Спалах гепатиту А в Києві: інфекціоністка розповіла, як розпізнати та профілактувати хворобу

- Чому виникає спалах гепатиту А і як передається хвороба
- Симптоми гепатиту
- Чи залишає гепатит після себе довготривалі наслідки для здоров’я
- Які дії має вжити людина, яка контактувала з хворим на гепатит А, щоб не захворіти
- Які є ефективні методи профілактики гепатиту А і чи рекомендована вакцинація в умовах спалаху
У Києві зафіксовано спалах гепатиту А. Про це повідомила директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург. Наразі в столичних лікарнях на лікуванні перебувають 20 дорослих та 16 дітей.
LIGA.Life поспілкувалася з інфекціоністкою Анастасією Неклюдовою, щоб дізнатись, чому періодично в Україні виникають спалахи цієї інфекційної хвороби, як вона передається та що робити, щоб захистити себе і дітей.

Чому виникає спалах гепатиту А і як передається хвороба
Спалахи гепатиту А виникають через міграцію населення, проблеми з водопостачанням, недостатнє охоплення вакцинацією та наявність чутливого (невакцинованого) населення, пояснює лікарка:
— Гепатит А — це вірусне захворювання, яке передається фекально-оральним шляхом. Інфекцію можна підхопити через забруднені овочі та фрукти, немиті руки, термічно необроблену воду або воду з підозрілих джерел. Тобто завжди хвороба передається від однієї людини до іншої.
Симптоми гепатиту
Для гепатиту А характерний різкий початок захворювання. Захворювання передається ще до появи жовтяниці. Симптоми можуть бути різними: іноді гепатит А починається як ГРВІ, іноді як кишкова інфекція з нудотою, блюванням та болями в животі. Іноді перші ознаки — це сильна слабкість.
Цей початковий період триває кілька днів, після чого зазвичай з’являється жовтяниця. Вона може поступово посилюватись, досягаючи піка, а потім йти на спад.
У дітей часто спостерігається безжовтянична форма або легкий перебіг. Саме тому багато хто навіть не знає, що перехворів на гепатит А в дитинстві.
У дорослих симптоми зазвичай виражені сильніше. Жовтяниця може тривати довше, а клінічна картина — бути яскравішою, каже Анастасія Неклюдова.

Чи залишає гепатит після себе довготривалі наслідки для здоров’я
Зазвичай гепатит А не становить серйозної загрози для здоров'я, розповідає інфекціоністка. Винятком можуть бути лише випадки, коли у дорослої людини є хронічні або супутні захворювання печінки — тоді існує ризик розвитку гострої печінкової недостатності.
Одна з головних небезпек гепатиту А полягає в тому, що людина стає заразною ще до появи перших симптомів. Тобто вона вже виділяє вірус у навколишнє середовище й може інфікувати інших, навіть не підозрюючи про хворобу, каже Анастасія Неклюдова:
— Хоч це і не смертельна хвороба, але слабкість, жовтяниця, нестабільні випорожнення та інші прояви можуть тривати до місяця або навіть довше, особливо якщо є супутні проблеми зі здоров’ям.
Але в більшості випадків захворювання закінчується повним одужанням і ніколи не переходить у хронічну форму.

Які дії має вжити людина, яка контактувала з хворим на гепатит А, щоб не захворіти
Враховуючи, що в Україні наразі відсутня можливість пасивної імунізації (тобто введення імуноглобуліну), найкращий захист — це якнайшвидша вакцинація протягом перших 14 днів після можливого контакту з вірусом, каже експертка:
— В Україні доступні вакцини проти гепатиту А, зокрема моновакцина "Хаврикс" або комбінована вакцина "Твінрикс".
Після щеплення варто уважно стежити за самопочуттям людини. Якщо є ризик зараження або підозра на контакт із вірусом, необхідно дотримуватись посиленої гігієни. Рекомендується виділити людині окремий посуд і рушник, навіть якщо вона ще не має симптомів. Це важливо для того, щоб запобігти можливому переданню вірусу.
— Дуже важливо дотримуватися базових правил гігієни. Насамперед — регулярно мити руки: після користування громадським транспортом, відвідування туалету, а також перед їдою. Фрукти й овочі потрібно ретельно промивати під проточною водою.
Якщо виникають сумніви щодо якості продуктів — краще їх не вживати. Те саме стосується і води: якщо не впевнені, що питна вода безпечна, не варто пити її сирою. Її краще прокип’ятити або використовувати в пляшках.
У країнах із високим рівнем захворюваності на гепатит А радять навіть мити пляшки з бутельованою водою перед використанням, — каже лікарка.
Які є ефективні методи профілактики гепатиту А і чи рекомендована вакцинація в умовах спалаху
— Найефективніший спосіб захисту від гепатиту А — це передусім нормальна епідеміологічна ситуація в країні. Йдеться про наявність центральної каналізації, доступ до чистої питної води та дотримання санітарно-гігієнічних норм.
По-друге — вакцинація. Якщо використовується вакцина "Хаврикс" (вона є і для дітей, і для дорослих), її вводять двічі: перша доза, а друга — через 6-12 місяців. Вакцина є ефективною і забезпечує імунітет щонайменше на 20 років, а іноді й довічно.

Чи рекомендується вакцинація під час спалаху? Так, звичайно. Протипоказань до щеплення в період спалаху немає. Раніше цього уникали лише через дефіцит вакцин. Якщо зробити щеплення вже після зараження — в інкубаційний період, — воно просто не подіє, але й шкоди не завдасть. Це буде лише марне щеплення.
Натомість якщо вакцинація зроблена на початку контакту з вірусом, є шанс, що організм встигне виробити антитіла. У такому випадку людина або взагалі не захворіє, або перенесе хворобу у легшій формі, — пояснила Анастасія Неклюдова.