В Ірані знайшли найдавнішу червону помаду – їй приблизно 3600 років
У регіоні Джірофт на південному сході Ірану археологи виявили невеликий флакон з хлоритом, що містить насичений червоний косметичний препарат. Він вважається стародавнім типом губної помади, пише Arkeonews.
Зазначається, що ця реліквія є найдавнішою відомою червоною помадою бронзового століття (між 2000 і 1600 роками до нашої ери).
Витончена форма флакона нагадує сучасні тюбики губної помади. Зокрема, футляр розробили таким чином, щоб можна було його тримати в одній руці разом із мідним або бронзовим дзеркалом, як зображено на давньоєгипетському малюнку.
Помада бронзової доби містила мінеральні компоненти червоної речовини, зокрема гематит, який був затемнений манганітом, і брауніт, а також сліди галеніту та англезиту. Вони були змішані з рослинним воском та іншими органічними сполуками. Ці поєднання нагадують складники сучасних губних помад.
Відкриття, датоване початком II тисячоліття до нашої ери, дає цінну інформацію про стародавню цивілізацію Мархаші, згадувану в клинописних текстах Месопотамії того часу. Вважається, що вона процвітала в долині, багатій різноманітними камінними ресурсами, створюючи сприятливі умови для розробки передової косметики.
Як зазначають дослідники, досі було відомо про засоби для макіяжу, створені ще 5000-4000 років тому. Однак зазвичай ішлося лише про тіні та підводки для очей, але не про помади для губ.
Відкриття темно-червоних пігментів для губ покращує розуміння стародавньої косметики, адже попередні археологічні знахідки розповідали про використання лише білих або світлих сполук. За словами археолога Насіра Ескандарі, виявлена речовина свідчить про те, що першими винахідниками губної помади могли бути іранці, хоча доказів цьому немає.