Зміст:
  1. Як відправити дитину в школу, якщо ви переселенець, а у вашій заняття не проводять
  2. Що робити дітям, які виїхали без ноутбука чи планшета
  3. Що буде з оцінками
  4. Які ще є варіанти, щоб дитина вчилася чи розважилась
  5. Як допомогти дитині адаптуватися

14 березня в українських школах закінчилися канікули. З моменту введення воєнного стану заклади освіти перейшли на дистанційку. 

За останніми даними МОН, 439 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів окупантами. 63 з них зруйновані повністю.

Ще в частині шкіл неможливо проводити заняття навіть онлайн, бо вчителі живуть у гарячих точках.

Нині школи працюють у 13 областях, повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет. Це очне, дистанційне навчання або за змішаною формою. У восьми – або дистанційно, або зупинене навчання залежно від того, чи безпечно в тій чи іншій частині області. В чотирьох – навчання або призупинене, або продовжені канікули через безпекову ситуацію.

LIGA.Life зібрала дані про те, які є варіанти для дітей, що не можуть відвідувати заняття у своїй школі або виїхали за кордон, що буде з оцінками і як допомогти дитині адаптуватися до нової школи чи класу.

Як відправити дитину в школу, якщо ви переселенець, а у вашій заняття не проводять

Дитина може долучитися до навчального процесу в школі міста чи села, де вона зараз перебуває. Для цього батьки чи опікуни можуть звернутися або в найближчу школу, щоб написати заяву, або на сайті чи в соцмережах обласного департаменту освіти заповнити онлайн-форму. Та заяву доведеться все одно писати.

Так до департаменту освіти Івано-Франківщини звернулася редакторка LIGA.net Тетяна Павлушенко, мама чотирикласниці.

"В онлайн-формі я залишила своє прізвище, ім’я, звідки приїхала і в якому класі я би хотіла, щоб навчалася моя дитина. Заявку залишила в неділю о 10-й вечора і вже зранку в понеділок до мене зателефонувала вчителька четвертого класу місцевої школи, щоб? якщо маю можливість, під’їхала і написала заяву", – розповідає Тетяна.

Разом із заявою вони подали копію свідоцтва про народження дитини. Їм натомість видали набір книжок: з української мови, читання, математики та відксерені сторінки з книжок "Я досліджую світ" і підручника англійської на місяць уперед.

Навчання відбувається онлайн. Школи області не повернулися за парти.

Київська школа, де навчається донька Тетяни, так і не вийшла з канікул. Вчителька попросила батьків попереджати, якщо дитина долучається до навчання в іншому освітньому закладі.

Довідково: У Києві готуються відновити навчальний процес. Вирішили залучити школярів до вже наявних онлайн-програм та уроків.

За словами Тетяни, багато вчителів з рідної школи доньки поїхали за кордон і не брали із собою комп’ютерів. Половина класу теж за кордоном через війну. 

"Наша вчителька нам одразу запропонувала: навіть якщо школа не вийде, вона може продовжити навчати дітей, але їй треба комп’ютер. Та батьки скидатися не стали", – розповідає Тетяна.

У Хмельницькій області також до занять долучають дітей-переселенців. Місцеві учні, які виїхали за кордон, якщо є змога, теж під’єднуються.

"Дітей-переселенців у школі багато. Батьки або члени сім'ї (бабусі, дідусі) пишуть заяви, і діти отримують паролі й мають змогу навчатися на онлайн-уроках, користуватися додатковими джерелами, які пропонують вчителі", – розповідає Наталія Уткіна, вчителька початкових класів Шепетівського НВК №1.

Навчаються за програмою МОН за календарним планом, за розкладом, затвердженим директором. 

"Щодо єдиного розкладу на платформі Всеукраїнська школа онлайн – я так розумію, що хто з дітей самостійно хоче прослухати пояснення на цих уроках, то заходить. Тим більше в кожному регіоні тривалість канікул була різною, тому вивчення конкретної теми може розбігатися в часі", – пояснює вчителька.

Як бути з повітряними тривогами? У школах призупиняють уроки, коли лунає сирена.

"Тривоги ігнорувати не можна. Ми відразу зупиняємо навчання і тоді учні будуть або відпрацьовувати, або отримають якісь додаткові завдання", – розповіла заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна Суспільному.

Що робити дітям, які виїхали без ноутбука чи планшета

Спробуйте звернутися до освітнього департаменту області. Вам можуть запропонувати рішення. Наприклад, учні на Волині можуть отримати місце в школі та користуватися технікою закладу.

"Якщо дитина зарахована до закладу освіти й не забезпечена технічними можливостями для дистанційного навчання, за погодженням з керівником вона може отримати робоче місце безпосередньо у закладі освіти (використовується техніка, що на балансі закладу освіти)", – пояснили LIGA.Life в Управлінні освіти Волинської ОДА.

На Івано-Франківщині кажуть, що наразі розв'язують цю проблему з міжнародними фондами та волонтерами.

У Львівській області частина шкіл повернулася за парти, деякі працюють у змішаному форматі, але більшість дистанційно. Департамент освіти планує забезпечити технікою дітей-сиріт, яких евакуювали в область. Загалом очікують 600 планшетів.

Що буде з оцінками

Державну підсумкову атестацію в Україні скасували. Доля цьогорічного ЗНО вирішується – зараз на етапі комітету Верховної Ради. Скасували підсумкові тести і в 4 класі.

