Місячне й сонячне затемнення, метеорні потоки, супермісяці – астрономічні події у 2025 році
Астрономічні події, що відбудуться у 2025 році. (Фото: Depositphotos)

2025 рік стане насиченим роком для любителів зоряного неба. Оскільки буде можливість спостерігати як за метеорними потоками, так і за планетами сонячної системи, як-от Венера чи Юпітер. Також відбудеться й часткове сонячне затемнення, яке зможуть побачити мешканці Європи й північно-західної Африки. Про це пише Live Science.

Метеорний потік Квадрантиди

Коли: з 3 на 4 січня 2025 року

Перший метеорний потік 2025 року – Квадрантиди. Під час піка на нічному небі можна спостерігати від 25 до 200 метеорів на годину. Заразом це останній метеорний потік зими, оскільки наступний – Ліриди – відбудеться у квітні.

Яскрава Венера

Коли: 19 лютого 2025 року

Цієї зими Венера досягне своєї найближчої точки до Землі, тож її яскравість становитиме -4,5 зоряної величини. За допомогою телескопа також можна спостерігати, як планета під час наближення матиме вигляд півмісяця. А з 11 січня до 19 лютого поступове "зменшення" Венери.

Повне місячне затемнення

Коли: з 13 на 14 березня 2025 року

Під час затемнення диск супутника Землі отримає червоно-оранжевий колір на більш ніж годину. Найкраще явище матимуть змогу спостерігати жителі Північної Америки, а ось мешканці Європи зможуть його побачити лише під час заходу Місяця.

Північні й південні сяйва під час рівнодення

Коли: 20 березня, 22 вересня 2025 року

У рівнодення створюється ідеальна геометрія для полярних сяйв навколо полюсів, оскільки вісь Землі не нахилена ні до Сонця, ні від нього. Заразом у 2025 році під час Сонячного максимуму можливе підвищення сонячної активності. Зокрема полярних сяйв, особливо впродовж кількох тижнів після рівнодення.

Часткове сонячне затемнення

Коли: 29 березня 2025 року

За часткового сонячного затемнення Місяць закриє до 94% Сонця. Найкраще це явище буде видно в Європі та північно-західній Африці.

Метеорний потік Ліриди

Коли: з 21 на 22 квітня 2025 року

Під час піка на нічному небі можна спостерігати від 10 до 20 метеорів, а можливо й кілька надяскравих вогняних куль. Заразом квітень - вдалий місяць для спостереження за Чумацьким Шляхом пізно ввечері.

Метеорний потік Ета-Аквариди

Коли: з 6 на 7 травня 2025 року

Очікується, що метеоритний потік за час піка продукуватиме близько 60 зірок, які падають. Ета-Аквариди спричинений пилом та уламками, які залишила у внутрішній Сонячній системі комета Галлея. Найкраще явище зможуть спостерігати жителі Південної півкулі.

Яскравий Сатурн

Коли: 21 вересня 2025 року

Найяскравішою планета буде наприкінці вересня, адже Земля проходитиме між ним і Сонцем. Для того, щоб побачити кільця газового гіганта, слід використовувати телескоп. На початку 2026 року Земля, Сонце й Сатурн вирівняються.

"Возз'єднання" Венери та Юпітера

Коли: 12 серпня 2025 року

Планети сяятимуть на відстані градуса одне від одного – менше, ніж ширина витягнутого мізинця на відстані витягнутої руки на тлі неба. Юпітер матиме яскравість на рівні -1,8 зоряної величини, а Венера – на рівні -3,9 зоряної величини.

"Бобровий" супермісяць

Коли: 5 листопада 2025 року

Цьогоріч відбудеться три супермісяці, однак "Бобровий" Місяць буде найближчим – 356 833 км від Землі. Зокрема, ця повня також стане найближчим супермісяцем із 2019 року. Їй передуватимуть "Мисливський" Місяць та грудневий "Холодний" Місяць.