Пояснення

Карточки | Алергія на пух тополі. Симптоми і що робити – пояснює алергологиня

18.05.2022, 12:00 • 3 хвилини
1
Пух тополі витає в повітрі, залітає до носа та очей, через що ми можемо чхати та чесати обличчя. LIGA.Life розпитала лікарку-алергологиню Ілону Кадіну про реакцію організму на пух тополі, алергію та методи боротьби з нею.

Як знати, що в мене алергія

Існує два види алергії – істинна та псевдоалергія.

"Істинна – це алергія, у якій бере участь імунна система. Вона знаходить собі "ворога" – алерген – і починає з ним воювати. Так спрацьовує її захисний механізм – вироблення антитіл. Кожен новий контакт з алергеном призводить до збільшення антитіл та проявів симптомів", – пояснює Ілона.

Натомість псевдоалергія не має нічого спільного з імунітетом. Вона дозозалежна.

Наприклад, людина з’їла 1 кг шоколаду, і шкіра покрилась висипом. 

Також псевдоалергія може проявлятися у відповідь на споживання продуктів – гістамінолібераторів (витриманий твердий сир, алкоголь, шоколад, консервовані компоти, квашені овочі). Під їхньою дією у кишківнику виробляється гістамін, який відповідає за симптоми алергії: почервоніння, висипання, набряк, сльозотечу, кашель, задуху, додає лікарка.

Алергічна реакція може виникати через нездатність шлунково-кишкового тракту перетравити продукт. Так виникає непереносимість, наприклад, жирних продуктів – молока чи м’яса. Вона може виникати у літніх людей чи маленьких дітей.

"Інколи алергію плутають із вірусною інфекцією через подібність симптомів. Проте алергія не погіршує загальне самопочуття: не викликає м’язовий біль, бажання відпочити або високу температуру. Ба більше, вірусна інфекція виникає і зникає, а симптоми алергії можуть проявлятися після кожного контакту з алергеном", – пояснює алергологиня.

Читайте також: Що, якщо пити багато коров’ячого молока? Користь, шкода та непереносимість – дієтологиня

2

Є алергія, а є – подразнення

Тригер сезонної алергії – пилок. Проте пух тополі не є пилком і не може викликати алергію. Проте чому очі червоніють та чешуться, а чхання не припиняється за умови контакту з ним?

"Пух тополі – механічний подразник. Тобто перераховані симптоми не є алергічною реакцією, а подразненням слизової. З 20 травня до 20 липня – сезон цвітіння лугової та злакової трави. Пух тополі – переносник їхнього пилку, який може викликати алергічну реакцію", – розповідає Ілона.

Попри свою назву, лугова та злакова трава росте біля дороги, у парках, полях та лісах. Також її використовують із декоративною метою. Тобто ви можете її навіть не помітити, але симптоми алергії виникнуть.

"Існує ще й перехресна оральна алергія. Коли людина з алергією на лугові та злакові трави може відчути свербіж у роті, набряк піднебіння, губ, вух та гортані після споживання пива, вина, томатів та злакових, оскільки ці продукти містять ті ж молекули алергії, що й трава", – додає Ілона.

3

Як відрізнити подразнення від алергії

Алергія може розвиватися у будь-якому віці. Існує спадковий фактор, але це не єдина причина її розвитку. Тобто якщо у родині не було алергіків, це не дає 100% гарантію, що у вас не проявиться алергія в дитинстві чи у дорослому віці. 

Механічне подразнення та істинна алергія можуть мати однакові симптоми: чхання, нежить, свербіж очей чи носа. 

Не потрібно бігти одразу в аптеку. Провізор чи фармацевт не мають права призначати чи рекомендувати лікування. Це має робити лікар-алерголог. Ба більше, споживання антигістамінних (у народі – протиалергічних) препаратів може не дати жодного результату. Адже доза, регулярність чи взагалі конкретний препарат може не підійти.

"Лікар проведе алергообстеження. Існує два типи – шкірний алерготест та аналіз крові. Перше обстеження проводять людям, які протягом 3-5 днів не приймали антигістамінні препарати. Він безпечний для дітей від 3-х місяців. На противагу, на достовірність другого обстеження не впливає прийом ліків чи сезон. Тому його можна здавати впродовж будь-якого сезону та за будь-яких умов. Адже якщо у людини істинна алергія, антитіла все одно існуватимуть поза сезоном", – пояснює Ілона.

За результатами обстеження призначать лікування:

  • за умови істинної пилкової алергії пропонують алерговакцинацію як метод лікування алергії.

  • у сезон загострення лікарі можуть порекомендувати симптоматичне лікування – спреї та антигістамінні препарати;

  • у разі механічного подразнення також доречне симптоматичне лікування.

"У будь-якому разі за наявності дискомфортних відчуттів після контакту з пухом тополі не зволікайте та одразу зверніться до лікаря. Інакше наступного року симптоми не те що повторяться, але й можуть погіршитись!", – радить лікарка.

Альона Низовець
Альона Низовець
журналістка LIGA.Life