвилин. Проте він все одно гуляв в масці. 

В Парижі інша ситуація. На вулиці ніхто не носить маски, але в деяких приміщеннях просять одягнути. Наприклад, якщо ви сиділи за столиком в кафе без маски, то йдучи у вбиральню вас можуть попросити її одягнути. Проте така ситуація не у всіх закладах. 

Як подорожувати в COVID-19 і не втрачати гроші. Поради від тревел-блогерки Маши Себової
Грузія. Фото: Instagram @sebova

Які деталі слід врахувати перед плануванням маршруту?

Перед мандрівкою раджу спланувати свій маршрут та подивитись, що б ви хотіли відвідати. Наприклад, я спочатку гуглю топ головних пам’яток. Потім шукаю цікаві гайди з незвичайними та непопулярними серед туристів місцями.

Наприклад, я люблю гайд 34Travel. Його створила компанія з Мінська. Вони часто звертаються до місцевих жителів міста, щоб ті порекомендували цікаві місця. Серед переваг – інформація час від часу оновлюється місцевими жителями. Адже заклади відкриваються та закриваються.

Також моніторте Instagram-блогерів, які їздили вже в цю країну, або геолокації та фото інших людей. Там можна знайти цікаві поради та фотолокації. Я роблю скриншоти, а потім шукаю додаткову інформацію про цікаві місця.

Взагалі в Google та на YouTube ви можете знайти все, що потрібно. Наприклад, коли я готувалася до поїздки на Сейшельські острови, то знайшла поради: з якої сторони острова потрібно селитися в залежності від напрямку вітру. 

В мережі багато копірайтерських статей. Проте надавайте перевагу персональному досвіду людей: читайте особисті статті та блоги. Коли я збиралася на Шрі-Ланку, то натрапила на блог мами та доньки, які подорожували островом. На жаль, не пам’ятаю назви блогу. Проте точно можу сказати, що вони описали свій досвід до дрібнички. 

Наприклад, вони чітко прописали, на який автобус потрібно сісти, з якого боку та на якому розі його чекати. Це принципово важлива інформація. 

До речі, транспорт – це також важлива деталь, про яку слід дізнатися заздалегідь. В Парижі дуже заплутана мережа метро. Тому перед поїздкою я завантажила на телефон світлину зі схемою Паризького метро. 

Також раджу передивитися на YouTube ролики тревел-блогерів, які зазвичай пояснюють, як придбати квиток та доїхати в певну локацію.

Звичайно таке дослідження потребує часу та сил. Проте коли змінився головний горизонт планування, слід подбати заздалегідь хоча б про щось, заради комфортної та безпечної подорожі.