Купити щастя за гроші: експертка розповідає про вісім категорій витрат, які принесуть вам радість
Джессіка Вайс, спікерка й бізнес-тренерка, яка допомагає людям і компаніям знаходити більше щастя і задоволення в роботі, розповідає про вісім категорій, на які не варто шкодувати грошей. Ба більше, інвестиції в них покращують самопочуття у довгостроковій перспективі. Про це пише CNBC.
Жива музика
Під час спільного співу мозок виділяє окситоцин – гормон довіри – та ендорфіни, що спільно створюють ефект, який соціолог Еміль Дюркгейм визначає як "колективне піднесення" – відчуття зв’язку, що захоплює натовп.
Крім цього, дослідження демонструють: груповий спів знижує рівень кортизолу – гормону стресу – та дає відчуття приналежності, яке може зберігатися протягом кількох днів після концерту.
Нові враження
Нейробіологія демонструє, що нові пригоди викликають викид дофаміну й сприяють більш насиченому формуванню спогадів. Навіть такі події, як-от похід на ярмарок, дзвінок старому другові чи новий манікюр незвичного кольору, можуть створити ефект, який дослідники називають "достатком часу", роблячи життя більш насиченим і багатогранним. Зокрема, якщо ділитися цим із друзями – ефект радості тільки посилиться.
Покупки, що економлять час
Сервіси доставляння їжі чи клінінг – це турбота про психічне здоров’я й економія часу. Згідно з дослідженнями покупки, які покликані зберегти час, зменшують рівень стресу ефективніше, ніж матеріальні витрати. Делегування виснажливої роботи – не лінь, а мудрість, каже експертка та додає, що внутрішнє "я", що метушиться перед приходом гостей, лише подякує за це.
Активності, що зміцнюють стосунки
Гарвардське дослідження, що тривало понад 80 років, демонструє: якість близьких стосунків – кращий індикатор щастя, ніж генетика, багатство чи слава.
"Вечеря з друзями чи квиток до сестри – це внесок у ваш емоційний пенсійний рахунок, що приноситиме "дивіденди" десятиліттями", – стверджує Вайс.
Щедрість до інших людей
"Ось невеликий трюк для мозку: система винагороди активується сильніше, коли ви витрачаєте на інших, а не на себе", – ділиться фахівчиня. Науковці ж називають це "ейфорією допомоги" – приємним відчуттям, коли ви оплачуєте обід друга чи робите пожертву на важливу справу, пояснює Вайс і додає: "Ваш мозок буквально винагороджує щедрість ще більшою щедрістю, ніж потурання власним бажанням".
Маленькі радощі
Людський мозок надає перевагу кільком дрібним приємностям, а не одній великій. Експертка стверджує, що витрати на дрібні регулярні задоволення створюють ритм щастя, який мозок починає очікувати й "смакувати".
Складні виклики
Виклики, як-от занурення в холодну воду, складний похід чи опанування нових навичок, можуть подарувати тривале задоволення. Ці "здобуті" радощі активують систему досягнення в мозку, яку пасивний комфорт не здатен запустити.
Планування заздалегідь
"Заздалегідь сплановані враження створюють потрійний ефект щастя: радість від очікування, переживання та спогадів", – каже Вайс і додає: "Ваша відпустка приносить радість уже з моменту бронювання – за місяць до того, як ви почнете пакувати валізи".
"Найважливіші витрати – не на речі, що вразять інших, а на досвід, який змінить ваше сприйняття життя. Це не марнотратство – це мудре інвестування у цінні речі", – резюмує Джессіка.