Зміст:
  1. Бізнес та міжнародний розвиток
  2. Ринок декору: тренди та прибутковість
  3. Співпраця з брендами та масштабування
  4. Концепція "гардеробу посуду" та сервірування столу
  5. Весняні тренди у сервіруванні

У світі, де стиль і елегантність важливі як ніколи, створення композиції для прийому гостей стає не лише викликом, а й справжнім мистецтвом. Світлана Сабрі, стилістка гардеробу столу та декораторка з багаторічним досвідом, відкрила для себе цю пристрасть понад два десятиліття тому. За її плечима — відкриття власної школи декорування в Парижі та запуск 53 магазинів декору по всьому світу.

LIGA.Life поспілкувалася зі Світланою про її бізнес-експансію за кордоном, труднощі ведення бізнесу на новому ринку та підходи до створення незабутніх сервірувань. Вона також поділилася досвідом роботи з брендами SIA та Comptoir de Famille та розповіла про ключові тренди в світі декору, які, на її думку, варто враховувати в сучасному бізнесі.

Стилістка гардеробу столу та декораторка Світлана Сабрі (Фото надане Світланою Сабрі)
Стилістка гардеробу столу та декораторка Світлана Сабрі (Фото надане Світланою Сабрі)

Бізнес та міжнародний розвиток

— Як ви вирішили розширити свій бізнес за кордоном і відкрити школу декорування SvSabri decoration у Парижі? З чого все почалося?

— Створити бізнес за межами України мене змусила війна. Коли я переїхала до Франції й почала замислюватись про роботу, поставила собі питання: що я вмію робити найкраще? Відповідь була проста: я вмію дарувати людям радість. Понад 20 років займаюсь декором, тому вирішила й далі продовжувати улюблену справу. Так з’явився магазин.

Щодо школи декорування. Завжди хотіла навчити покупців красиво сервірувати столи. Хотіла пояснити їм базові речі: наприклад, що таке порт-куто (підставка для ножа. – Прим.), що таке доріжка та як її правильно сервірувати. Ідея школи декорування з’явилася ще в часи пандемії, коли я записала серію відеоуроків. Ці майстер-класи перетворились на повноцінну школу декорування Art de la table. Серед моїх учнів вже є й французи.

А нещодавно сталася цікава історія. До магазину на велосипеді приїхав хлопець. Розповів, що він перуанець і працює су-шефом у паризькому ресторані, а також у посольстві Перу. Його цікавила тема сервірування, тому коли він побачив сторінку магазину SvSabri в Instagram — приїхав з іншого кінця міста, щоб познайомитись та зробити замовлення. Зізнався, що його надихають фото столів, які я сервірую, і він хоче спробувати зробити щось подібне.

Ми говорили півтори години. Він купив український текстиль, який виробляє мій бренд. Замовив посуд. У цей момент ще раз переконалась, що я на правильному шляху.

— Які основні виклики ви зустріли під час запуску бізнесу у Франції? Чим відрізняється робота на українському та міжнародному ринках?

— Як і більшість українців, війна зробила мене стресостійкою. Наразі виклики для мене — це не виклики, а просто питання, які потрібно розв’язати. Звісно, важко було почати справу у новій країні. Тут навіть щоб орендувати приміщення, потрібно знати безліч нюансів. Саме організаційні питання й були найважчими: довелось приділити час вивченню місцевих правил, які не схожі на українські.

Наприклад, у деяких випадках недостатньо заплатити за оренду приміщення, потрібно ще й зробити додатковий внесок власнику нерухомості. Як правило, це чималенька сума.

Здивував мене ще один момент. Коли в Парижі закривається популярний магазин, наступний орендар має заплатити власнику додаткові кошти за те, що отримує право орендувати комерційно вигідне місце, адже покупці звикли сюди приходити. І таких моментів дуже багато.

— Як вам вдалося відкрити понад 50 магазинів декору, поєднуючи власні проєкти та франшизу?

Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі
Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі

— Насправді це вже 53-й магазин у моєму житті. Звісно, не всі магазини продавали декор. Були й інші напрямки. І не всі магазини відкривала виключно сама: іноді я була частиною команди. Найперший магазин, відкриттям якого я займалась безпосередньо – меблевий магазин в Одесі. Потім був величезний магазин Steel House у Києві. Після цього було багато інших магазинів.

— Які ключові фактори успіху у франчайзингу?

— Вважаю, що найголовніше — успішна, прибуткова бізнес-модель. Звісно, можна продавати франшизу з неприбутковим бізнесом. Таке теж трапляється. Але з часом це призводить до закриття всієї мережі.

— Які поради ви могли б дати українським підприємцям, які прагнуть розширювати свій бізнес на міжнародні ринки?

— Потрібно розуміння того, з чим ви йдете на міжнародний ринок. Потрібно добре знати країну, її історію та традиції. Погодьтесь, у Парижі важко буде продавати азійські палички для їжі, а в Азії не будуть мати попиту стандартні столові прибори. Тому подумайте, чим ви можете зацікавити місцевого покупця. Це звичайна порада, в якій немає нічого сенсаційного. Але тільки так це працює.

Можу навести конкретний приклад. З початком повномасштабної війни до Франції виїхало багато українських дівчат, які працювали перукарями, візажистами, бровістками. Їх досвід став тут потрібним, і вони швидко знайшли клієнтів. Якщо в Україні практично кожна жінка має свого перукаря чи візажиста, то у Франції не було цієї культури.

Ринок декору: тренди та прибутковість

— Як ви оцінюєте прибутковість бізнесу у сфері декору та сервірування столу? Які сегменти ринку є найбільш перспективними?

— Все залежить від країни, в якій ви ведете бізнес. Якщо говорити про Францію — тут люди люблять купувати красиві речі. Придбати в галереї дорогий посуд — дуже популярна тема. Більше за французів купувати красиві речі люблять тільки американці, які приїздять до Європи.

Стосовно мого бізнесу: я ще збираю інформацію перш ніж прогнозувати, наскільки він буде прибутковим. Магазинів, які схожі на мій – де змішані вінтажні та сучасні речі — я не бачила. Знаю, що вони десь є, але поки що можу орієнтуватись лише на власний досвід.

Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі
Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі

— Які тренди у сфері декору ви вважаєте найбільш перспективними з погляду бізнесу?

— Сьогодні в тренді екологія та ресайклінг (багаторазове використання ресурсів. – Прим.). Старим предметам дається друге, а часом навіть третє життя. Старі рейки дизайнери переробляють в лампи.

Відомі бренди одягу створюють нові кросівки чи куртки з тих речей, які вже були у вжитку. Сфера декору — не виключення. На виставці Maison&Objet завжди є стенди присвячені розумному споживанню. На них представлені предмети декору, створені зі старих крісел, посуду, металу. Вважаю, такий підхід до споживання щороку набуватиме більшої популярності. Це стосується й вінтажних та антикварних речей. На них зараз існує шалений попит.

— Які інноваційні підходи у розвитку бізнесу у сфері декору ви використовуєте, щоб залишатися конкурентоспроможною?

— Вважаю, що сучасний магазин має бути не просто місцем для продажу речей. Він має стати простором, куди люди захочуть прийти, щоб поспілкуватися з однодумцями, випити чашку кави, отримати потрібні знання та позитивні емоції. Саме для цього я й створила майстер-класи Art de la table.

Співпраця з брендами та масштабування

— Що допомогло вам вибудувати співпрацю з брендами SIA та Comptoir de Famille? Які бізнес-можливості це відкрило для вас?

— Завдяки тому, що я була дистриб’ютором SIA і цікавилась їх бізнесом — зрозуміла, як великий бренд вибудовує робочий процес. Як створюються колекції. У Comptoir de Famille мене навчили, як закладати у свій бренд глибину та сенси. Зібравши весь цей досвід, я створила власний бренд — Family Decor. Створила окремі колекції, які стали популярними.

Щодо бізнес-можливостей… Навіть зараз, на відомій французькій виставці декору Maison&Objet, мене впізнають. Кажуть: "О, ми пам’ятаємо — ви працювали в SIA та Comptoir de Famille!". Це дуже приємно. Коли згадую ці місця роботи в діловій розмові – у багатьох це викликає повагу.

— Як ви поєднуєте творчість із бізнес-підходом, щоб забезпечити як естетичний, так і комерційний успіх ваших проєктів?

— Це не так просто. Якщо критично поглянути на мій понад 20-річний бізнес-досвід, можу побачити, що в різні періоди у мене був різний підхід до роботи. Інколи — переважно творчий. Інколи — виключно прагматичний, бізнесовий.

Наразі відчуваю, що переважують шальки терезів, на яких розміщується творчість. Водночас розумію, що без дотримання правил бізнесу нічого не вийде. Тому користуюсь послугами спеціалістів: на аутсорсингу на мене працюють юрист та бухгалтер.

Перший час я хочу попрацювати в бутіку Art de la table, розташованому в районі Мальмезон, без помічників. Хочу вивчити попит, традиції, які тут існують. Зрозуміти інтереси місцевих жителів. Це допоможе вдосконалити мою бізнес-модель.

