RU
Поради

Огляд | Як готувати, грітися та чим зайняти дітей, коли вдома немає електрики

31.10.2022, 16:11 • 10 хвилин
1

Зранку 31 жовтня Росія запустила понад 50 ракет територією України. 44 ракети збила українська протиповітряна оборона.

Під удари потрапили об'єкти енергетичної інфраструктури. Результат – Київ та Черкащина частково знеструмлені, у Харкові призупинили метро, відключення електроенергії спостерігається також у Запоріжжі.

LIGA.Life зібрала поради, які допоможуть зігрітися, приготувати їсти та розважити дітей навіть в умовах без світла.

Якими продуктами слід запастись

Дієтологині Тетяна Лакуста та Ольга Гордієвич радять мати під рукою:

  • Жири: тверді сири, сало, печінка тріски, оливки, горіхи, насіння, оліяарахісова паста. Це їжа, яка дає тривалий запас енергії та ситості. До того ж, ці продукти не потребують термічної обробки. 

  • Білки: консерви тунця, сардин, скумбрії у власному соку. Також підійдуть консервовані бобові: квасоля, сочевиця та нут. Їх можна додавати в каші та отримувати повноцінну поживну страву. 

"Альтернатива рибним консервам – пресерви оселедця. Але їх треба з'їсти якомога скоріше. Без холодильника вони можуть зіпсуватися", – радить Тетяна.

  • Вуглеводи: хліб, хлібці та деякі крупи (кус-кус, вівсяні пластівці, гречка). Ці каші можна просто залити водою. 

"Мед стане у пригоді. У складні часи він допоможе додати калорій та поживності страві. Окрім того, він не примхливий до умов зберігання", – зауважує Ольга.

  • Клітковина: овочі та фрукти. Вони зберігаються довго, навіть без холодильника. Тож сміливо купуйте яблукагрушісливиморквукапустуогірки, болгарський перець та селеру. Додатковий плюс – не потребують термічної обробки. Свіжі овочі комбінуйте з квашеними (капуста, огірки, помідори), в’яленими та сушеними, а у разі браку фруктів обирайте сушені альтернативи.

Приклади смачних поєднань від Тетяни Лакусти:

  • запарена гречка + салат з капусти, моркви та квасолі, заправлений олією + твердий сир та тунець/сардини; 

  • хлібці з твердим сиром та печінкою тріски + печена картопля/запарений кус-кус + салат із сирого буряка, яблука, капусти, заправлений олією + варене яйце/оселедець/сардина з банки.

2

Як зберегти страву теплою

Приготували страву і хочете зберегти температуру їжі – зменште її тепловіддачу. Дієтологиня Тетяня Лакуста радить скористатися бабусиним методом – кутання каструль у декілька шарів тканини. Для закріплення результату зробіть додатковий шар з термопакетів.

Альтернатива – термоси для їжі. Вони бувають різних розмірів, а інколи продаються разом зі столовим приладдям. Зварили картоплю – переклали в термос і щільно закрили. Якщо маєте декілька посудин, можна перелити суп і заварити чай. 

Увімкнули світло – приготуйте їжу, яка смакуватиме холодною. 

"У пригоді стануть овочеві та сирні запіканки або пироги кіш із м’ясною та рибною начинкою. Так в одній страві можна поєднати і білок, і жири, і вуглеводи, і клітковину. До того ж зазвичай їх подають холодними", – розповідає Ольга Гордієвич.

Детальніше про харчування під час вимкнення світла – читайте за посиланням.

3

Як приготувати їжу та зекономити електроенергію, якщо вона є

Біологиня та медична журналістка Дарія Озерна радить:

  • Замочуйте крупи і бобові.

У цей час відбувається гідрація їхніх вуглеводів та білків, тож у процесі варіння лишається тільки нагріти та довести до м’якості. Замочування дає ще такі бонуси, як зменшення вмісту пестицидів, миш’яку в сировині.

  • Використовуйте належний посуд. 

Тобто такий, що відповідає розмірами і товщиною конфоркам, об’єму харчів, та має кришку. Полум’я не має "обіймати" краї каструлі, а діаметр конфорки індукційної плити має бути таким самим, як і дно посуду, що на ній стоїть. 

Вода швидше закипить у закритій каструлі. Якщо треба зварити два яйця, не варто наповнювати по вінця каструлю для пасти. Малі пательні ефективніші за величезні, особливо, якщо готуєте тільки на одного-двох.

  • Стишуйте полум’я. 

Вода кипить за 100°C, якщо ви не в горах, але 80°C достатньо для варіння м’ясакаші, пасти. Тим більше, так і каша не пригорить, бо вода хутко випарувалася, і м’ясо буде смачнішим.

Холодець/бульйон треба варити за 60°C, аби колаген не розпадався на пептиди. Дослідження відділу фізики Лондонського коледжу показало, що куряча грудка істотно смачніша, якщо її готувати су-від (спосіб приготування, коли продукт готують у вакуумному пакеті, зануреному в воду) за 58°C. За 59°C уже не те. 

Якщо готуєте на пательні, то стишити полум’я/потужність конфорки варто ще й з огляду на поживність: жир, на якому ви готуєте, не має диміти. До того ж, що більше скоринки – то більше так званих кінцевих продуктів глікації. Це така гидота, що прискорює старіння і настання діабету 2 типу, якщо стисло. 

  • Готуйте кілька продуктів водночас: що в каструлі, що в духовці. 

Наприклад, коли я роблю пасту з броколі, то броколі я вкидаю наприкінці приготування пасти до тієї ж води. Якщо це пшоняна каша на сніданок, яйце розбиваю на кашу, поки та вариться. Якщо печете сирник, загорніть миті буряки у фольгу і запікайте на сусідньому деко. Все одно ви прогріваєте увесь об’єм духовки – витрати тепла будуть дещо більші, ніж на самий лише сирник, зате менші, ніж якби ви варили буряки і пекли сирник окремо. 

Найефективніша щодо часу і тепла страва – це борщ чи суп, зварені без засмажок та інших додаткових танців із бубном. Англійською навіть є термін one-pot/one pan dinner, коли все готується разом. Джеймі Олівер навіть зробив проєкт із популяризації такого підходу, і в серпні цього року стартувало тематичне шоу на ВВС4.

  • Ставте таймер. 

Належний таймінг робить страви смачнішими, а ще економить час, енергоносії та витрати на купівлю нового посуду замість пригорілого. Майже половина домашніх пожеж і кожна п’ята загибель вдома в США стається через забуті на плиті страви. В Україні не без цього, певно, теж, проте дані не такі доступні.

  • Згадайте про мультиварку. 

Проготування овочів, картоплі, м’яса, омлетів, каші на велику родину, та варіння яєць та овочів на пару (зокрема одночасно з іншими стравами) можливе. Головне – додайте трохи води чи олії, коли готуєте, і перемішайте. Це прискорить теплообмін. Нині мультиварки і мікрохвильові печі стають great again, і експерти з енергоефективності їх хвалять.

  • Кип’ятіть воду електрочайником, та наливайте води скільки треба, а не по вінця. 

  • Розігрівайте в мікрохвильовій печі. 

За даними федеральної програми Energy Star (США), яка оцінює енергоефективність приладдя, розігрів невеликої порції в мікрохвильовці на 80% ефективніший, ніж розігрів на плиті чи в духовці. Дослідження Brown University каже, що якщо все перевести в "умовні одиниці", то під час розігрівання їжі мікрохвильовка споживає 6 у.о., електродуховка – 16 у.о., а газова духовка – 7. Мікрохвильовка це менше смаження плюс більша енергоефективність. Коли грієте, тарілку з наїдками варто накривати спеціальною кришкою для мікрохвильовки – брудна мікрохвильова що гидотна, що неефективна. 

  • Давайте раду залишкам продуктів. 

Пів порції гречки, шматок риби і дві ложки рагу, вчасно і дбайливо запаковані в стаканчик з-під йогурту чи в баночку і заморожені, одного разу врятують вас від голоду і куховаріння. Ще й дружно до довкілля.

Детальніше про те, як готувати їжу та витрачати менше електрики – читайте за посиланням.

4

Як технічно підготуватися до вимкнення електроенергії

У пригоді вам стануть:

  • ліхтарик із запасними батарейками чи акумулятором;
  • заряджений павербанк (якщо родина велика, бажано декілька). Це допоможе залишатися на зв’язку;
  • додаткове джерело опалення, наприклад, твердопаливний котел з природною тягою.
  • джерело безперебійного живлення: акамулятори, генератори.
  • освітлення, яке працює від павербанків або на батарейках: кільцеві лампи, свічки, гірлянди, нічники тощо.
  • газові пальники та портативні плитки для приготування їжі. Добірка варіантів – у матеріалі LIGA.Tech.
Детальніше про технічну підготовку будинку чи квартири на випадок вимкнення електроенергії – читайте за посиланням.

5

Як не замерзнути без опалення та обігрівача

Найлегший спосіб – одягнутися. Дістаньте теплий одяг та ковдри. 

Дотримуйтеся правила багатошаровості, радить сімейна лікарка Анастасія Ходан. Перший шар має облягати тіло. Наприклад, термобілизна, головна задача якої не гріти тіло, а відводити вологу від нього. 

Після термобілизни обирайте середній шар, який пропускає пар від тіла назовні, так зберігаючи тепло. Зазвичай, це фліски, светри. Далі – зовнішній шар – тобто куртки. Вони захищають від вітру та опадів, пояснює консультант туристичного та гірського спорядження Андрій Макаренко.

Як обрати термобілизну для себе та дітей – читайте за посиланням.

Натомість не намагайтесь себе зігріти алкоголем.  

"Міцні напої мають короткотривалу здатність зігрівати. У перспективі алкоголь може призвести до переохолодження. Тому що певні процеси в організмі сповільнюються, і людина не так чітко відчуває холод", – наголошує сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.

Також не забувайте рухатись. Адже фізактивність покращує кровообіг, отже, зігріває.

Холодно спати? Можливо, варто задуматись про купівлю спальника. 

Чим відрізняються спальники з пуховим та синтетичним наповнювачем, і який слід вибрати – читайте у матеріалі LIGA.Life.

6

Як розважити себе та дітей ввечері, коли вдома немає світла

  • Пограйте в ігри. Ймовірно, коли у вашому дитинстві вимикали світло, ви грали в найпростіші ігри – "Слова" або "Міста". Але пропонуємо проявити фантазію і додати до цього списку декілька цікавіших забав. Наприклад, схованки "Сардини". Одна людина ховається, а інші шукають. Той, хто знаходить схованку, приєднується до свого друга. Так поступово схованка набивається, ніби рукавичка у відомій казці, або як "сардини в банці". Хто останнім знайшов схованку – починає наступну гру.

  • Поділіться історією. Темрява створює атмосферу для моторошних історій із життя, книжок чи міських легенд. Якщо не хочете лякати дітей, то перетворіть розповідь у театр тіней. Для цього вам знадобиться ліхтарик. Казки про Козу-дерезу, Телесика чи Котигорошка можна розіграти за допомогою дитячих іграшок чи навіть рук.

  • Влаштуйте вечерю наосліп. Напевно, не раз бачили в американських серіалах та фільмах ресторани, які працюють у темряві. Головна мета – прибрати зорове сприйняття, щоб посилити відчуття смаку та аромату. Щоб зробити вечерю ще цікавішою, приготуйте секретну страву для свого партнера/родича/друга і попросіть зробити те саме для вас. 

  • Спробуйте йогу у темряві. Фізактивність у темряві також можлива. Особливо це буде корисно для людей, які весь день провели за комп’ютером. Головне – одягніть зручний одяг, застеліть каремат (за потреби), приберіть предмети навколо, які заважатимуть, і розпочинайте заняття.
  • Йдіть спати раніше. Давно хотіли привчити себе лягати спати о 22:00? Вимкнення електроенергії – прекрасна нагода. По-перше, дотримане одне з ключових правил гігієни сну – повна темрява. По-друге, якщо такі вимкнення стануть нормою, то ви можете опанувати нову корисну звичку – лягати спати у "золоті години". За даними дослідження, проведеного у Великій Британії, серце вам подякує, якщо засинатимете у проміжку 22:00-23:00.
Більше про дозвілля без електроенергії – читайте за посиланням
Альона Низовець
Альона Низовець
журналістка LIGA.Life