RU
Пояснення

Огляд | 4 дні, щоб вшанувати королеву. Похорони Єлизавети ІІ: як, де, коли

14.09.2022, 15:05 • 6 хвилин
доповнено
1
Операція "Лондонський міст" – імовірна назва плану похорону королеви, вперше складеного ще в 60-х. LIGA.Life зібрала, що вже відомо.

Що буде після смерті королеви Єлизавети? Тривалі роки ширилися версії ймовірного плану поховання монаршої особи. Офіційні джерела "Лондонський міст" не публікували, але уривки були в медіа. 

У 2017 році The Guardian опублікував резонансний матеріал, в якому розповідали деталі підготовки до похорону Єлизавети. Що, наприклад, першому про смерть Єлизавети ІІ повідомлять прем’єр-міністру Великої Британії висловом: "Лондонський міст упав". 

План розраховано на 10 днів трауру, складається з багатьох варіантів, аби звести до мінімуму непередбачувані події. За планом, наприклад, якби королева померла, перебуваючи за кордоном, за нею вилетів би спецлітак з труною на борту. Зазначається, що перші варіації "Лондонського мосту" були складені ще в 60-х. Потім плани уточнювали. 

Але королева померла у резиденції Балморал, у Шотландії. Цей варіант теж був прораховано – план називався "Єдиноріг". 

Матеріал вперше було опубліковано 9 вересня. Він доповнюється.

Перший траурний день

Британські прапори на королівських будинках приспущені та залишаться приспущеними до 08:00 ранку після останнього дня королівської жалоби. Передні ворота Букінгемського палацу заповнені квітами.

Сьогодні, повідомляє The Guardian, король Чарльз зустрінеться з герцогом Норфолком, відповідальним за вступ на престол, а також за поховання королеви, щоб затвердити спланований графік на подальші траурні дні. 

Національний траур, імовірно, триватиме близько 12 днів, пише PA Media, від сьогодні до дня після похорону королеви. Але точно про це має повідомити британський уряд.

Наразі повідомляє королівський сайт, що період королівської жалоби триватиме до семи днів після похорону королеви. Королівської жалоби дотримуватимуться члени королівської сім'ї, персонал королівського двору та представники королівського двору під час виконання службових обов'язків, а також військові, які виконують церемоніальні обов'язки.

Сьогодні у Вестмінстерському абатстві, соборі Святого Павла і Віндзорському замку лунатимуть дзвони на знак вшанування королеви. Лунатимуть салюти з 96 пострілів – на кожен рік життя Єлизавети ІІ. А о шостій вечора в соборі Святого Павла відбудеться поминальна служба, в якій візьмуть участь прем’єр-міністерка Ліз Трасс та інші високопосадовці.

2

Чого очікувати в інші траурні дні

Цими вихідними в соборі Святого Егідія в Единбурзі пройде служба на честь королеви, де буде присутня королівська родина, повідомляє The Guardian. Оскільки королева померла в Шотландії, пише BBC, її труна якийсь час спочиватиме в цьому соборі. А потім труну доставлять до Лондона, де сотні тисяч людей протягом чотирьох днів зможуть попрощатися з Єлизаветою ІІ у Вестмінстер-Холі. 

За планом "Лондонський міст", очікується, що король Чарльз на третій день трауру почне поїздку Великою Британією, відвідає Північну Ірландію й Уельс. На восьмий день трауру в Лондон мають почати приїжджати закордонні лідери, розповідає CBC.

Королівські резиденції будуть закриті до закінчення похорону королеви. Сюди входять Королівська галерея і Королівські стайні у Букінгемському палаці, а також Королівська галерея в Единбурзі. Замок Балморал і Сандрінгем-Хаус, приватні маєтки королеви також будуть закриті на цей період. Окрім того, буде закрито замок Гіллсборо, офіційну резиденцію монарха в Північній Ірландії, повідомляється на королівському сайті.

Водночас уряд повідомляє, що нема потреби закривати підприємства чи скасовувати спортивні заходи під час національної жалоби. Це питання залишається на розсуд організаторів.

3

Коли буде поховання Королеви, де і як?

Поховання відбудеться в понеділок, 19 вересня. Дата вже підтверджена Букінгемським палацом.

Церемонія похоронів має відбутися у Вестмінстерському абатстві у Лондоні, пише CBC. Після чого королеву поховають у меморіальній каплиці Святого Георгія у Віндзорському замку. Там поховані її батько, мати й сестра принцеса Маргарет.

Останки принца Філіпа, покійного чоловіка королеви, який помер торік і був похований у королівському склепі усередині каплиці Святого Георгія, також перенесуть до меморіальної каплиці короля Георга VI, щоб були поховані поруч із королевою. 

4

Чи будуть транслювати похорон онлайн?

Поки невідомо. Але є онлайн-Книга співчуттів для тих, хто хоче залишити повідомлення. Вона доступна тут

5

Чи хотіла Єлизавета, щоб Чарльз став королем?

Так.

"Я щиро бажаю, щоб Співдружність продовжувала пропонувати стабільність і безперервність для майбутніх поколінь і вирішила, що одного дня принц Уельський повинен продовжити важливу роботу, розпочату моїм батьком у 1949 році" – заявила Її Величність ще у 2018 році.

6

Чи зможуть охочі проститися з королевою?

Так.

Сьогодні в Лондоні труну королеви перенесуть з Букінгемського палацу до Вестмінстер-холу, повідомляє The Guardian. 

Очікується, що процесія залишить Букінгемський палац о 14:22 і прибуде до Вестмінстер-холу о 15:00. За труною своєї покійної матері йтиме король Чарльз ІІІ. Під час ходи з Гайд-парку пролунає салют із гармат. 

До 19 вересня, дня похорон, закрита труна королеви стоятиме на піднесеній платформі у Вестмінстер-холі, буде задрапірована Королівським штандартом із державою та скіпетром нагорі. Кожен кут платформи цілодобово охоронятиметься.

Громадськість зможе засвідчити свою повагу королеві й урочисто пройти повз труну. Вестмінстер-хол почне впускати публіку сьогодні з 17:00 і працюватиме безперервно до 06:30 19 вересня. Черги охочих попрощатися з королевою сьогодні неухильно збільшувались всю ніч. Людей попереджають, що доведеться стояти протягом багатьох годин з невеликою можливістю присісти, бо черга постійно рухатиметься, пише BBC. 

Ірина Петренко
Ірина Петренко
журналістка LIGA.Life, спеціалізація - освіта