Я перестав реагувати на повітряні тривоги. Це нормально? Пояснює психіатр
Та якщо раніше звук сирени викликав тривогу і страх, зараз її часто ігнорують.
LIGA.Life розпитала лікарку-психіатра Наталю Підкалюк про еволюцію реакції на повітряні тривоги та чи не реагувати на неї – нормально.
Сирена і страх
"Нервова система людини має вроджений механізм – нейроцепцію. Це ніби датчик, який ідентифікує, що відбувається навколо. За його допомогою ми поступово вивчаємо, чого маємо остерігатися. Наприклад, які змії отруйні та який звук небезпечний", – пояснює Наталя.
На захист прийшли хвилювання, паніка, страх і тривога, а також фізіологічні прояви – тахікардія, пітливість тощо.
"Але це – не універсальний механізм. Страх у відповідь на повітряну тривогу виникає не у всіх. Є люди, які від природи відчувають менше страху або мають межові розлади – безстрашність. Зазвичай такі люди люблять ризик та адреналін", – додає лікарка.
На це впливає структура особистості – вроджений темперамент, характер, що формується під впливом зовнішніх умов і середовища, та психічні розлади.
Фантомна сирена
Це симптом, що може виникнути у будь-якої людини через ситуацію тривалої загрози. Вона чує звуки сирени, коли їх насправді немає.
"Усе, що з нами відбувається, – нормальна реакція на ненормальні обставини. Фантомні сирени – не та реакція, яка нам підходить і від якої нам комфортно. Вона виникає у результаті перенапруження мозку й виснаження", – пояснює експертка та додає, що це може бути приводом звернутися до психолога.
Ігнорування повітряної тривоги
Коли виснаження прогресує, настає момент байдужості й ігнорування сирени. Ви розумієте, що живете у небезпеці, але психіка робить усе, щоб ви могли витримати це напруження. Так активується захисний механізм – відсторонення від емоцій або блокування доступу до емоційного компонента.
"Перший місяць ви спускались у сховище і сіпались від звуку тривоги. На четвертий місяць війни підсвідомо розумієте, що ігнорувати сирену не можна, але постійно тривожитись уже немає сил", – додає Наталія.
Натомість лікарка радить влаштувати собі відпочинок за межами міста. Бажано це зробити в безпечних умовах, де немає сирен (село, дача, заміський комплекс).
"Якщо немає такої можливості, ляжте й увімкніть звуки природи вдома. Це допоможе переключити сприйняття мозку та відновитися", – радить лікарка.
Повернення тривожності
Це нормально, якщо після відпочинку й відновлення кожна сирена викликає легке хвилювання або тривогу. Зловили себе на цих відчуттях – дійте. Найкращий варіант – піти у безпечне місце.
"Це дозволяє гормонам стресу реалізуватися. Якщо ви тривожитесь і залишаєтесь на місці, тривога буде постійно накопичуватися", – наголошує Наталя.
Щоб заспокоїти себе:
Дихайте. Видих має бути довшим, ніж вдих. Тому, що довгі вдихи ще більше активують нервову систему.
Залучіть органи чуття. Знайдіть навколо себе речі, приємні на дотик або запах. Роздивіться, що вас оточує. Можете звернути увагу на кольори – який з них домінує.
Послухайте звуки природи із заплющеними очима. Уявіть, що ви десь на природі й чуєте це не через навушники.
"Якщо відчуття тривоги стає постійним і заважає вам – зверніться до психолога. Зараз працює багато безплатних платформ, наприклад, "Розкажи мені" й "Лікарі онлайн". Іноді достатньо однієї кризової консультації у гострому стані, щоб відновитись і продовжити боротьбу", – радить лікарка.