Поради

Батьки і діти | Перший секс у підлітків. Що про це треба знати батькам – пояснює сексолог

5 хвилин
Перший секс у підлітків. Що про це треба знати батькам – пояснює сексолог - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com
30.03.2021, 18:00

Сексом займається майже кожен п’ятий український підліток (від 3,7% серед 13-річних до 34,2% серед 17-річних), свідчить дослідження ЮНІСЕФ від 2019 р.

Середній вік початку статевого життя серед опитаних, які уже мали перший секс, – 14,4 років у хлопчиків і 15,1 – у дівчаток. 

 

Практично кожен десятий підліток вказав, що мав сексуальний дебют у 12 років і молодше (12,1% юнаків та 3,5% дівчат).

Як ранній початок статевого життя впливає на здоров’я і життя підлітків та що робити батькам, якщо дізналися про сексуальне життя своїх дітей, радить сексологиня, психологиня Тетяна Павлова.

Перший досвід

"Мій перший секс був у 14 років. Я була шалено закохана в однокласника. Практично з початку стосунків він тиснув на мене, щоб зайнятися сексом. Одного вечора я здалася.

Це сталося на вулиці у темному закутку парку. Це були найбридкіші 15-хвилин мого життя", – згадує дніпрянка Тетяна.

Розповідає: зустрічалася з тим хлопцем майже рік. Завагітніла, батьки змусили зробити аборт. З хлопцем розійшлися.

"Я втратила цноту, коли навчалася у 10 класі. Тоді вже другий рік зустрічалися з хлопцем, який навчався в 11 класі. Він мене довго вмовляв, бо всі його друзі вже почали над ним насміхатися, але я боялася і соромилася. Мене виховували у релігійній сім’ї. Я вважала, що перший секс має бути якщо не у шлюбі, то хоча б не так рано. Та все ж одного разу він був такий наполегливий, що не змогла відмовити", – розповідає киянка Оля.

Каже, не отримала жодного задоволення, як і в усі наступні рази. Хлопець відчував, що цікавості до сексу в Олі немає, тож покинув її. 

"Я багато років не могла налагодити сексуальне життя. Не могла зустрічатися з хлопцями, бо думала, що фригідна.

Тільки робота з психологом допомогла мені відпустити ту ситуацію й почати нормальне життя", – розповідає Оля.

Перший секс Андрія з Запоріжжя був із малознайомою дівчиною у гуртожитку технікуму. 

"Ми відзначали початок нового дорослого життя, були п’яні і в обох перший раз. Її нудило, а я хотів, щоб все швидше скінчилося. Після цього ми не могли один на одного й дивитися. Не скажу, що цей досвід сильно травмував, але згадувати неприємно", – каже Андрій.

Секс і підлітки

Наразі багато підлітків починають статеве життя в 13-14 років, і це дійсно дуже рано, стверджує сексологиня Тетяна Павлова.

За її словами, ранній, але більш-менш прийнятний вік для початку статевого життя для підлітків – 16 років.

"Проблема не стільки у віці, скільки у стабільності статевого життя.

Наприклад, якщо підліток (16 років) почав жити статевим життям, секс повинен бути регулярним. Це потрібно, щоб організм не відчув ще одного стресу. Тобто має бути щонайменше пів року стабільного сексу.

В іншому випадку гормонального збою не уникнути", – розповідає Тетяна Павлова.

Пояснює, що у більшості випадків саме через сплеск гормонів підлітки й починають займатися сексом, а також через бажання бути дорослим. 

Можуть бути й інші причини: тиск однолітків, бажання не виділятися, коли вже всі нібито мають такий досвід. Однак часто підлітки ще не є емоційно готовими до сексу, з їхнього боку це не усвідомлений крок, а більше про те "що вже хтось із друзів це робить".

"Потрібно чітко розуміти, що секс – це не гра в доганялки. Це має бути усвідомлений крок і готовність до емоційної прив'язаності", – каже сексологиня.

 

Наголошує: якщо один із партнерів тисне, аби зайнятися сексом або друзі насміхаються, заохочуючи до того ж, підлітки мають розуміти, що вправі сказати: "Ні". І батьки мають навчити їх цього завчасно.

"Ніхто і нікого не повинен змушувати займатися сексом. Навіть доросла людина, коли вже роздягнулася, може встати й сказати, що передумала. Це про культуру згоди, яка у нас, на жаль, не особливо розвинена", – каже Павлова. 

Поради для батьків

Більшість батьків бажають знати, що відбувається з їхніми дітьми. Зокрема намагаються контролювати й початок статевого життя. Та все ж сексологиня радить батькам не намагатися випитувати у дітей про їхнє інтимне життя.

"Батьки не повинні випитувати або вимагати детальний звіт. Вони повинні пояснити, як точно робити не потрібно.

