Поради

Поради | Як ви спілкуєтеся з колегами на роботі? П'ять ознак того, що ваша дружба токсична

10.02.2022, 09:54 • 4 хвилини
1

Будувати стосунки – справа не з простих, утім, усе вдвічі ускладнюється, якщо це дружба на роботі. Поєднуючи офіційні професійні стосунки з неформальними дружніми, важливо тримати складний баланс: професійний рівень поваги й особистий, пояснює Джесіка Мітот, дослідниця управління персоналом в Університеті Рутгерса. І якщо один з аспектів буде порушено – стосунки не виживуть.

Huffpost наводить п’ять ознак того, що ваша дружба токсична.

Ваш друг очікує, що ви завжди будете на його боці на роботі

Суперечливі очікування – один із п’яти основних факторів, через які погіршуються робочі дружні відносини.

"Дружба вимагає певного рівня фаворитизму", – каже Мітот. І дружбі може нашкодити, якщо здаватиметься, що ви не є корисним людині. 

Але на робочому місці ви не можете виявляти таку упередженість до одного колеги.

Хороший друг розуміє, що вам потрібно тримати професійні межі, щоб виконувати свою роботу. 

Токсичний друг на роботі може очікувати, що ви станете на його бік у робочих суперечках або розкажете будь-яку інсайдерську інформацію, доступну вам.

Якщо ж цього не трапиться – він ображатиметься.

2

Розрив цих дружніх стосунків загрожуватиме вашій здатності виконувати свою роботу

Якщо ви боїтеся сваритися з другом на роботі, бо бачили, як він поводиться з тими, хто потрапляє до нього в немилість, – це ознака того, що стосунки мають токсичну основу. 

Наслідки відплати друга по роботі можуть бути як незначними, наприклад, пропущені електронні листи, так і налаштування всього офісу проти вас.

Підтримувати дружбу через страх шкідливо для вашого благополуччя в компанії: "Якщо ви думаєте: "Ця людина токсична, однак пов'язана з усім"… Якщо відчуваєте, що немає важеля, здатного вплинути на неї, тепер у вас є системна проблема, і настав час подумати про те, де ви хочете працювати далі", – каже Таніша Рейнджер, клінічний психолог із Невади.

3

Ваш друг по роботі зраджує вашу довіру

Хороша дружба ґрунтується на взаємній довірі, а токсична – на відчутті, що ви завжди повинні озиратися. 

За дослідженням Сіаса, відчуття зради – одна з п'яти основних причин, через які дружба на роботі зазнає невдачі.

Мітот розповідає, як одна жінка виявила, що її ймовірна подруга переглядає її офісні файли без її дозволу, і це поклало край довірі між ними. Порушення кордонів – неприпустиме.

Токсичний друг-колега може розкривати вашу особисту інформацію іншим або використовувати інформацію, якою ви поділилися конфіденційно, у своїх професійних цілях. 

"Вони можуть приховувати інформацію, яка корисна для вашої роботи та розвитку. Вони не хочуть, щоб ви досягли успіху, навіть якщо дбають про вас як про людину. Все це ставить під сумнів основу довіри у стосунках", – додає Мітот. 

4

Ви стаєте грубими або пліткуєте, перебуваючи поруч із цим другом, і отримуєте погану репутацію через це

Те, з ким ви тісно спілкуєтеся на роботі, багато свідчить про ваші цінності, хочете ви цього чи ні. 

Поганий настрій заразний: дослідження показали, що, перебуваючи поруч із грубими працівниками-хуліганами, ми також схильні поводитись неввічливо і підло. 

Адже в результаті може постраждати й ваша репутація.

"Якщо ваша репутація на робочому місці починає сприйматися так само як і негативна репутація вашого друга просто тому, що вас часто "бачать разом", це може бути проблемою", – каже Дженніфер Тарді, консультантка з різноманітності та інклюзивності. Якщо ви виявите, що поводитеся жорстоко і пліткуєте так, як не робите за межами цих стосунків, це ознака того, що вони нездорові.

5

Спільне проведення часу наповнює вас більше страхом, ніж приємним хвилюванням

Думка про те, щоб піти пообідати з цією людиною змушує вас нервувати чи тривожитися? Ви називаєте її своїм другом, але боїтеся зустрічей чи розмов у Зумі, які ведете разом? Це ознаки, на які варто звернути увагу.

За словами Мітот, у нездоровій динаміці дружби на роботі можуть бути змішані почуття, через які людям важче зрозуміти, чи варто їм припиняти дружбу. 

"Це не той поворотний момент, коли ми раптом ненавидимо цю людину. Це почуття заплутаності", – каже вона. Воно забирає вашу розумову енергію. 

У цих випадках Мітот пропонує звернути увагу на те, чи раді ви говорити й вчитися у цієї людини, чи ваша взаємодія стомлює вас.

Поважати свої відчуття важливо навіть тоді, коли ви не знаєте їхньої конкретної причини.

Якщо ваша токсична робоча дружба не дає спати ночами, є хоча б одна причина трішки втішитися: часто робоча дружба закінчується разом із роботою. 

Психотерапевтка Естер Перель каже: "Цікаво, скільки людей мають друзів на роботі, і коли вони змінюють роботу, друзі не йдуть із ними. Це справді потужна річ, щоб побачити, скільки із цих стосунків насправді непрямі. Одна-дві людини можуть залишитися з вами в житті, а інших ви, найімовірніше, більше не побачите".

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Катерина Амеліна
Катерина Амеліна
редакторка новин та журналістка LIGA.Life