Таке рішення я ухвалила, тому що назавжди запам’ятала пораду одного зі своїх колишніх директорів. Він казав: щоб бути хорошим директором, треба попрацювати у всіх сферах свого підприємства. Подивитись, як працюють вантажники, логісти, майстри. Саме тому хочу вивчити всі аспекти свої роботи у новій країні.

Концепція "гардеробу посуду" та сервірування столу

Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі
Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі

— Що для вас означає поняття "гардероб посуду" і як воно допомагає створювати унікальні сервірування столу?

— Термін "Гардероб посуду" я придумала після того, як до мене прийшов персональний стиліст, щоб переглянути гардероб та створити кілька вдалих луків. Вирішила використати цю ж модель для посуду, оскільки тут є багато схожого. Є гардероб людини, а є гардероб столу, який складається з текстилю, посуду, ваз, свічників, столових приборів, бокалів...

"Гардероб посуду" — це те, з чого ми створюємо красиву картинку. І його потрібно зібрати правильно, щоб одне поєднувалось з іншим. Часто жінки купують посуд, не замислюючись над тим, чи пасуватиме він до того посуду, який вже є у них вдома. Що можу сказати. Якщо вам подобаються ось ці тарілки — купуйте. Але ви маєте розуміти, з чим будете їх сервірувати. Саме цього я навчаю людей.

Ще один момент. Коли йдеться про гардероб посуду, багато хто уявляє окрему шафу чи кімнату з посудом. Ще 100-200 років тому, в заможних французьких та англійських родинах так і було.

Зараз про окрему кімнату для посуду можна тільки мріяти. Але навіть якщо у вас немає шафи чи окремої кімнати, правильно зібраний "гардероб посуду" займатиме зовсім мало місця. Навіть з одним набором посуду можна створити декілька варіантів сервірування столу. Можна додавати свічки, змінювати кольори, текстиль… Головне, щоб було бажання.

— Які основні принципи ви використовуєте під час вибору посуду для різних заходів: від домашніх обідів до розкішних подій?

Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі
Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі

— Є посуд на кожен день, і є святкові сервізи. Хоча на мою думку, посуд необов’язково має чекати якогось особливого свята. Завжди можна знайти привід для того, щоб посидіти з родиною за красивим столом. Особливо у наш непростий час, коли українці повинні шукати позитив серед суцільного негативу.

— Які практичні поради можете дати щодо вибору універсального посуду, який підійде для різних випадків?

Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі
Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі

— Такого поняття, як універсальний посуд, немає. Кожна річ має виконувати свою функцію. Але є такий термін, як куверт. Це комплект столового посуду для однієї особи. Сюди входить тарілка, вилка, ніж, бокал і серветка. Тобто обов’язкові речі на столі. А далі вже можна додавати інші предмети. Супову тарілку, ложку, чашку...

— Як досвід роботи у Парижі вплинув на ваше бачення декорування столу та формування "гардероба посуду"?

Стилістка гардеробу столу та декораторка Світлана Сабрі (Фото надане Світланою Сабрі)
Стилістка гардеробу столу та декораторка Світлана Сабрі (Фото надане Світланою Сабрі)

— Нагадаю, до того як я оселилась у Парижі, понад 20 років працювала з французькими брендами посуду та декору. Постійно у них навчалась. Я кажу про компанії SIA та Comptoir de Famille. Двічі на рік до кожного з цих брендів їздила відбирати колекції для своїх магазинів. Якщо бути більш точним — проходила навчання у Франції 68 разів. Я не рахую додаткові курси, які знаходила самостійно. Тобто на мене більше вплинула Франція, а не конкретно Париж.

Весняні тренди у сервіруванні

— Чи є у вас улюблені тренди у сервіруванні столу, які ви рекомендуєте своїм клієнтам цієї весни?

— Мене, як декоратора, вчили переодягати свою квартиру чотири рази на рік. Можливо, це звучить доволі страшно: як це, чотири рази переодягнути квартиру?! Але якщо видихнути й розібратись, стане зрозуміло що є сезонність: весна, літо, осінь та зима. З початком кожного сезону ми змінюємо свій гардероб. Так само може оновлюватись наш дім.

Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі
Фото надане стилісткою гардеробу столу Світланою Сабрі

Навесні та влітку можна повісити світлі штори. Восени та взимку варто обирати штори з важчих, щільних тканин. Саме так роблять французи. Взимку можна додавати в інтер’єр пледи та речі з вовни. Влітку використовувати бавовну та шовк — легші, більш повітряні тканини.

Можна декорувати будинок на Новий рік. Не забувати про Великдень: на це свято українці завжди прикрашають свою оселю. Але найпростіший спосіб переодягнути свій будинок — красиво сервірувати стіл. Сьогодні в тренді – сервірування в стилі брокант. Це поєднання старого й нового, своєрідний зв’язок часів.