Наприклад: не варто пити алкоголь перед першим сексом, обов'язково потрібно берегтися, не тільки від "зальоту", а й від хвороб, які передаються статевим шляхом", – зазначає Тетяна Павлова. 

Додає, що підліткам слід пояснити, що насамперед для першого сексу партнер повинен бути "правильним". Тобто має бути впевненість у тому, що саме з цією людиною може бути близькість, немає примусу, є довіра і повага один до одного.

Якщо батьки вже дізналися, що їхній підліток займається сексом, експертка радить не панікувати й не робити з цього трагедію, а краще видати презервативи.

Також, щоб вибудувати довірливі стосунки, радить пригадати себе у цьому віці й, можливо, навіть поділитися своїм перший досвідом. 

"Панікувати, кричати, говорити: "дивись, щоб не залетіла" (в обидві сторони) і все те, що не подобалося самим батькам із вуст їхніх батьків, говорити не слід", – наголошує Тетяна Павлова, оскільки це може лише додати бар’єрів у стосунках з дітьми.

Щоб перший секс був безпечним і усвідомленим, батьки мають з раннього віку проводить статеве виховання своїх дітей.

"У три роки ви розповідаєте про статеві відмінності. Не має бути казок про те, що дітей знаходять у капусті. У шість років дитина чітко розуміє, звідки беруться діти, а в 11 точно знає, що таке секс. 

Якщо до 11 років ви не розповіли дитині про секс, про нього розкажуть всі навколо, включно з соцмережами та сучасним репом", – констатує сексологиня.

Книги, які допоможуть батькам говорити з дітьми на тему сексу:

  1. "Відверта розмова про "це"".
  2. "Малечі про інтимні речі", авторка Юлія Ярмоленко.
  3. "Про секс. То як, поговоримо?", авторка Ханна Віттон.
  4. Енциклопедія статевого життя. 4-6 років, авторка Ізабель Фужер.
  5. Енциклопедія статевого життя. 7-9 років та 10-13 років, автори Жан Коен, Крістіан Верду, Жаклін Кан-Натан.
  6. Також допоможе онлайн-курс "Сексуальна освіта" для підлітків на Prometheus. Щоб мати нагоду почати з підлітком розмову про секс, можна разом подивитися серіал "Sex Education" та проговорити всі питання, які виникатимуть.

"Щоб поговорити з дитиною про секс, треба взяти за руку і сказати, що цією розмовою можете викликати подив чи бунт. Адже теж таке переживали зі своїми батьками. Або ж якщо з батьками таких розмов не було, можна розповісти, яких помилок припустилися через відсутність статевої освіти. І що саме проговоривши все, хочете вберегти свою доньку/сина не від сексу, а від незнання", – радить Тетяна Павлова.

Наголошує: говорити з підлітком треба відверто, щиро, а не так, ніби читаєте лекцію.

Що спокійнішим буде діалог (не монолог), то простіше буде надалі у побудові довірливих стосунків.

Читайте також: Як зрозуміти підлітка та як батькам зберегти зв'язок з дитиною. Пояснює психолог

За її словами, під час подібних розмов, треба не лише переконати у важливості контрацепції, відповідальності тощо, а й дати цінність його/її як окремої особистості, щоб у разі необхідності підліток міг сказати "ні" під час спроби сексу.

Радить, наприклад, сказати, що не треба гнатися за успіхом якогось Васі, який нібито найкращий у класі/на потоці, а бути найкращим для себе: "Адже саме ти будеш з собою до кінця своїх днів і роби все те, що не викличе у тебе відрази від самого себе. Адже якщо ти постійно будеш топтатися по своїх принципах і йти на поводі у суспільства, зрештою зайдеш у глухий кут самого себе".

Якщо ж таки перший сексуальний досвід стався і він був негативним, то, за словами Тетяни Павлової, батьки мають підтримати підлітка, пояснити, що негативний досвід – це теж досвід. 

"Перший секс у 90% випадків завжди негативний. Історія про те, що перший секс тривав годинами, – це казка. Про те, що оргазм був з першого разу, – теж байка.

Треба сісти поряд з дитиною і дуже делікатно пояснити це на простих прикладах:

"Ти ж коли в школу пішов, не відразу почав множити? Ні, ти спочатку вчився рахувати, складати, віднімати й т. д.. З сексом точно так само – це перший досвід. І потрібно пам'ятати, якщо сталася якась помилка, це ще не показник, що треба всі почуття взяти під контроль. Секс – це емоційний зв'язок через тіло, але контроль може бути над способом контрацепції", – пояснює сексологиня.

Додає, що зазвичай довірливі розмови з батьками можуть допомогти у більшості ситуацій. В іншому ж випадку може допомогти розібратися психолог.

Яна Міланова
Яна Міланова
журналістка LIGA.Life
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини