Треба 70 мільйонів, щоб класно зробити. Дмитро Феліксов про нові книгарні Readeat
На початку вересня у Києві відкрилася нова книгарня Readeat від співзасновника concert.ua Дмитра Феліксова. За перший місяць роботи заклад продав понад 20 000 книг і провів десяток івентів: від книжкових клубів і зустрічей з улюбленими авторами до музичних виступів і презентації кліпу Сергія Жадана.
Цікаво про здоровий спосіб життя на YouTube-каналі LIGA Life
Упродовж року засновник Readeat планує відкрити ще чотири заклади у Києві, флагманські книгарні у Львові та Одесі, а найближчим часом запустити інтернет-магазин. З більш глобальних задумів — стати лідером на ринку, зробити читання частиною попкультури, розширити аудиторію та перетворити українських письменників на рок-зірок.
Як Дмитро Феліксов планує цього досягнути, не маючи досвіду у книжковій сфері? Чи можливо зробити промоцію читання прибутковим бізнесом? І як книгарня Readeat хоче надихнути інших гравців на ринку? Про все це засновник закладу розповів LIGA.Life.
Кредит довіри від видавців
Першочергово Дмитро Феліксов планував запустити сервіс продажу електронних книг. Однак після вивчення потреб аудиторії бізнес-модель довелося кардинально змінювати.
Упродовж року команда підприємця провела три дослідження. Спершу вивчили клієнтський досвід, потім поспілкувалися з видавцями й зрештою знову повернулися до читачів. У результаті замість інтернет-магазину неподалік НСК "Олімпійський" відкрили двоповерхову книгарню площею 460 кв. м із кав’ярнею, простором для заходів, антикварними меблями та роялем.
"Моїм першим відкриттям стало те, що люди насправді читають і хочуть читати паперові книги. Електронні вони використовують у певних обставинах як замінник. Ще одним важливим відкриттям стало те, як люди говорять про книги — наче про живих істот: друга, співрозмовника, психолога, тренера. Ці інсайти дозволили сформувати нову бізнес-модель", — пояснює Дмитро Феліксов.
Дослідивши мотивацію та потреби читачів, підприємець пішов до видавництв. Завдання полягало у тому, аби зрозуміти, як вони працюють із книгарнями, яку роботу перекладають на книгорозповсюджувачів, що їм подобається або не подобається у цих стосунках. Під час цих розмов, каже засновник Readeat, виявилося, що видавці не дуже радіють відкриттю ще одного інтернет-магазину, а на самому ринку існує криза довіри.
"Відкриття власних магазинів і каналів продажу книг було реакцією видавців на певні кризи, коли інтернет-книгарні закривалися, банкрутіли та не розраховувалися. Але по-іншому вони реагували на відкриття офлайн-магазину. Умовно кажучи, це святе місце, де відбувається зустріч читача із книгою. Видавці однозначно казали, що книгарня збільшує попит і створює певний досвід", — зазначає бізнесмен.
Відкриття фізичної книгарні дозволило отримати необхідний кредит довіри від видавців, із якими підприємець уже уклав договори щодо постачання книг в інтернет-магазин. Онлайн-книгарня розпочне роботу вже цього тижня (23-29 жовтня), додав Феліксов.
"У мене був план відкрити її одразу з офлайном, але ми виявили очевидну помилку в цьому підході. Уже все скоригували, прямо зараз йде завантаження книг на фулфілмент Нової пошти. У найближчі вихідні він має закінчитися, і ми відкриємо інтернет-магазин", — розповів засновник Readeat в інтерв’ю LIGA.Life у п’ятницю, 20 жовтня.
Масштабні плани
У відкриття першої книгарні та створення сайту Феліксов вклав близько 8 млн грн із 12 млн запланованих інвестицій. Та більше вже не потрібно, переконаний підприємець:
"Ми почали формувати операційний прибуток. Його достатньо для того, щоб книгарня на Антоновича далі працювала. Так, будуть ще якісь певні витрати, але незначні".
Наразі у планах засновника Readeat — розширити свою присутність у Києві, а також відкрити книгарні у Львові та Одесі. Другий столичний заклад планували запустити до 1 листопада на вулиці Ярославів Вал, однак за приміщення так і не вдалося домовитися. Тож терміни змістилися.
Усі сім книгарень Феліксов планує відкрити упродовж року. Це будуть різні формати, ділиться він: від невеликих атмосферних закладів на 80-120 кв. м у спальних районах до навіть більших за площею, ніж перший Readeat.
"Людям у нашій книгарні вже стає трохи тісно. У минулу суботу (14 жовтня. — Ред.) я почув, як хтось із відвідувачів сказав: "Розрахуймося за книжки й підемо шукати кафе, де можна посидіти". Візуально в суботу, посеред дня, місця у книгарні вже не так багато, тому хочеться трохи більших площ", — каже підприємець.
Що стосується розташування, то одну книгарню Readeat засновник хоче відкрити на Подолі, ще одну — на Оболоні, а також одну — в районі станцій київського метро "Харківська", "Позняки" та "Осокорки". У планах щодо Львова та Одеси — запуск флагманських магазинів.
"На відкриття усіх книгарень потрібно пару мільйонів доларів. Якщо перекласти у гривні, це десь 70-100 млн, щоб усе класно зробити. Зараз у мене таких грошей немає, тому все залежатиме від ситуації. Якщо кожна наступна книгарня відкриватиметься так само успішно, як і перша, і приноситиме дохід, то будемо розглядати вже або залучення операційного прибутку, або кредитування", — зазначає Дмитро Феліксов.
Розвиток дитячої книги
Перший місяць роботи нової книгарні дав засновнику Readeat розуміння, що потрібно більше працювати з дитячою аудиторією. За словами підприємця, йому поки не вдалося зробити все, що можна було б, аби розвивати читацький досвід наймолодших відвідувачів і залучати малечу до читання змалечку.
"Я відчуваю, що недопрацьовую дитячу книгу. Діти — це той потенціал для зростання, з яким треба працювати. Вони мають закохуватися у книгу з ранніх років. І якщо я допомагатиму формувати цю любов змалечку, то вважатиму це великим успіхом", — пояснює він.
Аби втілити задумане, додає Дмитро Феліксов, йому потрібна додаткова площа або окремий формат книгарні для найменших, куди батьки можуть прийти зі своїми дітьми і провести разом час.
"Нещодавно у нас провели декілька шкільних екскурсій. Дітям показували книгарню, вони щось роздивлялися, обирали та купували собі книги. Це дуже важливо, аби вони самостійно робили вибір і самостійно розраховувалися. Це той напрямок розвитку читання в Україні, яким я хочу займатися. Гра в довгу, на якій треба фокусуватися", — зазначає засновник книгарні.
Про розвиток читання в Україні Дмитро Феліксов неодноразово розповідав у медіа. Йшлося і про залучення ширшої аудиторії, і збільшення рівня книговидання, і просування авторів. В інтерв’ю LIGA.Life підприємець зазначає: йдеться не про якусь стратегію чи програму, а про власний приклад:
"Я роблю так, аби людям було цікаво приходити у мій заклад, а потім купувати книги. Це просування читання? Я вважаю, що так. Це мій спосіб. Наприклад, я хочу збільшити цей інтерес у дітей через створення класної атмосфери, де б їм було цікаво повалятися на підлозі чи посидіти у прикольному кріслі, як дорослі, погортати книгу, як це робить мама чи тато".
Потенційні рок-зірки
Один зі способів просування книги та залучення відвідувачів до читання — проведення літературних та музичних подій у Readeat за участі відомих осіб: Сергія Жадана, Павла Вишебаби, Оксани Забужко, Ірени Карпи, Саші Кольцової тощо. На думку засновника книгарні, такі заходи — це платформа для живого спілкування, яка потрібна як читачам, так і авторам, і видавцям.
"Я зараз роблю великий концерт Жадана, був долучений до продажу квитків на виступи Павла Вишебаби й хочу сказати: є сучасні українські письменники та поети — потенційні рок-зірки. Вони спілкуються з нами однією мовою, їм болить те саме, що й нам. І якщо вони цікаво пишуть, то, ймовірно, можуть цікаво про це розповідати. Звісно, це індивідуальне питання наявності певної харизми до публічних виступів. Але це можливо. І це той потенціал, який ніхто свідомо не розвиває: ані письменники, ані видавці, які з ними працюють", — пояснює Дмитро Феліксов.
На його думку, автор має стати зіркою, аби торкатися душі не лише своєї аудиторії, але й інших. Це дозволить розширити читацьке коло і стане мотивацією для решти письменників:
"Я спілкувався з Оксаною Забужко, пропонував зібрати зал на презентацію її наступної книги. Щоб це було не 150 осіб у книгарні, а 1500 у Міжнародному центрі культури та мистецтв (МЦКМ, "Жовтневий палац". — Ред.). 1500 осіб, які куплять квиток на подію, придбають книгу. Це вже бізнес для всіх: і для організаторів, і для письменників, і для видавців. І, власне, мотивація для інших авторів фокусуватися на своїй професії, а не писати тексти ввечері після роботи".
Відвертість як тренд
У планах Readeat — стати лідером на ринку книгорозповсюдження. Про це Дмитро Феліксов заявив фактично одразу. Він зазначає: йдеться не про прояв агресії до конкурентів, а про природне підприємницьке бажання бути найкращим. А ще така відвертість дозволяє здобути довіру видавців.
"Криза довіри, яку я знайшов у видавців, формується із нерозуміння тебе. І я вирішив, що просто маю бути зрозумілим для тих, з ким хочу працювати: для читачів і видавців. Тому я прямо заявляю про свої наміри, прямо кажу те, що їм цікаво, не приховую цифри", — пояснює він.
Засновник книгарні зазначає: така публічність і відвертість не притаманна сфері книгорозповсюдження, але йому вона допомагає. Тож підприємець очікує, що найближчим часом такий підхід переймуть інші гравці.
"Існує концепція конкурентного співробітництва, коли вирішення галузевих питань корисне для всіх гравців на ринку. І якщо сфокусуватися разом на них, то усім буде добре. Книгарні можуть конкурувати за квадратні метри, позиції у результатах видавання пошуковика чи рівні клієнтського сервісу. Але більше нам немає за що ворогувати. Навпаки, кожен намагається виділитися і бути особливим. Як результат — людина, яка хоче отримати книгу, отримує більше, ніж раніше", — пояснює Феліксов.