Досить звинувачувати себе. Як навчитися пробачати собі усі помилки – поради психологів
Фото: depositphotos.com

"Помирись з собою та йди далі!" – це те, що легше сказати, ніж зробити. Щоб пробачити себе, потрібно знайти сили для співпереживання, співчуття, доброти та розуміння. 

Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram

Усі ми часом робимо помилки. Як люди, ми недосконалі. Головне – навчитися пробачати собі і рухатись далі. 

Як це зробити? Ресурс Healthline радить дотримуватись таких правил:

1. Зосередьтеся на своїх емоціях

Це один із перших кроків навчитися прощати себе. Перш ніж ви зможете рухатися вперед, вам слід визнати та переробити свої емоції. Дайте собі дозвіл розпізнати і прийняти почуття, які виникають у вас.

2. Визнайте помилку вголос

Психотерапевт Джордан Пікелл радить проговорити вголос те, що ви зробили.

Коли ви віддаєте голос думкам у вашій голові та емоціям у вашому серці, ви можете звільнитися від тягарів. Ви також закарбовуєте у своїй свідомості те, що ви дізналися з наслідків своїх дій.

3. Сприймайте кожну помилку як досвід 

Це ключ до швидшого та послідовного руху вперед у майбутньому.

Нагадування про те, що ми зробили все, що могли, використовуючи знання, які ми мали на той час, допоможуть нам пробачити себе і рухатися вперед.

4. Проведіть розмову зі своїм внутрішнім критиком

Ведення щоденника може допомогти вам зрозуміти свого внутрішнього критика та розвинути співчуття.

Пікелл радить записати "розмову" між вами та вашим внутрішнім критиком. Це може допомогти вам визначити моделі мислення, які саботують вашу здатність прощати себе.

Ви також можете записати в щоденник список якостей, які вам подобаються, включаючи ваші сильні сторони та навички. Це може допомогти підвищити вашу впевненість у собі.

5. Дайте відсіч своєму внутрішньому критику

Іноді буває важко розпізнати думки, що перешкоджають прощенню. Якщо ви намагаєтеся розібратися зі своїм внутрішнім критиком, Пікелл пропонує таку вправу:

На одному боці аркуша паперу запишіть, що говорить ваш внутрішній критик (що, як правило, є ірраціональним). На іншій стороні паперу напишіть співчутливий і раціональний відгук на кожну річ, яку ви написали на іншій стороні паперу.

6. Чітко зрозумійте, що ви хочете

Якщо помилка, яку ви допустили, зашкодила іншій людині, вам потрібно визначити подальший алгоритм дій. Ви хочете поговорити з цією людиною та вибачитися? Чи вам важливо з нею помиритися?

Спробуйте виправити свою помилку. Дослідження показало, що пробачити себе за заподіяння шкоди іншому легше, якщо спочатку виправити помилку.

7. Скористайтесь власною порадою

Часто простіше сказати комусь, що робити, ніж скористатися власною порадою.

Ліцензований сімейний терапевт Хайді Макбейн рекомендує: "Запитайте себе, що б ви сказали своєму найкращому другу, якби він/вона поділилися з вами цією помилкою, а потім скористайтесь вашою власною порадою".

8. Перестаньте себе звинувачувати

Коли ви ловите себе на програванні "пісні" під назвою "Я жахлива людина", зупиніться і зосередьтеся на одному позитивному кроці. Наприклад, замість того, щоб програвати цю "пісню" знову і знову, зробіть три глибокі вдихи або пройдіться.

Переривання мислення може допомогти вам відійти від негативного досвіду та зменшити стрес і тривогу.

9. Проявіть доброту і співчуття

Якщо ваша перша реакція на негативну ситуацію полягає в тому, щоб критикувати себе, прийшов час проявити доброту і співчуття.

Це єдиний спосіб розпочати шлях до прощення. Для цього потрібен час, терпіння та нагадування собі про те, що ви гідні прощення.

10. Зверніться за професійною допомогою

Якщо ви намагаєтеся пробачити собі, можливо, вам допоможе розмова з професіоналом.

Фахівці можуть допомогти вам навчитися ламати нездорові закономірності у своєму житті та дізнатися про нові здоровіші способи подолання помилок.

Читайте також: