Зима з гарячою водою. Як вибрати бойлер: об’єм, швидкість нагрівання та типові помилки
- Як вибрати об’єм бойлера
- Чи залежить енергоспоживання від об’єму бойлера
- Чи у ванній та на кухні мають стояти окремі бойлери
- Яка форма бойлера краща
- Яким має бути матеріал корпусу та бака
- Що таке ТЕН і яким він має бути
- Навіщо потрібен магнієвий анод
- Як часто слід проводити сервісне обслуговування бойлера
- Чому бойлер швидко ламається? Поширені помилки
Внаслідок активних бойових дій водопостачання стало проблемою для жителів Миколаєва, Чернігова та деяких міст Київської області (Бучі, Ірпеня). Якщо питання холодної води з часом вирішили, то гарячої досі залишається відкритим.
Попереду – зима. Як буде з подачею централізованої гарячої води – невідомо. Тож українцям слід задуматись про бойлер. Але який об’єм вибрати і як не споживати зайвої електроенергії?
Про це в інтерв’ю для LIGA.Life розповів експерт з інженерних рішень компанії Vencon Богдан Березенський.
Як вибрати об’єм бойлера
Головний критерій – кількість користувачів. Одна людина використовує приблизно 30 л води під час душу. Тобто, якщо в родині 2 дорослих та 1 дитина, мінімальний об’єм бойлера – 80 л.
"Другий критерій – душ чи ванна. Ванна вміщує мінімум 100 л води. Тобто бойлера на 80 л буде недостатньо. Окрім того, холодна ванна забирає на себе тепло. Тож вода стає холоднішою. Якщо ви часто приймаєте ванну, вибирайте бойлер від 100 л", – радить Богдан.
Якість роботи бойлера не залежить від його об'єму. Натомість важливе користування. Наприклад, якщо людина живе одна, їй вистачить 50 л. Якщо часто приймає ванну, є сенс збільшити літраж.
"Але якщо ви придбали бойлер на 100 л, але за день використовуєте лише 50 л, то в нижній частині бака застоюватиметься вода, осідатиме мул та розвиватимуться бактерії. Тож вибирайте об’єм бойлера за своїми витратами", – наголошує експерт.
Чи залежить енергоспоживання від об’єму бойлера
Так. Пристрої різного об’єму споживають різну кількість електроенергії. Чим більший літраж бойлера, тим більше електроенергії він витратить для нагрівання води.
Але бойлер – це термос, який нагріває воду та тримає тепло. Його енергоефективність вимірюється швидкістю його остигання. Тож із ціллю економії електроенергії вам слід налагодити режим роботи пристрою.
Наприклад, бойлер нагрів воду до 55°C. Зранку ви пішли в душ та помили посуд, тобто використали всю воду. Пристрій знову набрав і нагрів воду. Згодом виключився.
Вдень ви на роботі, тож водою ніхто не користується. Через 2 години вода остигла на 5°C, бойлер знову увімкнувся і догрів її до 55°C. Цей процес повторюватиметься регулярно.
"Ввечері ви прийшли додому, у крані тече гаряча вода. Це добре, але за день ви витратили більше електроенергії, ніж якби бойлер був вимкненим удень. За 8 год він вистиг би остигнути максимум на 15°C. Ви прийшли ввечері, увімкнули його, і за 30-60 хв він би догрів до комфортної температури. Тобто, якщо хочете зекономити електроенергію – вимикайте бойлер на ніч та коли йдете на роботу", – пояснює Богдан.
Це допоможе встановити роботу бойлера за годинами. Наприклад, зранку він працюватиме – 5:00-10:00, о 17:00 він знову ввімкнеться і працюватиме до 23:00. Вночі відпочиватиме.
"Такий цикл можна встановити на щодень. Програмовані електронні регулятори дозволяють розписати кожен день. Наприклад, у будні у вас стабільний графік, а у вихідні дещо інший через те, що ви прокидаєтеся пізніше", – додає експерт.
Також сучасні бойлери можуть мати:
Електронне управління зі смартрежимом. Бойлер запам’ятовує ваше користування водою впродовж тижня. Але, за словами Богдана, цей режим не повністю досконалий. Водонагрівач аналізує щоденне користування протягом тижня. На тлі отриманих даних сам встановлює оптимальну температуру нагрівання на наступний тиждень та повторює ці режими, заощаджуючи електроенергію. Проте залежно від кількості користувачів розпорядок днів тижня може відрізнятися. Це призведе до певних незручностей у переналаштуванні.
Wi-fi управління. Дозволяє дистанційно вмикати/вимикати бойлер та програмувати його нагрівання протягом тижня, що також сприяє економії електроенергії. В деяких моделях можна моніторити кількість витраченої води та електроенергії. Але ціна таких пристроїв (від 5 800 грн) значно вища, ніж на механічному управлінні (від 4 000 грн).
Чи у ванній та на кухні мають стояти окремі бойлери
Необов’язково. За словами експерта, можна поставити 1 бойлер та під’єднати його до обох кімнат.
"Але якщо є можливість поставити маленький бойлер на кухні, то це буде зручніше. Тому що вам не доведеться чекати, поки вода з бойлера у ванній дотече на кухню. Ви також не відчуватимете різкий спад температури води, коли під час прийому душу на кухні хтось включить гарячу воду. Проте це питання комфорту", – додає Богдан.
Яка форма бойлера краща
Існують прямокутні, циліндричні та плоскі бойлери.
Всередині перших двох – круглий бак. На противагу в плоскому бойлері 2 високих циліндричних баки, які з’єднані між собою. В один бак заливається холодна вода, нагрівається і переливається в сусідній бак. Тобто в другому баку здебільшого завжди буде гаряча вода.
