Менторство для дітей у школі – користь у нових реаліях

Початок нового навчального року вже зовсім скоро. Ще рік тому, у 2021 році ми навіть не могли передбачити, що будемо зустрічати свято 1 вересня за таких обставин. Однак це не привід відмовлятися від якісної освіти. Адже попри складні часи, навчання й розвиток — наша цінна й важлива зброя у боротьбі з ворогом. Міжнародний ліцей STUDY ACADEMY High School — приклад такого спротиву, що займається підготовкою українських учнів до вступу до рейтингових університетів України та топових ВНЗ світу. 

Ліцей запрошує на відкриття в Києві вже 21 та 28 серпня всіх охочих. Батьків та дітей чекають на свято освіти й презентацію програми, адаптованої до викликів сьогодення. В цьому контексті розглянемо детальніше менторську службу ліцею STUDY ACADEMY High School та її функції. Яку користь та освітні можливості для українських школярів пропонує програма менторства? В чому його важливість в умовах сучасної освіти в Україні? Поговоримо про це у статті.  

Менторство для дітей у школі – користь у нових реаліях

Зміни в системі освіти 

Останнім часом головна зміна, що вже певний час відбувається в освітній системі країни, — це зсув акценту на учня, його потреби, виявленні та підтриманні сильних сторін. Сучасні навчальні заклади приділяють велику увагу комплексному розвитку дитини, а не лише обов’язковій академічній складовій. Важливо, щоб учень усвідомлював, для чого він навчається, розумів важливість освіти для себе.  

Менторські та психологічні служби відіграють значну роль у цьому процесі, особливо сьогодні. Адже зараз як ніколи школярам необхідна підтримка на шляху їхнього становлення.  

Ментор — хто це та в чому його місія? 

На сьогодні, менторство в Україні тільки починає свій шлях до шкільних програм. Ментор — це фахівець із розвитку дитини, який має вищу освіту, педагогічну та/або психологічну. Ментор — це водночас наставник, людина-навігатор та провокатор у найкращому сенсі цього слова. 

В чому допомагає ментор? Насамперед віднайти та побачити шляхи до своїх справжніх бажань та створити індивідуальну стратегію навчання. Завдяки такій підтримці учні можуть чітко побачити образ свого майбутнього та впевнено рухатися до нього. За сучасних умов це особливо цінно. 

Ментор — це та особа, що супроводжує школяра на його шляху до пошуку себе. В цьому процесі обов'язковим є індивідуальний підхід до кожного учня. 

Менторство для дітей у школі – користь у нових реаліях

Індивідуальний підхід у навчанні — міф чи реальність у класі, де понад 25 учнів? 

У STUDY ACADEMY High School переконані, що учням майже неможливо досягнути значних успіхів у класах, де навчаються 25-30 школярів. І тут справа не в учнях, адже в кожного з них є свої сильні сторони. Задача лише в тому, щоб продемонструвати й розвинути саме їх. 

Наприклад

Школяру дуже подобається вивчати іноземні мови, вона вже вільно спілкується англійською. В той самий момент, дитині важко вивчати фізику і вона взагалі не цікавиться точними науками. Що роблять батьки: вони наймають репетитора з фізики, витрачають на це гроші, час, свої сили та сили дитини. Дитина демотивована, оскільки має займатись тим, що не подобається та не виходить. І головне: дитина не розуміє, навіщо вона це робить. 

Що ефективніше 

Зосередитися на розвитку саме сильних сторін дитини, щоб максимально розкрити її  потенціал та ще дужче зацікавити учня вивченням цікавих для неї предметів. Головна мета менторства — фокус на розвитку сильних навичок.  

А як щодо всебічного розвитку? Чи потрібно відмовитися від нецікавих предметів? 

Програма STUDY Academy High School вдало поєднує міжнародний досвід та українські вимоги освіти. Кожен предмет тут  важливий, але інтенсивність програми регулюється для кожного учня окремо. Такому підходу сприяє невелика кількість учнів у класах — не більше 10 осіб. Викладачі можуть приділити час кожному школяру та разом опанувати складні чи незрозумілі теми.  

Зараз дітям особливо важливо відчувати підтримку та особистий підхід — не в теорії, а в конкретних діях. Учні хочуть, щоб їх чули та прислухалися до них. Це зменшує відчуття самотності й покращує міжособистісні зв'язки та мотивацію до навчання.  Сьогодні це — пріоритет в їхньому розвитку на такому ж рівні, як і академічна підготовка. 

Менторство для дітей у школі – користь у нових реаліях

Безпека: організація навчального процесу за умов сирен 

Щодня  команда Ліцею працює над тим, щоб адаптувати план уроків та умови навчання до нових реалій. Академічний департамент займається адаптацією програми, а безпековий відділ — впроваджує нові евакуаційні стандарти. Невелика кількість учнів у класах стає і тут важливою перевагою. Викладач відповідає за 10 учнів та досить швидко за потреби організовує евакуацію. Водночас ментор повинен буде повідомити батьків, що діти перебувають у безпеці.  

В чому відмінність STUDY Academy High School від класичних шкіл? 

STUDY Academy High School входить до групи компаній STUDY.UA, що вже понад 20 років спеціалізується на міжнародній освіті. Тож викладачі й освітні експерти точно знають,  чого бракує українським абітурієнтам при вступі до топових ВНЗ світу. В Ліцеї побудували програму таким чином, щоб поєднати міжнародну програму, стандарти та зберегти українську автентичність.  

Команді Ліцею важливо, щоб по завершенню навчання у школяра був вибір: до якого ВНЗ вступати та де будувати свою кар’єру. Таким чином школярі будуть готові до будь-яких викликів у майбутньому. 

Менторство для дітей у школі – користь у нових реаліях

Мотивація до навчання: звідки та як її розвинути? 

Розвиток мотивації — це важливе завдання менторської служби. Спеціалісти спілкуються з учнями, ставлять їм запитання, іноді навіть провокують та спонукають до роздумів, щоб діти дослухалися до себе. Протягом всього навчання створюється персональне портфоліо учня, де: 

  • відстежується його траєкторія розвитку;
  • підкреслюються  його сильні сторони;
  • зазначаються цілі школяра. 

Реалізовані проєкти учня та рекомендації, мотиваційні листи — це частина такого портфоліо. Ці роботи дуже допомагають при вступі до закордонного університету. 

Основне завдання Ліцею — мотивувати та допомагати школярам досягти академічних результатів, а функція менторської служби — реалізація учнем свого потенціалу, комплексна підтримка та академічний супровід окремого школяра. 

Міжнародна та українська програми: як можна їх поєднати? 

У Ліцеї  порівняли українську та міжнародну шкільні програми та поєднали їх у навчанні. Як саме? Шляхом вибору найважливіших навчальних складових із двох програм та поєднання їх в одній програмі. Таким чином, школярі не вивчають дві програми в повному обсязі — що дуже складно. Учні опановують лише ті предмети, що зараз дійсно актуальні та необхідні саме для них.  

У STUDY Academy High School для цього є декілька варіантів поєднань програм

Це може бути акцент на міжнародній складовій та викладання предметів винятково англійською мовою. Інший варіант — це фокус на українському навчальному стандарті та вивченні IT технології. 

Детальніше дізнатися про це можна на презентації Ліцею 21 та 28 серпня. Команда ліцею проведе освітні семінари, що будуть цікавими школярам та їхнім батькам, а також нададуть відповіді на ваші запитання. Ви дізнаєтесь про нові освітні можливості для вашої дитини, адаптовані до умов та вимог сьогодення.