В освітньому закладі Шепетівки діти отримують оцінки за виконані завдання. Учні, які за кордоном і вже відвідують там школи, можуть виконувати завдання асинхронно і надсилати їх для перевірки й оцінювання. Як буде у підсумку – наразі невідомо, конкретного документа ще не давали, каже Уткіна.

У Львівській області школам рекомендують учнів-переселенців не вносити в основний список, оскільки вони обліковані в інших закладах. Оцінки їхні слід вносити в окремі журнали, щоб діти могли отримати їх у підсумку і передати до закладу за місцем проживання.⠀

Учням-переселенцям випускних класів (9-х, 11-х), яким необхідні документи про базову та повну загальну середню освіту і які зможуть повернутися до своєї школи, рекомендують організувати навчання за екстернатною формою.

У Черкасах дітям-переселенців видадуть довідку, що певний термін навчання вони пройшли, пояснила Чубіна.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов зазначає, що наразі найголовніше – зберегти спілкування з дітьми та надати їм підтримку. 

"Де можливо – проводити уроки – у будь-якому доступному форматі. Хоча ми розуміємо, що про системне виконання освітніх програм говорити нереально. Дуже важливо, щоб діти та вчителі, які опинилися у місцях евакуації, мали повну підтримку від керівників закладів освіти та від місцевих управлінь, відділів освіти", – прокоментував LIGA.Life Горбачов.

Які ще є варіанти, щоб дитина вчилася чи розважилась

Міносвіти анонсувало також телеуроки, як це було на початку пандемії коронавірусу. Також рекомендують користуватися платформою Всеукраїнська школа онлайн.

З доступних безкоштовних варіантів для навчання:

  • дистанційна школа "Центр освіти "Оптіма" відкрила безкоштовно свої уроки для учнів 1-11 класів. Тут потрібно реєструватися, після чого учень отримує на електронну пошту посилання і пароль для входу;

  • онлайн-навчання для всіх дітей України, які можуть доєднатися до занять в Zооm: від Академії сучасної освіти А+;

  • вільний доступ до повного пакета "Слухач" (1-11 класи) для самонавчання – повна шкільна програма від Центру дистанційної освіти "Джерело";

  • дистанційна школа для 5-11 класів від JAMM School;

  • участь в живих уроках, навчальні матеріали за весь рік, додаткові активності для діток від ThinkGlobal;

  • екстернат-платформа ALTERRA ONLINE EXTERNAT;

  • онлайн-уроки від мережі навчальних закладів М'Аndryk International School для учнів 1-8 класів. Розклад і підключення;

  • уроки в запису та онлайн від проєкту School Navigator. Реєстрація тут. Уроки українською, англійською тут;

  • освітня ініціатива для учнів початкової та середньої школи України: від школи Базис разом з Viber-спільнотою Школа.інфо;

Хобі, розваги та розвиток:

  • безкоштовні щоденні зустрічі онлайн з дітьми від 6 років: танці, ігри, англійська, перегляд фільмів та інше. Розклад оновлюється кожного дня в telegram-каналі;

  • безкоштовна серія онлайн майстер-класів і тематичних зустрічей для дітей 7-14 років: безпека в інтернеті, створення та перші кроки для заробітку на NFT, розробка ігор за допомогою Construct;

  • Stay Together проводить щоденні онлайн-заняття: малювання, читання, англійська, танці;

  • безкоштовна реєстрація на онлайн-уроки та регулярні щоденні зустрічі дітей з психологом від наукового ліцею Клима Чурюмова;

  • пізнавальні онлайн-зустрічі від ГО "Смарт Освіта" для дітей та підлітків. Щодня оновлений розклад тут. Заповнити анкету тут;

  • Нова Українська Школа організувала серію пізнавальних онлайн-зустрічей із вчителями;

  • дитячі книги від видавництва "Ранок" в електронному форматі;

  • Yakaboo відкрили безкоштовний доступ до аудіо- та електронних книжок в мобільному застосунку;

  • MEGOGO відкрили доступ до мультиків, фільмів та аудіоказок.

Як допомогти дитині адаптуватися

Діти здебільшого сумують за школою, розповідає Наталія Уткіна: "Перший день навчання для кожного був різний. Одні діти сиділи в укриттях до ранку, не виспались, інші плачуть з батьками за кордоном, бо хочуть в Україну, окремі відвідують заняття в польських школах. Але діти скучили за школою, хочуть в школу, потребують живого спілкування, а наприкінці онлайн-уроків показують  однокласникам своїх кішечок, собачок, махають один одному ручками".

Дитяча психологиня Світлана Ройз радить батькам:

  • Зрозуміти, що зараз дитині може бути складно концентруватись, та взагалі включатись в процес навчання.

"Треба знизити свої очікування. Діти будуть втомлюватись скоріше – це також треба враховувати", – зазначає вона.

  • Щоб адаптуватися до нової школи (особливо, якщо навчання очне) – якщо є можливість, пройтись школою, познайомитись з вчителем. 

"Треба разом з дитиною з’ясувати – де укриття. Діти, які пережили вибухи, будуть чутливі до звуків та загроз. Перші дні можна відвідувати по кілька уроків", – пояснює експертка. 

  • Дайте дитині можливість спілкуватися з колишніми однокласниками.

"Дитина може сприймати те, що вона йде у нову школу як зраду своїх друзів, тому треба намагатись продовжити контакти з однокласниками. В новій школі важливо, щоб дитина не почувалася жертвою – вона переможець над обставинами!", – наголошує Ройз.

Головне фото – зруйнований Житомирський ліцей. Джерело: Житомир.info