Токсичні стандарти краси: як соціальні медіа змінюють наше уявлення про ідеал
Соціальні медіа вже давно стали частиною нашого повсякденного життя, диктуючи не лише тренди, а й стандарти краси. За даними останніх досліджень, проведених York University і Королівським товариством громадського здоров’я (RSPH), понад 70% молодих людей зізнаються, що відчувають тривогу через порівняння себе із зображеннями в соцмережах.
LIGA.Life звернулася до психологині, гештальт-терапевтки та директорки Інституту з розладів харчової поведінки (ІТРХП) Єлизавети Савченко, щоб розібратися, як нав’язані ідеали впливають на психічне здоров’я та самооцінку, а також як захистити себе від цього впливу.
Як стандарти краси впливають на психічне здоров’я
Вплив соціальних медіа на психічне здоров’я залежить від внутрішньої стійкості людини.
— Люди, які мають опору на себе та розвинену самооцінку, сприймають зовнішність як одну з багатьох цінностей. Вони менш схильні піддаватися токсичному впливу ідеалів. Але ті, хто не знає себе, можуть вважати, що краса є єдиним шляхом до щастя. Це помилкова асоціація, яка підживлює тривоги та може призводити до появи розладів харчової поведінки, — зауважує психологиня Єлизавета Савченко.
Попри звинувачення соцмереж у сприянні розвитку психологічних проблем, Єлизавета Савченко підкреслює, що в основі таких проблем лежать інші чинники:
— Соцмережі можуть стати тригером, але коріння проблем часто закладене в сімейному середовищі. Якщо відсутній сприятливий ґрунт, розлади навряд чи розвинуться лише через вплив, наприклад, платформи Instagram.
Чому ми порівнюємо себе з "ідеальними" образами?
Порівняння себе з іншими — одна з основних пасток соцмереж. Ця тенденція пов’язана з перфекціонізмом і бажанням відповідати суспільним стандартам.
За словами Єлизавети Савченко, на сьогодні багато людей прагнуть досягти недосяжного ідеалу, що може призводити до фрустрації та втрати реального контакту з власним життям:
— Гіперфокус на красі часто стає способом уникнути розв'язання глибинних проблем: труднощів у стосунках, професійній реалізації чи у фінансових питаннях. Людина намагається контролювати те, що легше, — зовнішність, а не працювати над важливими сферами життя.
Така поведінка веде до посилення внутрішніх конфліктів і незадоволення собою.
— Якщо порівняння з ідеалами викликає у вас тривогу, варто звернутися до психотерапії. Саме це допоможе знайти справжню опору для себе. Іншого варіанта, чесно, я не бачу, — радить експертка.
Психологічні механізми, що формують стандарти краси
Маркетингова стратегія соціальних медіа активно використовує наші базові бажання — бути щасливими, коханими та успішними. Наприклад, у рекламі купальників часто показують струнких дівчат на яхтах, створюючи ілюзію, що певна зовнішність автоматично приведе до успіху, багатства чи щастя. Це формує у користувачів хибне переконання, що краса є єдиним шляхом до бажаного життя.
— Реклама формує нейронні зв’язки: стрункість дорівнює щастю, краса — успіху. Ця схема спрощує сприйняття реальності, але веде до ілюзій та нездійсненних очікувань. Люди стають жертвами цього впливу, адже повірити у легке щастя простіше, ніж докладати зусиль для розв'язання реальних проблем. Жити в якомусь ідеальному світі, доводити себе до ідеалу, прагнути цього недосяжного ідеалу, через який людина, звичайно, страждає, тому що ідеалу не існує. На жаль, у нашому суспільстві так заведено. Це, скажімо, такі програми, що передаються з покоління до покоління, — підкреслює Єлизавета Савченко.
Як захистити себе та дітей від токсичних стандартів?
Психологиня наголошує, що найкращий захист від токсичних стандартів — це міцна родинна опора та теплі стосунки:
— Найважливіше, що можуть зробити батьки, — це треба визнати своє безсилля в тому, що вони не можуть захистити своїх дітей від усього небажаного контенту, який існує, від пропаганди різних історій і нав'язування токсичних стандартів, зокрема краси. Однак дитині дуже важливо, щоб у неї були адекватні, стабільні, стійкі мама і тато. Родина, з якою можна побудувати стабільні, зрозумілі, якісні взаємини, в яких панують безумовна любов, тепло та прийняття.
Якщо дитина зростає в середовищі безумовного прийняття, де її люблять і підтримують, незалежно від зовнішності, вона стає стійкішою до зовнішнього впливу.
Це допомагає їй критично оцінювати інформацію ззовні та не піддаватися токсичним впливам.
Навчання дітей критичному мисленню та підтримка їхніх внутрішніх цінностей — основа захисту від негативного впливу соцмереж, додає психологиня:
— Токсичні стандарти краси — це, напевно, найперше, що може бути. В сучасному світі батькам доведеться стикатися з величезною кількістю незрозумілої інформації, від якої хочеться вберегти дитину. І вберегти її можна лише через конструктивний діалог, любов і критичне мислення.
Практичні поради для прийняття себе та збереження психічного здоров’я
Психологиня Єлизавета Савченко підкреслює, що стандартні поради з інтернету часто неефективні для глибоких змін у ставленні до себе. Вона рекомендує зосередитися на аналізі власних реакцій і зверненні за професійною допомогою, якщо вплив соціальних мереж стає надмірним.
1. Аналізуйте свої реакції на соціальні мережі.
— Важливо зрозуміти, що саме викликає тривогу, дискомфорт або почуття меншовартості. Це перший крок до роботи над собою.
2. Відстежуйте свої потреби та емоційні реакції.
— Якщо ви відчуваєте, що щось вас "розхитує", зверніть увагу на ці сигнали. Іноді це може бути показником глибших проблем, які варто обговорити з фахівцем.
3. Довіряйте фахівцям.
— Психотерапія — це не просто розмова. Це процес, що допомагає розв’язувати внутрішні конфлікти, формувати здорові реакції та новий досвід, який дозволяє стати більш стійким до зовнішніх впливів.
4. Не займайтеся самолікуванням.
Делегуйте питання психічного здоров’я професіоналам. Самолікування може погіршити ситуацію, адже глибинні проблеми не вирішуються поверхневими методами.
5. Формуйте новий досвід.
Захист від соцмереж лише на поверхневому рівні не допоможе. Варто йти в глибину, розуміти свої потреби та вчитися реагувати на виклики без руйнівних наслідків для себе.
Не дозволяйте соцмережам диктувати вам стандарти. Пам’ятайте: справжня краса — лише один із багатьох аспектів особистості, а справжнє щастя та успіх не залежать від зовнішності.