15-хвилинне місто: що це за концепція, яка змінює урбаністику, та які перспективи для України

Зменшити залежність від автомобілів, створити більше зелених зон та покращити добробут містян — все це можливо згідно з концепцією 15-хвилинного міста. LIGA.Life пояснює, як реалізується ця ідея, де цю модель активно впроваджують і що з цієї концепції втілюють в Україні.
Як працює концепція 15-хвилинного міста
Концепція 15-хвилинного міста пропонує міське планування, де жителі можуть задовольнити свої основні потреби — робота, покупки, освіта, дозвілля, медичне обслуговування — на відстані 15 хвилин ходіння або їзди на велосипеді від свого дому. Ідея полягає в тому, щоб забезпечити компактність та багатофункціональність міського середовища, зменшуючи залежність від автомобілів та тривалих поїздок, а також сприяючи зниженню рівня забруднення та підвищенню якості життя.
Концепція 15-хвилинного міста, яку популяризував Карлос Морено, професор і дослідник з Парижа, передбачає створення шести основних зон обслуговування в межах короткої відстані від дому: місця для роботи, магазини, медичні установи, заклади освіти, місця для спорту та відпочинку. Це розвантажує міський транспорт, зменшує кількість автомобілів на дорогах і створює більше зелених зон, що сприяє добробуту мешканців та підвищує соціальну взаємодію.