Зима – це не лише про активні розваги, як лижі, сноуборд, ковзани та тюбінг, але й про розслаблення в сауні. Однак відпочинок за температури 70-100°С далеко не всім піде на користь.
LIGA.Life поспілкувалась з дерматологинею Катериною Бакіко та кардіологинею Катериною Фроловою про користь сауни, правила відвідування та протипокази.
У класичному розумінні сауна – це приміщення, де температура може досягати 100°С. У Фінляндії це частина повсякденного життя. За даними MedicalNewsToday, 1 з 3 фінів користується сауною регулярно.
Традиційна фінська сауна передбачає сухе тепло з відносною вологістю – 10-20%. Натомість у турецькому хамамі рівень вологості зазвичай підвищений.
Також сауни різняться системою опалення, зокрема на дровах та електриці. Дрова використовують для обігріву приміщення та каменів сауни. У такій кімнаті зазвичай низька вологість, але висока температура. Подібні умови створюють електричні сауни. Щоправда, джерело тепла – своєрідний обігрівач.
Окрім того, є сучасні варіанти термотерапії – інфрачервоні сауни. Вони використовують інфрачервоне випромінювання без води або додаткової вологості. Температура в такому приміщенні нижча – 45-60°С.
Обговорюючи користь та шкоду сауни, експерти зазвичай беруть до уваги її вплив на серце та шкіру. Адже це два органи, які найбільше зазнають впливу високих температур.
Дерматологиня запевняє: "Систематичне приймання сауни здатне покращити стан та здоров’я шкіри. Адже сприяє поліпшенню циркуляції крові, розширенню судин, відповідно – збагаченню клітин шкіри корисними речовинами та киснем, а також кращому відтоку продуктів життєдіяльності клітин та метаболітів".
Однак не варто піддаватися міфам.
Через піт виводяться деякі токсини, але у мізерній кількості. А от насправді звільнити організм від них здатні печінка та нирки, стверджує лікарка.
Ще один поширений міф: під час потовиділення збільшується вироблення колагену (основи сполучної тканини). Але це також не доведено наукою.
Натомість для людей, які не мають проблеми з сальними залозами, сауна піде на користь. Під дією високої температури пори розширюються, виділяється сальний секрет, який зволожує шкіру, створює захисну плівку (мантію) та утримує воду всередині.
Однак сауна – це не тільки тренування для пор, але й серцево-судинної системи, стверджує кардіологиня. Для здорових людей невеликі підвищення артеріального тиску – корисні.
"За принципом впливу це нагадує тренажерну залу. Під дією температур також пришвидшується серцебиття, розширюються судини, покращуються кровообіг та потовиділення. Так серце починає активно працювати", – пояснює Катерина Фролова.
Однак усі ці корисні властивості не стосуються людей, які мають серйозні захворювання шкіри, серця та судин.
Існують деякі стани, за яких варто утриматись від відвідування сауни:
інфекційні захворювання шкіри. За словами дерматологині, в сауні є ризик заразитися грибковими інфекціями шкіри та стоп. Саме тому варто ходити у власному взутті й не босоніж, мити ноги, а після сауни – дезінфікувати.
"Якщо у вас вже є інфекція, то вилікуйте, а лише потім йдіть у сауну. Інакше це призведе до її поширення", – додає Катерина Бакіко.
Якщо ви не маєте протипоказів або лікарі дозволили похід у сауну, варто належно підготуватися та дотримуватись базових правил. Лише за таких умов можна отримати користь від термотерапії.
До походу в сауну:
Під час:
Після сауни:
"Людям з жирною шкірою краще використовувати легкі засоби – флюїди та молочко. А людям з сухою – жирніші, наприклад, бальзами. Якщо стопи схильні до тріщин та лущення, намастіть маззю або вазеліном", – радить дерматологиня.
Після сауни відчули збільшення частоти серцевих скорочень (понад 100 ударів за хвилину), головний біль (особливо у зоні потилиці), нудоту або мушки перед очима – поміряйте тиск. Зазвичай у сауні є тонометр. Побачили високі показники – зверніться до кардіолога.
Інші "червоні прапорці", які вказують на потребу перевірки здоров’я серцево-судинної системи:
"Прислухайтесь до себе. У разі гострого стану викликайте швидку", – наголошує кардіологиня.
Коментарі