Українська гей-пара виграла справу проти України в Європейському суді з прав людини
Фото: Рада Європи

Європейський суд з прав людини визнав порушення Україною права одностатевої пари, яка не може укласти шлюб в країні. Про це повідомили в Українській Гельсінській спілці з прав людини.

Цікаво про здоровий спосіб життя на YouTube-каналі LIGA Life

З 2010 року заявники, Андрій Маймулахін та Андрій Марків, проживають разом як партнери. У 2014 році вони вирішили звернутися до ЄСПЛ через неможливість легалізувати свої стосунки в Україні.

Розглядаючи справу, суд зазначив, що "на відміну від різностатевих пар, які мають право на юридичне визнання і захист…, заявники не мають ані доступу до шлюбу в Україні, ані можливості отримати будь-яку альтернативну форму юридичного визнання".

У процесі розгляду справи Україна визнала, що заявники позбавлені будь-якої можливості врегулювати основні аспекти свого життя як подружжя, за винятком певних майнових аспектів, і лише як приватні особи, які укладають договори відповідно до цивільного законодавства.

"Такі приватні договірні угоди не можуть вважатися такими, що надають подружжю визнання та необхідний захист, оскільки вони мають обмежену сферу дії та не забезпечують деякі основні потреби, які є фундаментальними для регулювання відносин між подружжям", — відповідають в ЄСПЛ.

Суд також взяв до уваги чітку тенденцію на європейському рівні до юридичного визнання та захисту одностатевих пар у державах-членах Ради Європи, тридцять з яких наразі передбачають можливість юридичного визнання одностатевих пар.

Таким чином, у зв’язку з необґрунтованою відмовою заявникам, як одностатевій парі, у правовому визнанні та захисті будь-якої форми, порівнюючи з різностатевими парами, мова йде про дискримінацію заявників за ознакою їхньої сексуальної орієнтації. 

Відповідно ЄСПЛ констатував порушення Україною ст. 14 у взаємозв’язку зі ст. 8 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод. Кожному з заявників присуджено 5000 євро компенсації.