Чи можна "витрусити" з себе стрес. Альтернативний метод
Фото: unsplash.com

Стрес – це природна реакція на те, що наше тіло вважає загрозою. Однак хронічний або інтенсивний стрес може мати безліч негативних наслідків для організму.

Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram

Симптоми:

 • дратівливість;

 • тривожність;

 • депресія;

 • головний біль;

 • ослаблена імунна система;

 • підвищений ризик серцевого нападу.

Струшуюча терапія (Shaking Therapy), ще відома як терапевтичне або нейрогенне тремтіння, є одним із методів позбавлення та управління стресом.

Цей підхід передбачає струшування тіла для зняття напруги та психологічних травм, і допомагає регулювати нервову систему.

Доктор Пітер Левін розробив соматичний досвід як терапію на основі тіла для проживання та зняття травми. У своїй книзі "Пробудження тигра: травма, що зцілює" Левін зазначає, що щоб зняти напругу і стрес тварини починають тремтіти. 

Тремтіння або вібрація допомагають зняти м’язову напругу, спалити надлишок адреналіну та заспокоїти нервову систему, доводять її до нейтрального стану. Тобто вони регулюють рівень стресу в організмі.

Як це працює

Вегетативна нервова система регулює такі тілесні процеси:

 • кров'яний тиск;

 • частота пульсу;

 • частота дихання;

 • температура тіла;

 • травлення;

 • обмін речовин;

 • статеве збудження.

Вона робить це за допомогою двох протилежних функцій – регулювання та зниження регуляції.

Посилення регуляції збільшує енергію, доступну в організмі. Коли він відчуває стрес, вегетативна нервова система включається і впливає на функції організму.

Наприклад, коли ваше тіло сприймає щось як стрес або загрозу, вона запускає процес виділення адреналіну та кортизолу як частину реакції "бий або біжи".

Це прискорює частоту серцевих скорочень і надає тілу додаткової енергії та сил, щоб правильно відреагувати на загрозу й зберегти життя.

Крім фізичних факторів наше тіло може надмірно реагувати на такі стресові фактори, як перевантаження на роботі чи проблеми у сім’ї, що також може негативно позначитися на здоров’ї.

Дерегуляція необхідна для зниження рівня енергії, частоти серцевих скорочень, частоти дихання та артеріального тиску. Це повертає нервову систему до нейтрального стану і скидає функції організму на нуль.

Струшування може допомогти заспокоїти надмірно стимульовану нервову систему і тіло.

Переваги

Терапевтичне тремтіння може допомогти управляти короткочасними й довгостроковими емоційними станами. Вона допомагає запобігти його накопиченню та перетворенню в симптоми тривоги, травми або депресії.

Терапевтичне тремтіння допомагає зменшити симптоми тривоги та депресії, опосередковувати високий кров'яний тиск, підвищує імунну функцію, поліпшує настрій, зменшує навантаження на серцево-судинну систему та ризик отримати ожиріння, серцеві захворювання та діабет.

Як це зробити

Терапію тремтіння можна проводити сидячи або стоячи. Головне – зосередитися на певних частинах тіла, і просто трусити ними.

Під час виконання вправи запитайте себе:

 • Що я відчуваю у своєму тілі?

 • Як почувалося моє тіло та емоції до цього?

 • Як почувалося моє тіло та емоції після того, як я це зробив?

Після завершення змінить сторону. Повторіть на кожній нозі, стегнах, а потім і в усьому тілі. Спробуйте відчути, які з рухів в яких частинах тіла вам подобаються більше. 

Початківцям краще починати з 30 секунд тремтіння. Навіть мінімальне струшування впродовж 10–30 секунд може змінити нервову систему і впливає на вироблення гормонів.

Коли ви почуваєтесь комфортно, можна збільшити час від 30 секунд до 2 хвилин й виконувати вправи щоранку та ввечері.

Також можна трохи потрястись у будь-який час, коли ви відчуваєте гострий стрес або коли просто хочеться трохи заспокоїтись.

Зрозуміло, що цей підхід вимагає додаткових досліджень й ще не такий популярний, але можна спробувати струсити з себе стрес та негатив. Принаймні ви прокинетесь й покращите кровообіг у тілі.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин