Зміст:
  1. Рослини зменшують тривогу
  2. Доторкнутися до ґрунту
  3. Рослини на робочому місці

Занурення в природу корисне для здоров'я: доведено, що перебування на свіжому повітрі покращує настрій, концентрацію уваги та психічне здоров'я. LIGA.Life розповідає, що кажуть дослідження та як зелені насадження в приміщенні, навіть невеликі, можуть бути корисними для фізичного та психічного добробуту.

Рослини зменшують тривогу

Споглядання природи та рослин у приміщенні, як свідчить дослідження, може знизити частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск. А присутність рослин у лікарняній палаті може зменшити біль і підвищити терапевтичну цінність у пацієнтів.

Щоб це підтвердити — на період експерименту у половини пацієнтів під час післяопераційного відновлення в кімнатах були розміщені живі рослини. Дані, зібрані для кожного пацієнта, враховували: тривалість госпіталізації, анальгетики, що використовувалися для контролю післяопераційного болю, життєві показники, оцінки інтенсивності болю, тривоги та втоми.

Як результат, пацієнти в лікарняних палатах з рослинами й квітами мали значно позитивніші фізіологічні реакції, про що свідчить нижчий систолічний артеріальний тиск, а також нижчі оцінки болю, тривоги та втоми, ніж пацієнти в інших палатах. Згідно з їхніми коментарями рослини створювали більш жваву атмосферу в палаті, знижували рівень стресу, а також створювали позитивне враження про працівників лікарні, які доглядають за пацієнтами.

Рослини в приміщенні можуть знизити тиск, серцебиття, допомогти під час реабілітації: дослідження
Фото: Freepik

Доторкнутися до ґрунту

Контакт із ґрунтом, навіть якщо це земля у горщиках на вашому підвіконні, також може покращити здоров'я та принести користь мікробіому людини з такими перевагами, як зміцнення імунної системи. Садівництво давно асоціюється зі зниженням депресії, тривоги та стресу і вимагає багато часу для роботи з землею та насадженнями.

Серед рослин, які легко вирощувати в приміщенні, виділяють такі: потос, сансев'єрія трисмугова, заміокулькас. Про це пише видання NYT. Тоді як професорка біорізноманіття Оксфордського університету Кеті Вілліс зазначає, що легко почати з невеликих насаджень, як-от розмарину, лаванди та м’яти.

Дослідження загалом показують, що люди, які виросли на фермах або на ділянках із відкритим середовищем, наприклад, рідше хворіють на хворобу Крона, астму та мають алергії, ймовірно, через те, що контактують з різноманітними мікроорганізмами та бактеріями. У 1970-х роках вчені навіть виявили бактерію в ґрунті під назвою Mycobacterium vaccae, яка має протизапальну дію на мозок і може знижувати рівень стресу, покращуючи імунну відповідь на подразники.

Один із фінських експериментів виявив, що діти, які відвідують міські дитячі садки, де була висаджена місцева "лісова підлога", мали сильнішу імунну систему та здоровіший мікробіом, ніж діти, які відвідували денні садки з гравійними майданчиками, — і продовжували мати корисні бактерії для кишківника та шкіри через два роки після цього.

Рослини в приміщенні можуть знизити тиск, серцебиття, допомогти під час реабілітації: дослідження
Фото: Freepik

Рослини на робочому місці

Наявність рослин на робочому місці робить працівників щасливішими та продуктивнішими — про це свідчать дослідження, проведені у великих комерційних офісах у Нідерландах і Великій Британії. "Зелені" офіси впливають, зокрема, на якість повітря, рівень концентрації співробітників та задоволеність робочим місцем.

Водночас навіть звичайний букет може бути корисним для здоров’я — дослідники перевірили це за допомогою експерименту з японськими бізнесменами.

Рослини в приміщенні можуть знизити тиск, серцебиття, допомогти під час реабілітації: дослідження
Фото: Freepik

У дослідженні, проведеному в інформаційно-дослідницькому інституті Mizuho, Inc. у Токіо, взяв участь 31 офісний працівник. Їм запропонували протягом чотирьох хвилин спостерігати за 30 рожевими трояндами без запаху (Rosa Dekora), які стояли у стильній скляній вазі. Результат? Співробітники, які працювали в оточенні квітів, демонстрували значно нижчий рівень стресу — це підтвердили як психологічні, так і фізіологічні показники, включно з частотою пульсу та серцевим ритмом.

Науковці додають: жива зелень на робочому місці не лише знижує стрес, а й допомагає інтегрувати природу в офісну рутину, роблячи робочий простір більш гармонійним і наснажливим.