Ядерний вибух. Що робити у разі радіаційного ураження шкіри
10 жовтня Росія випустила 75 ракет по Україні. Розмови про можливе використання ворогом ядерної зброї також не вщухають.
LIGA.Life вже ділилась порадами, як підготуватися до ядерного вибуху. Одним із важливих пунктів є збір аптечки. Окрему увагу слід приділити засобам, які допоможуть у разі радіаційного ураження шкіри.
Дерматологиня Катерина Бакіко пояснила, як виглядатиме шкіра після ураження і як ми можемо допомогти собі.
Симптоми радіаційного ураження шкіри
"Вони залежать від інтенсивності радіації, часу, коли це відбулось, та чутливості шкіри", – пояснює лікарка.
- Перша хвиля
Спочатку шкіра червоніє, стає гарячою та може чухатися. Це триває 1-2 дні.
Далі – симптоми стають чіткішими та напряму залежать від інтенсивності ураження: від легкого почервоніння та лущення до пухирів та повного відмирання шкіри. На відкритих ділянках (обличчя, кистях рук) ураження зазвичай інтенсивніше.
- Друга хвиля
Через декілька днів виникає повторне почервоніння шкіри, набряк, та пігментування у темніший колір. Ці симптоми також варіюються від лущення шкіри до відшарування тканин, в залежності від інтенсивності ураження.
- Третя хвиля
Через 10-16 днів знову виникає почервоніння, набряк та збільшення болю. Шкіра може поступово загоюватись, але нові рани та ділянки з відмиранням шкіри теж ймовірні.
"Через місяць та роки відбувається стоншення та деформація шкіри, повторне виразкування. Можуть з’явитися видимі судинки. Внаслідок тромбування може руйнуватися лімфатична система. Тому уражені ділянки набрякатимуть, а шкіра – ущільнюватиметься. Є ймовірність потемнішання шкіри та болю, а також схильність до раку шкіри", – пояснює дерматологиня.
Що робити у разі радіаційного ураження шкіри
- Зупиніть вплив радіації на шкіру. Евакуація у "чисте" та безпечне середовище – дуже важлива.
- Промийте шкіру чистою водою без надмірного тертя. Одяг помістіть у герметичний поліетиленовий пакет. Одягніть чистий одяг.
- Якщо є видимі важкі ураження шкіри, прикрийте їх стерильною тканиною або протиопіковою пов‘язкою.
- Якщо є можливість, шукайте медичну допомогу.
- Якщо це рання стадія, охолодіть ділянку шкіри, але не льодом та крижаною водою. На почервоніння шкіри можна нанести крем або розчин з глюкокортикостероїдом на основі гідрокортизону, преднікарбату, метилпреднізолону – креми гідрокортизон, Адвантан, Стерокорт, Преднітоп. Використовуйте їх двічі на добу протягом 2-4 тижнів.
- На ділянку ураження можна нанести протиопікові пов’язку або гель.
- У разі свербіння прийміть антигістамінні ліки (Лоратадин, Дезлоратадин, Цетиризин, Левоцетиризин) – 1 пігулка на добу, 5-7 днів.
- Не проколюйте міхурів та не здирайте їх. Адже це стерильна біологічна мембрана, яка захищає рану.
- Пийте чисту бутильовану воду, у разі болю – прийміть знеболювальне (Ібупрофен або Парацетамол).
- Мити шкіру можна і треба. Оберіть ніжний дитячий мийний засіб. Вода має бути не гарячою. Не використовуйте мочалку.
- Наносити жирні мазі та креми не рекомендовано. Загоювальні та легкий дитячий креми для зволоження шкіри застосовуйте через кілька днів після ураження.
- Захищайте шкіру від сонця.
- Уникайте зовнішніх подразників: спирту, парфумів, косметики, тертя та чухання.
- Слідкуйте за повідомленнями від органів влади щодо прийому препаратів йоду.
"Також важлива профілактика інфекцій. Зараз найкращий час перевірити, чи ви вакцинувались, і надолужте пропущене, зокрема щеплення від правця", – наголошує Катерина.