Кому потрібна фолієва кислота, крім вагітних, і з яких продуктів її брати
Навіщо потрібна фолієва кислота
Вітамін В9, або фолієва кислота, потрібен організму для народження клітин у кістковому мозку та їхнього поділу. Коли організм росте та розвивається, клітини постійно діляться. Тому фолієва кислота критично важлива в період молодшого, підліткового віку та вагітності.
"Вона також бере участь у поділі ДНК. Якщо цей процес порушується, може виникнути злоякісне новоутворення. Дослідження доводять, що ризик злоякісних новоутворень збільшується за умов критично низького рівня вітаміну В9", – стверджує лікарка.
Дефіцит фолієвої кислоти
Критичний дефіцит фолієвої кислоти – рідкість. Зазвичай виникає в період голоду у нерозвинених країнах і є частиною загального авітамінозу.
"Дефіцит вітамінів В12 та В9 може призвести до мегалобластної анемії. Клітини дуже жирні та неправильної форми через нестачу фолієвої кислоти на етапі поділу. Серед її симптомів: ломота в тілі, біль в м'язах, слабкість, відсутність апетиту, оніміння кінцівок. Та українці можуть уникнути її розвитку, збалансувавши свій раціон", – пояснює лікарка.
Що може провокувати дефіцит
Є стани, які перешкоджають всмоктуванню фолієвої кислоти та можуть також призвести до дефіциту:
Запальні захворювання кишківника або порушення рецепторного механізму. Наслідок – погане всмоктування усіх мікро- та макроелементів, включно з фолієвою кислотою.
Нестача ферментів. Щоб фолієва кислота всмокталась, їй потрібно пройти чотири етапи біохімічних перетворень. На кожному з них є допоміжні ферменти. Проте досить високий відсоток людей у світі мають їхню нестачу.
"Нестачу ферментів або генетичний дефект всмоктування фолієвої кислоти можна перевірити в лабораторії. За умови виявлення можливе рішення – споживання додаткових таблетованих форм фолієвої кислоти (метилфолатів). Вони не потребують ферментів для перетворення, адже є активною формою вітаміну – доходять до кишківника і всмоктуються", – пояснює ендокринологиня.
Алкоголь та деякі препарати. Зловживання міцними напоями призводить до гальмування виділення всіх ферментів. Ніби генетичних дефектів немає, людина вживає фолієву кислоту, п’є алкоголь, а вона не всмоктується. Тому алкоголь і деякі медзасоби, які знижують ферментоутворення, знижуватимуть всмоктування фолієвої кислоти.
Рекомендована доза фолієвої кислоти
Щоб визначити добову норму для дитини, лікар має розглянути її анамнез: що було при вагітності мами, під час народження, чи є анемія або порушення нервової системи. Це все може впливати на денну дозу вітаміну.
"Батькам можуть порекомендувати урізноманітнити раціон дитини, щоб та отримала запас фолієвої кислоти з їжі. Таблетовані препарати рідко призначають у юному віці", – пояснює Анастасія.
Добова норма для здорового дорослого – 150-200 мкг, яку можливо і бажано отримати з їжі. Проте якщо людина харчується незбалансовано або має генетичний дефект, можлива нестача вітаміну. Тоді варто звернутися до лікаря для призначення дози таблетованих форм фолієвої кислоти.
Вагітні мають отримувати підвищену дозу фолієвої кислоти – 400 мкг. Проте якщо в анамнезі є дефекти нервової трубки, нервової системи або хронічні захворювання нервової системи та кишківника, доза буде вищою – 600 мкг – 1 мг.
Цікавий факт: фолієва кислота має здатність накопичуватись в організмі – 15-30 мг. Приблизно половина цієї кількості зберігається в печінці, а решта в крові та тканинах організму.
Харчові джерела фолієвої кислоти
"Фоліо у перекладі з латинської – лист. Тобто головним джерелом фолієвої кислоти є листові овочі", – зазначає експертка.
Додайте у раціон:
Листові овочі, особливо шпинат. Адже він рекордсмен за вмістом вітаміну В9 – 194 мкг у 100 г. Також не забудьте про руколу, петрушку, кріп, листя салату.
Овочі зеленого кольору: капуста, броколі, брюссельська капуста.
Бобові, особливо сочевиця. За словами Анастасії, пів склянки сочевиці – добова норма фолієвої кислоти для дорослого. Не нехтуйте зеленим горошком, нутом та квасолею.
"Часто у списку джерел фолієвої кислоти можна побачити яйця. Але вони містять білок, який погіршує всмоктування вітаміну В9. Проте це не означає, що білок перешкоджає засвоєнню фолієвої кислоти. Він дещо уповільнює цей процес. Наприклад, поєднавши шпинат з помідором, вітамін всмоктується за 25 хв, а після міксу стейка та шпинату – через 2 год", – пояснює Анастасія.
Головне правило – додавайте хоча б жменю листової зелені в кожен основний прийом їжі. Це значно покращить рівень фолієвої кислоти.
Добавки фолієвої кислоти
Це не основне джерело вітаміну В9. Їх призначають у відповідних дозах лише людям зі складнощами всмоктування або вагітним.
"Вітамін В9 відповідає за поділ клітин. Якщо здорова людина, яка отримує достатньо вітаміну з їжею, споживає додаткові 200-400 мкг, то може виникнути активніший поділ клітин. Але ніхто не знає, поділ яких саме клітин активувався. А якщо злоякісної клітини, яка призведе до злоякісного новоутворення? Зростає ризик онкозахворювань. Тож самостійно призначати собі полівітаміни чи окремо фолієву кислоту не варто", – наголошує лікарка.
Спершу зверніться до сімейного лікаря, який може призначити відповідний аналіз. Отримавши результати та анамнез, лікар може визначити причину дефіциту і допомогти її вирішити.