Обліпиха: користь, властивості, рецепти
Фото: depositphotos.com

Чому обліпиха корисна

Осінь дарує нашому раціону безліч яскравих, смачних та корисних продуктів. Гарбуз, хурма, калина, імбир – про користь та властивості цих осінніх скарбів редакція Liga. Life вже розповідала. Прийшов час познайомити вас з корисною рослиною обліпихою, яка повинна бути в жовтневому раціоні кожного українця.

Дрібні помаранчеві ягоди обліпихи приваблюють своїм яскравим кольором. Проте окрім естетичної краси, ягоди можуть похвалитися корисним складом. Калій, кальцій, магній, залізо та фосфор – мікроелементи, які містяться у рослині. 

Окрім цього, ягоди містять фолієву кислоту та безліч вітамінів, серед яких: В1, В2, В6, С та Е. 

Насіння та листя обліпихи багаті на кверцетин – флавоноїд, який сприяє зниженню артеріального тиску та ризику серцево-судинних захворювань.

Де застосовується

Обліпиха має харчове та медичне значення. Так, з ягід готують чаї, солодощі (пастила, желе), виготовляють варення, джеми, сиропи та конфітюри, а також роблять плодове вино. 

Ягоди стали основою для олії, які використовують у лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту та шкірних захворювань. Окрім цього, обліпихова олія використовується як допоміжний засіб для підтримки імунітету. Адже містить у своєму складі велику кількість аскорбінової кислоти.

До речі, обліпихова олія – унікальний продукт, який містить усі чотири поліненасичені жирні кислоти: Омега-3, Омега-6, Омега-7 та Омега-9.

Запобігає стрибкам цукру в крові

Дослідження, проведене в 2010 році, доводить, що обліпиха може контролювати рівень цукру в крові та захищати від діабету другого типу.

Учасники дослідження додавали до страв ягоди обліпихи у сушеній або подрібненій формі і також у вигляді олії. У результаті вчені помітили, що вживання обліпихи допомогло запобігти стрибків цукру в крові після приймання їжі. 

Оскільки часті та тривалі стрибки цукру в крові можуть збільшити ризик розвитку діабету другого типу, вчені зробили висновок, що обліпиха може запобігати його розвитку.

Захищає організм від інфекцій

Через високий вміст рослинних сполук – флавоноїдів – вживання обліпихи може зміцнити імунну систему людини та збільшити стійкість до хвороб. 

Так дослідження довели, що обліпихова олія пригнічує ріст бактерій, особливо кишкової палички.

Сприятливо впливає на роботу серця

Флавоноїди в ягодах обліпихи та ненасичені жирні кислоти в олії можуть покращити функцію серцево-судинної системи та запобігти захворюванням серця. 

Флавоноїди виявляють сприятливий вплив на силу скорочення серцевого м’яза та серцевий ритм. Дослідження показало, що вживання щурами порошку обліпихи у корм протягом 60 днів призвело до зниження артеріального тиску, частоти серцевих скорочень та загального холестерину в плазмі крові.

У іншому дослідженні 12 чоловіків вживали або 5 грамів обліпихової олії, або кокосової олії на день. Через чотири тижні у чоловіків, які вживали обліпихову олію, були значно нижчі маркери тромбів.

Як додати обліпиху у раціон

Існує безліч рецептів обліпихових десертів, соусів та навіть алкогольних напоїв. Проте найпростіший метод додавання обліпихи у повсякденний раціон – це виготовлення домашнього чаю. 

Обліпиха чудово поєднується з прянощами (кориця, кардамон, баньян), а також з чорним чаєм та цитрусовими. 

Все, що вам знадобиться: 150 г обліпихи, 2 столові ложки чорного чаю, 2 столові ложки меду та 600 мл окропу. Окрім цього можна додати один апельсин для підсилення смаку. Про техніку приготування можна прочитати тут.

Обліпиха: користь, властивості, рецепти
Фото: depositphotos.com