Від пінгвінів до арктичної веселки: фото українських полярників перемогли у конкурсі Вікіпедії

У Конкурсі наукових зображень 2024 року для Вікіпедії перемогли п’ять антарктичних світлин українських полярників – рекордна кількість відзнак за всю історію конкурсу. Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
Перше місце в категорії "Людина в науці" одночасно посіли два знімки геофізика 29-ї Української арктичної експедиції (УАЕ) Олександра Богомаза. На них зображений біолог цієї ж експедиції, який бере проби води з прісних озер на островах неподалік "Вернадського".


Світлина Богомаза в категорії "Живі організми" посіла п’яте місце. На ній відображено момент дефекації субантарктичного пінгвіна (дженту). Гуано (екскременти морських птахів, кажанів або морських тварин, які накопичуються у великих кількостях. – Ред.) цих пінгвінів суттєво впливає на наземні екосистеми Антарктики, сприяючи або, навпаки, пригнічуючи ріст місцевої флори.

Четверте місце в цій категорії здобула робота полярного біолога Андрія Утєвського, яка зображає антарктичну морську зірку Лабідіастер кільчастий — активного хижака, що полює на доступних бентосних безхребетних та навіть на інших морських зірок. Знімок зроблено в акваторії станції "Академік Вернадський" на глибині близько 40 метрів.

Другу сходинку категорії "Загальної категорії" посідає веселка, яка з’явилася на тлі снігопаду в Антарктиці. Авторка роботи – геофізикиня 29-ї УАЕ Анна Соіна.

В Україні щороку проходить Міжнародний конкурс наукових зображень, метою якого є популяризація науки та збір світлин для ілюстрації статей у Вікіпедії. У 2024 році до участі долучилися 72 учасники й учасниці, які завантажили 470 світлин.
Журі визначило п'ять основних номінацій: "Мікроскопія", "Живі організми", "Люди в науці", "Нефотографічні зображення" та "Загальна категорія". Крім того, була організована спеціальна номінація "Наслідки війни".