Зміст:
  1. Метод SMART: як ставити цілі й досягати їх
  2. Метод OKR (Objectives and Key Results): встановлення цілей та цілі для саморозвитку
  3. Метод 5W2H: питання, які приведуть вас до успіху
  4. Техніка PACT для встановлення цілей: ваш путівник до ефективності
  5. Метод WOOP (Wish, Outcome, Obstacle, Plan): не тільки мріяти, а й діяти
  6. Метод мініцілей: як зберігати мотивацію та уникнути перевантаження
  7. Мотивація для досягнення цілей: як не кинути новорічні резолюції на пів шляху

Не секрет, що тенденція починати нове життя з нового року, давати собі обіцянки, ставити цілі на рік — дуже популярна. Всім хочеться змін, особистого розвитку, поліпшення якості життя та успіху в певних сферах, а новий рік якраз вдалий для цього момент. Але як завжди є одне "але": просто списку бажань та мрій недостатньо. Необхідні чіткі методи для визначення цілей та конкретні стратегії для їх досягнення. Існує думка, що той, хто нічого не планує, той нічого і не досягає.

Аби полегшити ваше входження у новий 2025 рік та залишатися мотивованим для досягнення цілей, пропонуємо придивитися до цих популярних і дієвих методів визначення цілей.

Метод SMART: як ставити цілі й досягати їх

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: www.freepik.com

SMART-цілі – один із найпоширеніших підходів до планування цілей. Його почали використовувати у бізнес-плануванні, але потім він перекочував і у планування та роботу над розвитком особистих цілей.

Для особистого використання ця техніка визначення цілей підходить тим, що дає конкретику, скеровує у правильному напрямку та переводить із площини мрій у площину активних дій та чітких кроків.

Кожна літера цієї техніки означає слово англійською, яке є ключовим для досягнення цілей та є показником того, якою має бути ваша ціль.

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: noxit.io

Specific (конкретною) – ваша ціль має бути чіткою та зрозумілою, не розмитою. Наприклад, "я хочу спілкуватися англійською" – неконкретна мета. А ось "я хочу вийти на рівень англійської С1 та легко спілкуватися з носіями/ колегами" – конкретна.

Measurable (вимірюваною) – ви повинні мати можливість оцінити прогрес у досягненні цілі. Тобто як ви знатимете, що ви йдете до своєї цілі. Наприклад, прочитати две книги англійською, відвідати 40 занять із вчителем, записатися на спікінг-клаб раз на тиждень, вивчити 300 слів та скласти тест. Всі ці цифри допоможуть вам дотримуватися цілі та мати чітке уявлення про кроки, які ви мусите зробити, аби досягти вашої цілі.

Achievable (attainable, досяжною) – ваша мета повинна бути реальною. Якщо у вас рівень англійської А1, то не варто ставити ціль за рік досягти рівня С1. Це так не працює. Теоретично можливо пройти 3-4 рівні за рік, але це потребує надзусиль та багато часу. Тож у цьому випадку реалістичною метою буде рівень А2 чи В1.

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: learnlaughspeak.com

Недосяжність мети часто стає причиною того, чому люди не досягають цілей, розчаровуються та взагалі перестають планувати, ставити цілі. Наприклад, дуже поширеною є історія, коли люди з умовним заробітком 800 -1000 доларів на місяць, ставлять собі ціль заробляти 5000 -10000 доларів. Для такого стрибка недостатньо просто поставити це собі за мету, а треба сильно оновити свій скілсет, працювати в рази більше, змінити своє мислення, шукати нові варіанти, нові підробітки та додаткові джерела доходу.

Relevant (актуальною) саме для вас. Мета має відповідати вашим цінностям і потребам. Ви маєте розуміти, для чого саме ви вчите англійську: щоб знайти кращу роботу, щоб порозумітися з англомовними колегами, щоб вільно почуватися у подорожах чи щоб читати улюблені книги з легкістю в оригіналі.

Time-bound (прив’язаною до часу) вказує на те, що ваша ціль повинна мати чіткі строки для досягнення. Ви також можете встановлювати проміжні строки.

Метод OKR (Objectives and Key Results): встановлення цілей та цілі для саморозвитку

Метод OKR (Objectives and Key Results) – це метод, що використовують такі компанії-гіганти, як Google та Intel для стратегічного планування. Проте цей метод легко адаптується до індивідуальних потреб. Ця техніка дає дуже чітку структуру, фокус на головному та дієвий механізм відстеження амбітних цілей.

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: businessanalystmentor.com

Objectives (цілі) – ви маєте ставити короткі цілі та завдання, які надихають.

Key Results (ключові результати): конкретні, вимірювані показники, що відображають прогрес у досягненні цілей.

Наприклад, у вас є ціль – пробігти напівмарафон та покращити фізичну витривалість протягом наступних 5 місяців. Вашими ключовими результатами можуть бути: пробігти 10 км без зупинки, пробігти 15 км за певний час, попрацювати над диханням – щодня робити дихальні вправи, підвищити тонус м’язів – робити розтяжку та зарядку щодня, зменшити відсоток жирової маси тіла на 2% чи бігати не менше 4 разів на тиждень протягом певного періоду.

Після того, як ви визначилися з ключовими результатами, ви розробляєте цільовий план для успіху, що саме треба зробити, аби ці ключові результати досягнути. Можна почати з того, щоб розробити конкретний тренувальний план, прописати види спорту, дні та час, в які будете займатися. У цей великий план має входити можливість відстежувати прогрес тренування – завести трекер чи щоденник тренувань, конкретні навіть невеликі результати дуже мотивують. Для досягнення своїх ключових результатів у бігу ви також додаєте правильне харчування, чітко прописуєте дні для відпочинку та відновлення.

Метод 5W2H: питання, які приведуть вас до успіху

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: www.thinkleansixsigma.com

Цей підхід часто використовують для розв’язання проблем, також він чудово допомагає глибоко проаналізувати та структурувати свої цілі завдяки використанню семи важливих запитань:

  1. What? (Що?) – Що я хочу досягти?
  2. Why? (Чому?) –Чому це важливо?
  3. Who? (Хто?) – Хто буде залучений?
  4. Where? (Де?) – Де це буде реалізовуватись?
  5. When? (Коли?) – Який термін для досягнення?
  6. How? (Як?) – Як це буде виконуватись?
  7. How much? (Скільки?) – Скільки коштує чи які ресурси потрібні?

Після того, як ви дасте відповіді на всі ці питання, ви зможете чітко уявляти кроки для досягнення вашої мети та найголовніше – вам буде набагато легше дотримуватись специфічних прописаних кроків.

Розглянемо за цим методом приклад цілі – поліпшити навички водіння авто та впевнено почуватися на дорозі.

Що?: навчання водіння, опанування навичок впевненого водіння, їзда на трасах, паркування та заїзд у гараж. 
Чому?: аби користуватися перевагами наявності авто, їздити на роботу на власному авто, а не в громадському транспорті, подорожувати до сусідніх міст. Хто?: я (водій), інструктор автошколи, досвідчений друг з правами.
Де?: майданчик автошколи, міські дороги для реального відпрацювання навичок, парковки супермаркетів.
Коли?: тут може бути або конкретний розклад занять (щовівторка та щосереди о 14.00), або відповідь на питання "коли я здобуду цю навичку".
Як?: домовитися з автошколою та інструктором, розробити план для самостійного відпрацювання навичок, наприклад, тренуватися рано-вранці на порожньому паркувальному майданчику, повторення теоретичних знань для більшої впевненості. Скільки коштуватиме – наприклад, 700 грн за 1 заняття, а таких треба 20, тож одразу закладаємо бюджет 14000 грн та думаємо, як вивільнити ці гроші зі своїх щомісячних витрат. 

Як досягти мети: просто запишіть цілі

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: freepik.com

Одна із найпростіших технік, як поставити амбітні цілі – це записати цілі. Записування дає вам: по-перше, фізичний запис, який може бути постійно перед очима; по-друге, так вам простіше буде відстежувати та корегувати свої цілі.

Якщо ваші персональні цілі та плани на саморозвиток щодня перед вашими очима, то у вас більше мотивації та натхнення досягати результатів. Це своєрідне нагадування про ваші цілі та досягнення допоможе вам залишатися сфокусованим та розуміти, для чого ви робите щоденні вправи.

Сам процес фізичного записування – це ще один тип програмування мозку та встановлення орієнтирів для себе. Обов’язково концентруйтесь на тому, що ви будете робити, а не на тому, чого ви не будете робити.

Техніка PACT для встановлення цілей: ваш путівник до ефективності

PACT – це метод постановки цілей, який використовують для досягнення ефективних результатів.

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: hive.com

P (Purpose, мета). Визначте чітку та конкретну ціль. Це має бути зрозуміла ціль, яка відповідає на питання: "Що саме я хочу досягти?". Наприклад, схуднути на 5 кг.

A (Action, дія) – напишіть конкретні реалістичні кроки та дії, які необхідно зробити для досягнення цієї мети. Ці кроки мають бути реалістичними й виконуваними. Для цієї дії конкретними кроками будуть такі: переглянути харчування, почати харчуватися за методом збалансованої тарілки, перестати вживати алкоголь чи солодке, додати регулярний спорт.

C (Constraints, обмеження) – дуже корисно розуміти, які перешкоди чи обмеження можуть стояти на вашому шляху. Це можуть бути часові рамки, фінансові обмеження або інші фактори, які потрібно врахувати, а потім корегувати свої дії відповідно до них. У цьому прикладі обмеженнями можуть бути, наприклад, ваша слабка воля і неможливість не їсти цукерок та не пити вино. Вихід: не купувати солодощі та калорійну некорисну їжу додому, аби не піддатися спокусі. Чи якщо у вас звітний період на роботі через який ви не зможете виділяти багато часу на спорт, то зможете "обійти" це обмеження, якщо знаєте про нього: зменшити кількість щоденних калорій, робити короткі, але інтенсивні тренування.

T (Timeframe, строки) – обов’язкове встановлення чітких термінів для досягнення мети. Це допомагає зберігати фокус і мотивацію. Тож ставте собі ціль схуднути на 5 кг за 3 місяці (не за 2 тижні, оскільки швидке схуднення шкодить здоров’ю).

Метод WOOP (Wish, Outcome, Obstacle, Plan): не тільки мріяти, а й діяти

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: freepik.com

Метод WOOP був розроблений психологом Габріелою Оттінген і створений саме для особистого розвитку. Він базується на принципах позитивної візуалізації разом із плануванням можливих труднощів, що робить його надзвичайно ефективним для планування успішного року та досягнення персональних цілей:

  • Wish (бажання): сформулюйте свою мету.
  • Outcome (результат): уявіть найкращий можливий результат.
  • Obstacle (перешкода): визначте можливі внутрішні або зовнішні бар’єри.
  • Plan (план): складіть конкретний план для подолання цих перешкод.

Розглянемо на прикладі конкретної цілі: пошук нової роботи. Бажання: знайти нову високооплачувану роботу за спеціальністю та з хорошим соцпакетом. Найкращий результат ви уявляєте як те, що ви отримуєте пропозицію від компанії, яка цінує ваші навички, де є місце кар'єрному зростанню та хороший колектив (ось тут пропишіть та уявіть те, що важливо саме для вас дуже детально).

Потім виділяєте перешкоди – недостатня англійська, застарілі навички, висока конкуренція в ніші, відсутність нетворкінгу тощо. Коли ви виокремите всі перешкоди, саме час розробити план дій: оновити резюме, записатися на курси англійської, пройти курси для освоєння нової навички, якої вам не вистачає. Активно відгукуватися на цікаві вам вакансії, відвідати кілька семінарів чи конференцій, де ви можете познайомитися з потенційними роботодавцями чи майбутніми колегами.

Метод мініцілей: як зберігати мотивацію та уникнути перевантаження

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: freepik.com

Розповсюджена помилка багатьох – ставити занадто амбітні великі цілі, які приголомшують та пригнічують своєю масштабністю. Людина просто не розуміє, з якого боку підійти до цієї цілі й тому втрачає до неї інтерес. Метод мініцілей передбачає розбиття великої мети на маленькі, легкі у виконанні завдання, які можна досягати поступово. Це допомагає зберігати мотивацію та бачити реальний прогрес навіть на ранніх етапах.

Коли ви розділите свою велику ціль на кілька простих і зрозумілих підцілей, то вам буде легше сфокусуватися на досягненні лише однієї або кількох мініцілей одночасно. У вас не буде стресу від масштабності задачі, ви отримуватимете задоволення від швидкого відчуття прогресу та отримаєте підвищення мотивації через регулярні успіхи.

Наприклад, велику ціль "подорож до США" можна розбити на багато невеликих: для початку зробити ресьорч, як отримати візу, які документи потрібні, які строки перебування. Потім зібрати ці документи, подати їх до посольства. Після позитивного результату можна зануритися у культуру цієї країни через книги чи фільми, обрати кілька напрямків, міст, природних див, аби визначитися з пріоритетними місцями для відвідин. Вирішити, коли їхати, подивитися ціни на квитки та житло, почати відкладати необхідні кошти.

Мотивація для досягнення цілей: як не кинути новорічні резолюції на пів шляху

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: psychologicalhealthcare.com.au

Згідно з дослідженнями driveresearch.com, лише 9% американців справді дотримуються своїх новорічних резолюцій-цілей протягом року. А 23% дорослих кидають свої новорічні цілі ще до кінця першого тижня січня. Тож як дотримуватися поставлених цілей та не здатися на пів шляху?

Правильно поставлені цілі – перший крок на шляху до успіху. Виберіть той метод, який найкраще відповідає вашим потребам і стилю життя. Якщо ви застрягли й не можете рушити з місця у напрямку цілі, то спробуйте виконати щось маленьке на 2 хвилини. Наприклад, вивчити одне нове слово іноземною мовою чи прочитати сторінку книги.

Не обмежуйте себе у своїй голові жорсткими рамками типу: "мені треба досягти цієї цілі", замініть цю установку на "я хочу" чи "це допоможе мені". Майте запасний план та певну гнучкість у ваших цілях відповідно до життєвих обставин. Обов’язково ведіть запис ваших успіхів та відстежуйте прогрес до вашої мети.

Якщо цілі перестали бути актуальними, просто перегляньте їх або нагадайте собі, чому ви обрали саме ці цілі. Взяти паузу та відпочити – цілком нормально, як і змінити метод. Залучайте друзів, коханих, родину чи навіть підписників ваших соцмереж для додаткової мотивації, підтримки та посилення вашої відповідальності за результат. Активно візуалізуйте бажані результати в деталях, це допомагає нашому мозку. Також винагороджуйте себе на проміжних етапах.

Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Фото: www.inc.com/glenn-leibowitz

Аби не відмовитися завчасно від своїх цілей, не обирайте занадто багато великих цілей на один рік. Краще сфокусуйтеся на 3-5 цілях, розставляйте пріоритети та не розпорошуйтесь. Звісно, цілі мають бути не занадто легкими, але і не занадто нереалістичними: баланс у всьому. Вибирайте цілі, які надихають, мотивують і кидають вам певний виклик.

Знизьте свої очкування від себе і просто методично робіть кроки, які ви прописали до своєї мети. Не гнобіть себе за те, що зірвалися. Але краще заздалегідь подумати про перешкоди та непередбачені обставини, щоб в разі вашого відступу від напрямку цілі, ви могли швидко зреагувати на кожну із них.