Помічник Шкарлета 6 років випускав "науковий" журнал під чужою обкладинкою і назвою – суд

Керівника патронатної служби міністра освіти Сергія Шкарлета Сергія Захаріна звинуватили у тому, що він поцупив обкладинку і назву наукового журналу "Modern Science – Moderní věda". І видавав його шість років, прикриваючись оригіналом чеського видання, яке виходить в Україні. І нібито брав кошти за публікацію робіт.

25 травня 2021 року Дарницький райсуд Києва заборонив Захаріну і громадській організації "Науково-дослідний інститут економічного розвитку" використовувати цю обкладинку і назву. А також сплатити компенсацію власникам авторського права. Власницею з жовтня 2016 року є Діна Кучеренко, директор науково-дослідного інституту соціально-економічного розвитку.

До того вони видавали науковий журнал в Україні з Захаріним, утім, директор компанії "Неморос", яка представляє інтереси чеського видавця, нібито після суперечки з ним відмовився працювати з Захаріним.

Відтоді Захарін почав випускати журнал один до одного з оригінальним, пояснює позивачка.

Помічник Шкарлета 6 років випускав "науковий" журнал під чужою обкладинкою і назвою – суд
Фото: Кучеренко Діна

"Тобто він купує бази студентів, робить розсилки, бере нашу інформацію, але пише свій телефон і свій рахунок. А підробляє журнал один в один: і обкладинка і назва", – каже Кучеренко.

Проте, оригінальний журнал формату А5, а у Захаріна – А4. Оригінальний англійською і чеською випускають, Захарін – і російською, і англійською, і українською в одному примірнику.

Помічник Шкарлета 6 років випускав "науковий" журнал під чужою обкладинкою і назвою – суд
Фото: Діна Кучеренко
Помічник Шкарлета 6 років випускав "науковий" журнал під чужою обкладинкою і назвою – суд
Фото: Діна Кучеренко

Дізналися про журнал Захаріна, коли до видавця оригіналу почали надходити скарги у 2017 році.

"Людина виходить на захист кандидатської, вони мають свої наукові матеріали висвітлити в наукових журналах, українських мало, треба іноземні. І коли людина виходить на захист, вона секретарю подає матеріали і публікації. Секретар перевіряє і каже, що такої публікації немає. Людина шокована, потім починає шукати. Знаходить в інтернеті нас і давай до нас претензії", – пояснила Кучеренко.

Тоді у 2017 році видавець звернувся до суду. І в суді цю справу з’ясовували до травня 2021 року. Всього потерпілих назбирали близько 200 людей. Каже, що Захарін брав з людей від 1 200 до 1 500 грн, найбільше було 1 700 грн за публікацію.

Випускав журнал 12 разів за рік, близько 30 публікацій в кожному. При тому, що оригінальний виходить до шести разів за рік.

LIGA.Life зателефонувала Захаріну. Він відмовився коментувати прямо і сказав надсилати запит в ГО "Науково-дослідний інститут економічного розвитку".

Ми також скерували запит в Міністерство освіти з проханням прокоментувати рішення суду справі їхнього працівника. В МОН відповіли, що ні вони, ні Захарін "не отримували належним чином оформленої копії рішення Дарницького районного суду".

Кучеренко ж зазначає, що рішення є навіть у відкритому доступі. А Захаріна як сторону у справі повідомляли про засідання. Утім, він на нього не з'явився. Хоча попередні роки періодично приходив. Декілька разів просив про відвід судді.