Вісім місяців хронічного стресу. Як допомогти дитині розвивати увагу та пам’ять

Вісім місяців поспіль українці живуть в умовах хронічного стресу, який є особливо згубним для дітей. Окрім того, що вони перебувають в умовах війни, до загального тривожного фону додаються виклики, повʼязані із навчанням. Аби краще розібратися, як стрес впливає на когнітивні навички дітей, як при цьому підтримувати їхню пам'ять та увагу під час навчального процесу, пропоную і батькам, і вчителям заглибитися в тему природи стресу та взяти на озброєння мої поради.
Як стрес впливає на увагу та пам’ять учнів
Почуття страху та реакція "бий або біжи" колись давно були необхідні людині для виживання. Неінтенсивне відчуття тривоги й легка напруженість іноді допомагають краще концентруватися та ефективніше працювати. Гормон кортизол, що виділяється при короткочасному стресі, стимулює виробництво дофаміну — гормону, який викликає відчуття задоволення і підтримує організм у бадьорому й активному стані. Однак в умовах тривалого стресу, в якому ми зараз усі перебуваємо, кортизол негативно впливає на мозок і організм загалом, рівень дофаміну знижується і призводить до втрати сил.
Мигдалеподібне тіло — область головного мозку, в якій зароджується почуття страху, — під впливом кортизолу стає надчутливим, тож дитина весь час відчуває занепокоєння і тривогу, навіть у відносно спокійний день. Крім того, постійне збільшення рівня "гормону стресу" може спровокувати порушення пам'яті, хронічну втому, проблеми зі щитоподібною залозою, підвищення артеріального тиску та зниження імунітету.
Якщо процеси уваги й концентрації порушено, утримувати й запам'ятовувати інформацію буде складно. Також коли діти надміру стурбовані чи відчувають страх, у них можуть бути порушені процеси збирання, зберігання та відновлення інформації, навіть якщо вони чимось щиро захоплені.
Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.