"Навіщо імунітет, коли може вбити ракета": які хвороби чатують на українців через війну

Про це каже дослідження українських спеціалістів за підтримки ізраїльського інституту подолання травми NATAL. І досвід багатьох українців та їхніх лікарів після 24 лютого це підтверджують. Що це означає і чого чекати далі – розбір LIGA.Life.
Чому ми хворіємо в війну
"Усе звичне для нас зламалось. Існує загроза життю. Немає систем в організмі, на які б не вплинули гормони стресу – адреналін та кортизол", – пояснює Віктор Досенко, патофізіолог та завідувач кафедри загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені Богомольця. Ці гормони зокрема пригнічують роботу імунної системи, додає професор: "Організму здається, що імунітет не потрібен. Він ніби каже: "Навіщо вибудовувати систему проти вірусу, якщо наступної миті може вбити ракета?" Й імунна відповідь пригнічується".
За словами нейробіологині та ректорки "Академії Добробут" Нани Войтенко, хронічний стрес – тобто тривалий, у якому країна живе вже десятий місяць – викликає неправильну роботу мозку і в перспективі призводить до змін у всьому організмі. Наприклад, людина може відчувати пришвидшене серцебиття та болі у шлунку, бо підвищений рівень кортизолу викликає перерозподіл серотоніну та адреналіну. Вони регулюють роботу серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту.