Зміст:
  1. Станьте колекціонером
  2. Помічайте відмінність
  3. Мисліть схемами
  4. Не повторюйте, а розвивайте
  5. Не бійтеся розриву між ідеальною картинкою: вашим баченням і можливостями
  6. Рахуйте вибірково
  7. Приберіть ризикування з ризику
  8. Не довіряйте комфорту
  9. Користуйтеся досвідом минулого та візіями майбутнього
  10. Запитуйте мудро

Станьте колекціонером

Перший крок до власної величі – побачити її в інших.

Коли ви споглядаєте приклади, які вас зачіпають, запишіть їх – так, щоб потім повернутися до них, вивчити їх детальніше та порівняти з іншими елементами своєї колекції.

Колекції ми зазвичай сприймаємо як щось фізичне: зібрання картин, вин чи марок. Але таке означення надто обмежене.

Копірайтери збирають заголовки, дизайнери — логотипи, консультанти — презентації. Гуляйте своєю колекцією як у приватному музеї, де черпаєте натхнення, вивчаєте величні роботи й навчаєтеся мислити масштабно.

Не обов’язково мати талант з народження, щоб створити щось інноваційне. Часом достатньо ретельно розібрати те, що вже є, і просто його удосконалити. Щоб бути успішним, можна не вигадувати велосипед, а підгледіти у когось, проаналізувати ідею та застосувати до своїх реалій. Саме про такі методики та відомі приклади їхнього застосування розповідає книжка Рона Фрідмана "Розгадка геніальності. Як працює інженерія ідей" (видавництво Лабораторія, 2021 рік).

Помічайте відмінність

Щоб навчатися на улюблених прикладах, потрібно визначити, що саме робить їх унікальними. Щоразу, коли вам резонує якась робота, запитуйте себе: "Що в цьому прикладі інакше?".

Коли ви порівнюватимете прекрасне з посереднім, навчитеся визначати ключові інгредієнти, які виводять роботу на високий рівень.

А також ідентифікувати окремі елементи, які можна вбудувати чи розвинути в іншому місці.

Мисліть схемами

Майже всі зразки, які вам подобаються, зробили за певною схемою.

Шефи використовують рецепти, письменники – план твору, програмісти працюють за картою сайту.

Замість того, щоб намагатися повторити готову роботу, додайте трішки абстрактності чи зробіть схему вищого рівня.

Якщо розкладете роботу і зробите її схему, виявите патерни, з якими розгадаєте таємниці складних робіт.

Не повторюйте, а розвивайте

Повністю копіювати чужу неймовірно успішну формулу – найшвидший шлях, щоб вас почали вважати неоригінальним.

Водночас ви ще забиватимете цвяхи в труну жанру. Це не дасть вам таких самих результатів, бо (найімовірніше) ваші можливості й те, чого вимагає формула, не збігаються – до того ж з часом вимоги аудиторії розвиваються.

Прокладайте власний шлях – збирайте орієнтири, адаптуйте формули з суміжних галузей, змінюйте елементи, яких не можете опанувати, на ті, з якими чудово впораєтеся.

Не бійтеся розриву між ідеальною картинкою: вашим баченням і можливостями

Коли вивчаєш майстрів, доводиться платити: ви підвищуєте планку ефективності, яку вважаєте необхідною для успіху.

Імовірно, що ви не зможете відповідати цим очікуванням, принаймні не одразу.

На цьому етапі природно почуватися розбитим і думати покинути все, але пам’ятайте: хороший смак і чітке бачення – явний індикатор потенціалу.

Часто аматора від професіонала відрізняють саме вміння побачити, що у вас щось ще неідеальне, і є сила та бажання скільки потрібно перероблювати роботу.

Рахуйте вибірково

Досягти високого рівня набагато простіше, якщо ви заміряєте ключові драйвери успіху.

Коли оцінюєте важливі аспекти ефективності, то постійно мотивуєте себе на покращення, менше хвилюєтеся, що марно витрачаєте сили, і починаєте більш усвідомлено ухвалювати рішення.

З часом правильні метрики допоможуть вам контролювати ситуацію, бачити збоку, що відбувається, і виявити патерни, здатні змінити абсолютно все.

Тільки обережно – не зациклюйтеся на одній метриці і не забувайте оновлювати їх у процесі зростання.

Приберіть ризикування з ризику

Ризик важливий для зростання, попри те, що робити це некомфортно.

Корисний спосіб зробити ризик справнішим – знаходити способи трішки виходити за межі своїх можливостей, але водночас не ставити на карту усього.

Цьому добре навчатися на прикладах бізнесів – їхні підходи можуть застосувати всі.

Ви теж можете тестувати ідеї та зменшувати ціну помилки шляхом крихітних експериментів – публікувати роботи під псевдонімом, продавати ідею раніше, ніж починати її розробляти, й приділяти час різним проєктам.

Припиніть витрачати енергію, набираючись сміливості ризикнути. Ризикувати значно простіше, коли ціна помилки невисока.

Не довіряйте комфорту

Емоції – цінний інструмент, який дає змогу в режимі реального часузрозуміти, яких результатів хочемо досягти, а яких – уникнути.

Це правило має єдиний важливий виняток – те, що ми відчуваємо, коли вчимося нового.

Ми не навчаємося, коли нам комфортно, натомість найкраще це робимо, коли перебуваємо на межі, коли нам складно, коли часом зазнаємо невдачі.

Топові професіонали на роботі й удома не вважають комфорт ознакою того, що вони все зробили правильно. Імовірніше, вони розглядають його як сигнал, що їхній розвиток зупинився.

Користуйтеся досвідом минулого та візіями майбутнього

Повторення та зворотний зв’язок дадуть вам змогу підвищити продуктивність, особливо коли з їхньою допомогою ви працюєте зі своїми слабкими сторонами. Але якщо ви користуєтеся тільки цією практикою, то, можливо, використовуєте свій потенціал частково.

Варто застосовувати ще дві форми практики: рефлективна практика, або аналіз минулого досвіду, для отримання важливих уроків, і мисленнєві образи, або симуляція майбутньої ефективності.

І рефлективні практики, і мисленнєві образи дають величезну кількість когнітивних та емоційних переваг – завдяки їм ви навчитеся ефективніше передбачати, а це вже ознака професіоналізму.

Запитуйте мудро

Попри те, що думає більшість із нас, експерти рідко стають хорошими інструкторами.

Знання – палиця на два кінці: коли ви щось знаєте, то не можете уявити, наче цього не знаєте.

Щоб отримати з ваших розмов з експертами якомога більше інформації, потрібно приходити з готовими запитаннями, процесом і відкриттями.

Експерти – не єдині, хто може допомогти вам стати кращими, неексперти також на це здатні.

Фокус у тому, щоб залучити правильних людей і просити пораду, а не зворотний зв’язок, а також приходити з низкою стратегічних запитань, спрямованих на покращення.

З такими уроками в усіх нас є потенціал розвинути свої навички, підвищити продуктивність і зробити щось проривне, що запам’ятають надовго, вважає автор.

В які би галузі ви не працювали, ваша можливість досягти високого рівня не має залежати від того, чи пощастило вам народитися талановитим, чи ви змогли повчитися в експерта.

Ті, хто зараз перебуває в топі своїх професій, посіли це місце, бо ввібрали в себе неймовірну кількість нових ідей, поглядів і рішень. Вони знають – якщо стояти, то на вершині гори не опинишся. Але щоб туди потрапити, слід розуміти, що саме треба відпрацювати, виростити арсенал звичок та експериментувати з межами своїх можливостей. Усі інгредієнти для цього вже готові.

Текст надало видавництво