Пояснення

Вторгнення РФ | Дитина в новому місті через війну. Як продовжити навчання в школі, які є варіанти

17.03.2022, 17:00 • 8 хвилин
1

14 березня в українських школах закінчилися канікули. З моменту введення воєнного стану заклади освіти перейшли на дистанційку. 

За останніми даними МОН, 439 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів окупантами. 63 з них зруйновані повністю.

Ще в частині шкіл неможливо проводити заняття навіть онлайн, бо вчителі живуть у гарячих точках.

Нині школи працюють у 13 областях, повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет. Це очне, дистанційне навчання або за змішаною формою. У восьми – або дистанційно, або зупинене навчання залежно від того, чи безпечно в тій чи іншій частині області. В чотирьох – навчання або призупинене, або продовжені канікули через безпекову ситуацію.

LIGA.Life зібрала дані про те, які є варіанти для дітей, що не можуть відвідувати заняття у своїй школі або виїхали за кордон, що буде з оцінками і як допомогти дитині адаптуватися до нової школи чи класу.

Як відправити дитину в школу, якщо ви переселенець, а у вашій заняття не проводять

Дитина може долучитися до навчального процесу в школі міста чи села, де вона зараз перебуває. Для цього батьки чи опікуни можуть звернутися або в найближчу школу, щоб написати заяву, або на сайті чи в соцмережах обласного департаменту освіти заповнити онлайн-форму. Та заяву доведеться все одно писати.

Так до департаменту освіти Івано-Франківщини звернулася редакторка LIGA.net Тетяна Павлушенко, мама чотирикласниці.

"В онлайн-формі я залишила своє прізвище, ім’я, звідки приїхала і в якому класі я би хотіла, щоб навчалася моя дитина. Заявку залишила в неділю о 10-й вечора і вже зранку в понеділок до мене зателефонувала вчителька четвертого класу місцевої школи, щоб? якщо маю можливість, під’їхала і написала заяву", – розповідає Тетяна.

Разом із заявою вони подали копію свідоцтва про народження дитини. Їм натомість видали набір книжок: з української мови, читання, математики та відксерені сторінки з книжок "Я досліджую світ" і підручника англійської на місяць уперед.

Навчання відбувається онлайн. Школи області не повернулися за парти.

Київська школа, де навчається донька Тетяни, так і не вийшла з канікул. Вчителька попросила батьків попереджати, якщо дитина долучається до навчання в іншому освітньому закладі.

Довідково: У Києві готуються відновити навчальний процес. Вирішили залучити школярів до вже наявних онлайн-програм та уроків.

За словами Тетяни, багато вчителів з рідної школи доньки поїхали за кордон і не брали із собою комп’ютерів. Половина класу теж за кордоном через війну. 

"Наша вчителька нам одразу запропонувала: навіть якщо школа не вийде, вона може продовжити навчати дітей, але їй треба комп’ютер. Та батьки скидатися не стали", – розповідає Тетяна.

У Хмельницькій області також до занять долучають дітей-переселенців. Місцеві учні, які виїхали за кордон, якщо є змога, теж під’єднуються.

"Дітей-переселенців у школі багато. Батьки або члени сім'ї (бабусі, дідусі) пишуть заяви, і діти отримують паролі й мають змогу навчатися на онлайн-уроках, користуватися додатковими джерелами, які пропонують вчителі", – розповідає Наталія Уткіна, вчителька початкових класів Шепетівського НВК №1.

Навчаються за програмою МОН за календарним планом, за розкладом, затвердженим директором. 

"Щодо єдиного розкладу на платформі Всеукраїнська школа онлайн – я так розумію, що хто з дітей самостійно хоче прослухати пояснення на цих уроках, то заходить. Тим більше в кожному регіоні тривалість канікул була різною, тому вивчення конкретної теми може розбігатися в часі", – пояснює вчителька.

Як бути з повітряними тривогами? У школах призупиняють уроки, коли лунає сирена.

"Тривоги ігнорувати не можна. Ми відразу зупиняємо навчання і тоді учні будуть або відпрацьовувати, або отримають якісь додаткові завдання", – розповіла заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна Суспільному.

2

Що робити дітям, які виїхали без ноутбука чи планшета

Спробуйте звернутися до освітнього департаменту області. Вам можуть запропонувати рішення. Наприклад, учні на Волині можуть отримати місце в школі та користуватися технікою закладу.

"Якщо дитина зарахована до закладу освіти й не забезпечена технічними можливостями для дистанційного навчання, за погодженням з керівником вона може отримати робоче місце безпосередньо у закладі освіти (використовується техніка, що на балансі закладу освіти)", – пояснили LIGA.Life в Управлінні освіти Волинської ОДА.

На Івано-Франківщині кажуть, що наразі розв'язують цю проблему з міжнародними фондами та волонтерами.

У Львівській області частина шкіл повернулася за парти, деякі працюють у змішаному форматі, але більшість дистанційно. Департамент освіти планує забезпечити технікою дітей-сиріт, яких евакуювали в область. Загалом очікують 600 планшетів.

3

Що буде з оцінками

Державну підсумкову атестацію в Україні скасували. Доля цьогорічного ЗНО вирішується – зараз на етапі комітету Верховної Ради. Скасували підсумкові тести і в 4 класі.

В освітньому закладі Шепетівки діти отримують оцінки за виконані завдання. Учні, які за кордоном і вже відвідують там школи, можуть виконувати завдання асинхронно і надсилати їх для перевірки й оцінювання. Як буде у підсумку – наразі невідомо, конкретного документа ще не давали, каже Уткіна.

