Надзвичайно успішна комедія Apple TV "Тед Лассо" повернулася на екран з третім сезоном. Американський тренер вигаданої англійської футбольної команди "АФК Річмонд" у шоу відомий своїми мотиваційними промовами. LIGA.Life наводить переклад статті професора з управління людськими ресурсами Кентського університету Чідібере Огбонна для The Conversation.

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Лассо — добрий менеджер і натхненний керівник, який завжди ставить інтереси своєї команди на перше місце. Іноді він може бути занадто оптимістичним і амбітним, але загалом дуже підтримує тих, хто навколо.

Лідери, які надихають, мотивують інших, розвивають таланти та пропонують можливості для зростання. Вони пристрасні й готові на ризик, якщо це означає розкриття невикористаного потенціалу їхньої команди. Мета полягає не в тому, щоб піддавати людей занадто великому стресу або тиску, а в тому, щоб виштовхнути їх із зони комфорту.

Проте надихати інших – непросте завдання. Спочатку ви повинні завоювати їхні довіру й повагу, дати їм відчути, що їх цінують, та створити почуття спільності.

Це означає, що ваша команда має мати сильну спільну мету, щоб вони могли підтримувати один одного, навчатися один в одного і швидко вирішувати конфлікти. Для Лассо ці якості природні — це більша частина того, чому його гравці так добре ладнають.

Звичайно, бути порядним менеджером і, можливо, таким хорошим хлопцем, як Тед, не має заважати вам досягати мети. Менеджери більш ефективні, коли вони залишаються зосередженими, бачать загальну картину і долають перешкоди у міру їх виникнення — зрештою, досягаючи успіху для себе й тих, хто навколо. Оскільки продуктивність дуже важлива, особливо у скрутні часи, хороші менеджери повинні брати на себе відповідальність, бути впевненими в собі та зберігати амбітність.

Це створює цікавий феномен. Ми живемо у світі, що швидко змінюється, де підприємства скорочують витрати, стикаються з жорсткою конкуренцією та адаптуються до нових технологій. Водночас люди беруться за додаткову роботу, працюють довше і борються зі зростальною невпевненістю у завтрашньому дні.

У цьому контексті навіть хороші менеджери, такі як Лассо, іноді мають обирати між досягненням кінцевих результатів та захистом благополуччя команди. Постають два важливі запитання: чи є висока продуктивність синонімом для занадто багато роботи, надто важко та під занадто великим тиском? І чи можемо ми дійсно досягти амбітних цілей, не наражаючи на ризик благополуччя людей?

Подолання управлінських проблем

Сьогодні зростає занепокоєння щодо збільшення інтенсивності праці — показника фізичних чи розумових зусиль, які людина вкладає у свою роботу.

Багато людей стикаються зі збільшенням робочого дня і стислими термінами, не маючи часу, щоб виспатися або поспілкуватися з друзями та сім'єю. Для деяких це відбувається при збереженні того самого рівня оплати впродовж багатьох років, навіть при збільшенні робочого навантаження та обмежених можливостях  або їх відсутності для вивчення нових навичок.

Дослідження пов'язують високу інтенсивність роботи з незадоволеністю та проблемами психічного здоров'я, такими як стрес та занепокоєння. Отже, як менеджер, чи продовжуєте ви просити свою команду досягати кращих результатів, навіть якщо вони перевантажені роботою та турбуються про свою роботу?

До того ж через високу інтенсивність роботи члени команди можуть чинити сильний тиск один на одного, змушуючи працювати інтенсивніше, ніж зазвичай.

Вони стежитимуть за роботою один одного, братимуть на себе відповідальність відповідно до високих стандартів і ретельно вивчатимуть дії чи поведінку один одного, щоб побачити, хто робить все можливе, а хто ні. Атмосфера може стати більш токсичною та недружньою, що призведе до гніву, розпачу та розчарування.

Лассо зіткнувся з аналогічними проблемами, коли його вперше найняли на цю роботу. Попри те, що він мав мало тренерського досвіду, а бос сумнівався в його здатності мотивувати футбольну команду, яка бореться, він переміг – знайшов баланс між високою продуктивністю та благополуччям членів команди.

Лассо відкрито спілкується зі своєю командою, вимагаючи від них участі в ухваленні рішень та закликаючи їх залишатися дисциплінованими. Водночас члени команди, які працюють погано (наприклад, Сем Обісанья), отримують додаткову підтримку, а ті, хто працює добре (наприклад, Джеймі Тарт), надихаються працювати ще краще.

Протягом усього серіалу персонаж Лассо викладає нам важливий урок: бути ефективним менеджером — це більше, ніж просто делегувати завдання та підштовхувати людей до розкриття їхніх можливостей. Йдеться про постановку чітких цілей, подання прикладу, підтримку вашої команди та розширення її можливостей для досягнення результатів.

Ефективне управління також полягає в тому, щоб давати позитивні відгуки, хвалити членів команди за добре виконану роботу та змушувати їх відчувати, що їх цінують. Якщо все зроблено правильно, члени команди будуть більш щасливими, задоволеними та мотивованими на кращу роботу. Вони старанно працюватимуть на своїй роботі й уникатимуть всього, що може зашкодити загальному успіху команди.

У команди також буде сильніше почуття причетності, що важливо для виявлення найкращого у кожному – те, що АФК Річмонд добре знає під позитивним керівництвом Лассо.