Поради

Книга | У чому секрет геніальності? 10 уроків від топфахівця з вивчення людської мотивації

04.09.2021, 11:00 • 5 хвилин
1

Станьте колекціонером

Перший крок до власної величі – побачити її в інших.

Коли ви споглядаєте приклади, які вас зачіпають, запишіть їх – так, щоб потім повернутися до них, вивчити їх детальніше та порівняти з іншими елементами своєї колекції.

Колекції ми зазвичай сприймаємо як щось фізичне: зібрання картин, вин чи марок. Але таке означення надто обмежене.

Копірайтери збирають заголовки, дизайнери — логотипи, консультанти — презентації. Гуляйте своєю колекцією як у приватному музеї, де черпаєте натхнення, вивчаєте величні роботи й навчаєтеся мислити масштабно.

Не обов’язково мати талант з народження, щоб створити щось інноваційне. Часом достатньо ретельно розібрати те, що вже є, і просто його удосконалити. Щоб бути успішним, можна не вигадувати велосипед, а підгледіти у когось, проаналізувати ідею та застосувати до своїх реалій. Саме про такі методики та відомі приклади їхнього застосування розповідає книжка Рона Фрідмана "Розгадка геніальності. Як працює інженерія ідей" (видавництво Лабораторія, 2021 рік).

2

Помічайте відмінність

Щоб навчатися на улюблених прикладах, потрібно визначити, що саме робить їх унікальними. Щоразу, коли вам резонує якась робота, запитуйте себе: "Що в цьому прикладі інакше?".

Коли ви порівнюватимете прекрасне з посереднім, навчитеся визначати ключові інгредієнти, які виводять роботу на високий рівень.

А також ідентифікувати окремі елементи, які можна вбудувати чи розвинути в іншому місці.

3

Мисліть схемами

Майже всі зразки, які вам подобаються, зробили за певною схемою.

Шефи використовують рецепти, письменники – план твору, програмісти працюють за картою сайту.

Замість того, щоб намагатися повторити готову роботу, додайте трішки абстрактності чи зробіть схему вищого рівня.

Якщо розкладете роботу і зробите її схему, виявите патерни, з якими розгадаєте таємниці складних робіт.

4

Не повторюйте, а розвивайте

Повністю копіювати чужу неймовірно успішну формулу – найшвидший шлях, щоб вас почали вважати неоригінальним.

Водночас ви ще забиватимете цвяхи в труну жанру. Це не дасть вам таких самих результатів, бо (найімовірніше) ваші можливості й те, чого вимагає формула, не збігаються – до того ж з часом вимоги аудиторії розвиваються.

Прокладайте власний шлях – збирайте орієнтири, адаптуйте формули з суміжних галузей, змінюйте елементи, яких не можете опанувати, на ті, з якими чудово впораєтеся.

5

Не бійтеся розриву між ідеальною картинкою: вашим баченням і можливостями

Коли вивчаєш майстрів, доводиться платити: ви підвищуєте планку ефективності, яку вважаєте необхідною для успіху.

Імовірно, що ви не зможете відповідати цим очікуванням, принаймні не одразу.

На цьому етапі природно почуватися розбитим і думати покинути все, але пам’ятайте: хороший смак і чітке бачення – явний індикатор потенціалу.

Часто аматора від професіонала відрізняють саме вміння побачити, що у вас щось ще неідеальне, і є сила та бажання скільки потрібно перероблювати роботу.

6

Рахуйте вибірково

Досягти високого рівня набагато простіше, якщо ви заміряєте ключові драйвери успіху.

Коли оцінюєте важливі аспекти ефективності, то постійно мотивуєте себе на покращення, менше хвилюєтеся, що марно витрачаєте сили, і починаєте більш усвідомлено ухвалювати рішення.

З часом правильні метрики допоможуть вам контролювати ситуацію, бачити збоку, що відбувається, і виявити патерни, здатні змінити абсолютно все.

Тільки обережно – не зациклюйтеся на одній метриці і не забувайте оновлювати їх у процесі зростання.

7

Приберіть ризикування з ризику

Ризик важливий для зростання, попри те, що робити це некомфортно.

Корисний спосіб зробити ризик справнішим – знаходити способи трішки виходити за межі своїх можливостей, але водночас не ставити на карту усього.

Цьому добре навчатися на прикладах бізнесів – їхні підходи можуть застосувати всі.

Ви теж можете тестувати ідеї та зменшувати ціну помилки шляхом крихітних експериментів – публікувати роботи під псевдонімом, продавати ідею раніше, ніж починати її розробляти, й приділяти час різним проєктам.

Припиніть витрачати енергію, набираючись сміливості ризикнути. Ризикувати значно простіше, коли ціна помилки невисока.

8

Не довіряйте комфорту

Емоції – цінний інструмент, який дає змогу в режимі реального часузрозуміти, яких результатів хочемо досягти, а яких – уникнути.

Це правило має єдиний важливий виняток – те, що ми відчуваємо, коли вчимося нового.

Ми не навчаємося, коли нам комфортно, натомість найкраще це робимо, коли перебуваємо на межі, коли нам складно, коли часом зазнаємо невдачі.

Топові професіонали на роботі й удома не вважають комфорт ознакою того, що вони все зробили правильно. Імовірніше, вони розглядають його як сигнал, що їхній розвиток зупинився.

9

Користуйтеся досвідом минулого та візіями майбутнього

Повторення та зворотний зв’язок дадуть вам змогу підвищити продуктивність, особливо коли з їхньою допомогою ви працюєте зі своїми слабкими сторонами. Але якщо ви користуєтеся тільки цією практикою, то, можливо, використовуєте свій потенціал частково.

Варто застосовувати ще дві форми практики: рефлективна практика, або аналіз минулого досвіду, для отримання важливих уроків, і мисленнєві образи, або симуляція майбутньої ефективності.

І рефлективні практики, і мисленнєві образи дають величезну кількість когнітивних та емоційних переваг – завдяки їм ви навчитеся ефективніше передбачати, а це вже ознака професіоналізму.

10

Запитуйте мудро

Попри те, що думає більшість із нас, експерти рідко стають хорошими інструкторами.

Знання – палиця на два кінці: коли ви щось знаєте, то не можете уявити, наче цього не знаєте.

Щоб отримати з ваших розмов з експертами якомога більше інформації, потрібно приходити з готовими запитаннями, процесом і відкриттями.

Експерти – не єдині, хто може допомогти вам стати кращими, неексперти також на це здатні.

Фокус у тому, щоб залучити правильних людей і просити пораду, а не зворотний зв’язок, а також приходити з низкою стратегічних запитань, спрямованих на покращення.

З такими уроками в усіх нас є потенціал розвинути свої навички, підвищити продуктивність і зробити щось проривне, що запам’ятають надовго, вважає автор.

В які би галузі ви не працювали, ваша можливість досягти високого рівня не має залежати від того, чи пощастило вам народитися талановитим, чи ви змогли повчитися в експерта.

Ті, хто зараз перебуває в топі своїх професій, посіли це місце, бо ввібрали в себе неймовірну кількість нових ідей, поглядів і рішень. Вони знають – якщо стояти, то на вершині гори не опинишся. Але щоб туди потрапити, слід розуміти, що саме треба відпрацювати, виростити арсенал звичок та експериментувати з межами своїх можливостей. Усі інгредієнти для цього вже готові.

Текст надало видавництво