"Який вибрати – питання інтер’єру та смаку. Але плоскі бойлери будуть дорожчими у ціні через складність виробництва", – додає Богдан.
Яким має бути матеріал корпусу та бака
Матеріал корпусу не має значення. Важливо враховувати матеріал та покриття внутрішнього бака. Оскільки якщо корпус ржавіє, проблема у баку.
"Вибирайте сталеві внутрішні баки з емальованим покриттям (за бажанням можна вибрати з різними домішками, залежно від виробника – цирконій, срібло, титан тощо). Емаль захищає бак від корозії. Це подовжує його термін експлуатації. Також є бойлери з нержавіючої сталі. Їхнє слабке місце – зварювальний шов. Корозія роз’їдатиме бак, і він швидше тріскатиметься у зоні шва", – запевняє експерт. Тож сталевий зварений бак з емальованим покриттям – найкращий вибір.
Поки шар емалі не роз’їсться, бак не лусне всередині: "На якість води не впливає матеріал бака, на відміну від стану водопровідних труб".
Що таке ТЕН і яким він має бути
ТЕН – трубчастий електронагрівач. Його функція – нагрівання води. Існує 2 види ТЕНів:
Мокрий – мідна спіраль, яка напряму контактує з водою.
Сухий – нагрівач, встановлений в колбу з нержавіючої/емальованої сталі. Його закріпляють на фланці бака. Тобто ТЕН не контактує з водою.
"Кращий варіант – сухий ТЕН. Він не контактує з водою, тож не піддається корозії та накипу. На мокрому ТЕНі через корозію з’являється осад, який блокує віддачу тепла. Так ТЕН перегрівається, червоніє і може перегоріти. Тобто мокрий нагрівач має менший термін експлуатації", – пояснює Богдан.
Окрім виду ТЕНу, зверніть увагу на його потужність. Від цього залежить швидкість нагрівання води. Наприклад, бойлер 80 л із ТЕНом потужністю 2 кВт нагріється за 2,5 год, а 1,5 кВт – понад 3 год. Водночас витрата електроенергії буде однакова – приблизно 5 кВт.
"Для звичайної розетки краще вибирати бойлери на 1,5 кВт. Терморегулятори та таймер-розетки також витримають це навантаження. Бойлери на 2 кВт не слід вмикати в перехідники чи в одну розетку з іншими пристроями. Інакше контакт нагріватиметься і призведе як не до вибивання світла, так до загоряння розетки".
Також вибір потужності ТЕНу залежить від об’єму бойлера:
до 80 л – 1,5 кВт;
до 100 л – 2 кВт;
від 100 л – від 2 кВт.
Навіщо потрібен магнієвий анод
Це обов’язкова частина бойлера, яка захищає внутрішній бак від корозії.
"Магнієвий анод має більш негативний електродний потенціал, тому саме він піддається корозії. Якщо його немає, то корозія роз’їдає емаль на стінках бака. Саме тому важливо проводити сервіс бойлера раз на рік, щоб встановити новий анод. Інакше через 2-3 роки ви побачите лише болтик від нього", – наголошує Богдан.
Як часто слід проводити сервісне обслуговування бойлера
Якщо бойлер має мокрий ТЕН, то щороку. З сухим ТЕНом частіше рекомендують раз на 2 роки, деякі виробники – щороку.
"Основна гарантія на бак дається на 12 або 24 місяці. Щоб підтримувати гарантію довше цього терміну, потрібно проводити сервісне обслуговування бойлера згідно з регламентом, вказаним в інструкції".
Чому бойлер швидко ламається? Поширені помилки
Головна причина – неправильна експлуатація через ігнорування інструкції. Наприклад, у кожного бойлера є зворотний клапан (захисний). Через нього скапує вода, коли бойлер перегрівається.
Це як отвір на кришці каструлі, звідки йде пара. Якщо ви не зменшите вогонь, то вода продовжуватиме кипіти, а кришка почне "танцювати". Тобто через перегрівання збільшується тиск, тому пара підіймає кришку.
Подібне відбувається у бойлері. Якщо ви включили його на максимум, але не користуєтесь цією водою, він перегрівається. Під дією температури стінки розширюються, ніби хочуть луснути.
"Щоб цього не відбулося, вода витікає через зворотний клапан. Тиск всередині бойлера падає, що захищає його від пошкодження. В інструкції рекомендують раз на місяць підіймати "прапорець" на клапані. Тому що через хлор та солі у воді там може утворитися накип. Це перешкоджатиме його відкриванню. Так під час перегрівання вода не витікатиме, тиск не зменшуватиметься, і бойлер лусне", – пояснює експерт.
Також в інструкції зазначають про редуктор тиску, який захищає бойлер від перепадів тиску у системі водопостачання. У більшості новобудов він передбачений відразу на вході води у квартиру. Так він захищає усі з’єднання на трубах, якими проходить вода, та інші прилади: пральну машину, посудомийну, крани тощо. У старих будинках його зазвичай немає.
Нормальний тиск – 3-4 атм (атмосфери), але вночі він може піднятися до 8-10 атм. Адже люди не вмикають крани, а до насосів централізованого водопостачання все одно продовжують качати воду.
Редуктор тиску обмежує його до 3 атм, але за його відсутності – бойлер може луснути, якщо буде стрибок тиску вище 8 атм.
"Якщо впродовж дії гарантії (12-24 місяців) бойлер луснув, можете викликати майстра з сервісного центру. Він проведе діагностику: монтаж правильний, але відбулось перевищення тиску. Дивиться, а редуктора немає. Отже, ця проблема не підлягає гарантійній заміні. Адже в інструкції про це попереджали. Але якщо редуктор тиску є, а бойлер все одно луснув, то питання в його якості. У такому разі гарантійна заміна можлива", – пояснює Богдан.