У Львівській області школам рекомендують учнів-переселенців не вносити в основний список, оскільки вони обліковані в інших закладах. Оцінки їхні слід вносити в окремі журнали, щоб діти могли отримати їх у підсумку і передати до закладу за місцем проживання.⠀

Учням-переселенцям випускних класів (9-х, 11-х), яким необхідні документи про базову та повну загальну середню освіту і які зможуть повернутися до своєї школи, рекомендують організувати навчання за екстернатною формою.

У Черкасах дітям-переселенців видадуть довідку, що певний термін навчання вони пройшли, пояснила Чубіна.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов зазначає, що наразі найголовніше – зберегти спілкування з дітьми та надати їм підтримку. 

"Де можливо – проводити уроки – у будь-якому доступному форматі. Хоча ми розуміємо, що про системне виконання освітніх програм говорити нереально. Дуже важливо, щоб діти та вчителі, які опинилися у місцях евакуації, мали повну підтримку від керівників закладів освіти та від місцевих управлінь, відділів освіти", – прокоментував LIGA.Life Горбачов.

4

Які ще є варіанти, щоб дитина вчилася чи розважилась

Міносвіти анонсувало також телеуроки, як це було на початку пандемії коронавірусу. Також рекомендують користуватися платформою Всеукраїнська школа онлайн.

З доступних безкоштовних варіантів для навчання:

 • дистанційна школа "Центр освіти "Оптіма" відкрила безкоштовно свої уроки для учнів 1-11 класів. Тут потрібно реєструватися, після чого учень отримує на електронну пошту посилання і пароль для входу;

 • онлайн-навчання для всіх дітей України, які можуть доєднатися до занять в Zооm: від Академії сучасної освіти А+;

 • вільний доступ до повного пакета "Слухач" (1-11 класи) для самонавчання – повна шкільна програма від Центру дистанційної освіти "Джерело";

 • дистанційна школа для 5-11 класів від JAMM School;

 • участь в живих уроках, навчальні матеріали за весь рік, додаткові активності для діток від ThinkGlobal;

 • екстернат-платформа ALTERRA ONLINE EXTERNAT;

 • онлайн-уроки від мережі навчальних закладів М'Аndryk International School для учнів 1-8 класів. Розклад і підключення;

 • уроки в запису та онлайн від проєкту School Navigator. Реєстрація тут. Уроки українською, англійською тут;

 • освітня ініціатива для учнів початкової та середньої школи України: від школи Базис разом з Viber-спільнотою Школа.інфо;

Хобі, розваги та розвиток:

 • безкоштовні щоденні зустрічі онлайн з дітьми від 6 років: танці, ігри, англійська, перегляд фільмів та інше. Розклад оновлюється кожного дня в telegram-каналі;

 • безкоштовна серія онлайн майстер-класів і тематичних зустрічей для дітей 7-14 років: безпека в інтернеті, створення та перші кроки для заробітку на NFT, розробка ігор за допомогою Construct;

 • Stay Together проводить щоденні онлайн-заняття: малювання, читання, англійська, танці;

 • безкоштовна реєстрація на онлайн-уроки та регулярні щоденні зустрічі дітей з психологом від наукового ліцею Клима Чурюмова;

 • пізнавальні онлайн-зустрічі від ГО "Смарт Освіта" для дітей та підлітків. Щодня оновлений розклад тут. Заповнити анкету тут;

 • Нова Українська Школа організувала серію пізнавальних онлайн-зустрічей із вчителями;

 • дитячі книги від видавництва "Ранок" в електронному форматі;

 • Yakaboo відкрили безкоштовний доступ до аудіо- та електронних книжок в мобільному застосунку;

 • MEGOGO відкрили доступ до мультиків, фільмів та аудіоказок.

5

Як допомогти дитині адаптуватися

Діти здебільшого сумують за школою, розповідає Наталія Уткіна: "Перший день навчання для кожного був різний. Одні діти сиділи в укриттях до ранку, не виспались, інші плачуть з батьками за кордоном, бо хочуть в Україну, окремі відвідують заняття в польських школах. Але діти скучили за школою, хочуть в школу, потребують живого спілкування, а наприкінці онлайн-уроків показують  однокласникам своїх кішечок, собачок, махають один одному ручками".

Дитяча психологиня Світлана Ройз радить батькам:

 • Зрозуміти, що зараз дитині може бути складно концентруватись, та взагалі включатись в процес навчання.

"Треба знизити свої очікування. Діти будуть втомлюватись скоріше – це також треба враховувати", – зазначає вона.

 • Щоб адаптуватися до нової школи (особливо, якщо навчання очне) – якщо є можливість, пройтись школою, познайомитись з вчителем. 

"Треба разом з дитиною з’ясувати – де укриття. Діти, які пережили вибухи, будуть чутливі до звуків та загроз. Перші дні можна відвідувати по кілька уроків", – пояснює експертка. 

 • Дайте дитині можливість спілкуватися з колишніми однокласниками.

"Дитина може сприймати те, що вона йде у нову школу як зраду своїх друзів, тому треба намагатись продовжити контакти з однокласниками. В новій школі важливо, щоб дитина не почувалася жертвою – вона переможець над обставинами!", – наголошує Ройз.

Головне фото – зруйнований Житомирський ліцей. Джерело: Житомир.info 

Катерина Амеліна
Катерина Амеліна
редакторка новин та журналістка LIGA.Life