Зміст:
  1. Шкодить здоров’ю
  2. Викликає страх у дітей, ветеранів війни та собак
  3. Забруднює довкілля
  4. Спричиняє пожежі

Шкодить здоров’ю

Новий рік, День незалежності, День міста та інші національні та локальні свята мають багато спільного. Концерти, ярмарки, прикрашені вулиці та інші атрибути святкової атмосфери. А також – десерт у вигляді помпезного феєрверка. Гучно, різнокольорово та небезпечно.

Саме про останню якість піротехніки часто забуваютьмо. Liga.Life зібрали чотири головні причини, чому нам варто відмовитись від феєрверків вже цього новорічного сезону.

Неправильне використання піротехніки може призвести до серйозних травмувань. За даними Американської комісії з безпеки споживачів 57% травм від феєрверків – це опіки.

 

Найбільш вразлива зона – руки і пальці (30% випадків) та ноги (23%). Також спостерігаються опіки обличчя та голови (16%).

Американська академія офтальмології зазначає, що 14% випадків травмувань від недбалого користування піротехнікою припадає на область очей. Людина може отримати хімічні та термічні опіки, відшарування сітківки ока і навіть постійні проблеми чи втрату зору.

Ресурс Nationwide Children's зазначає, що вразливим є і слух. Раптові гучні звуки від феєрверків може спричинити дзвін, гудіння, біль у вухах та навіть погіршення слуху. Адже якщо звичайна розмова ведеться гучністю 45-55 децибел (дБ), то звук феєрверків досягає понад 150 дБ.

Люди з астмою або хімічною чутливістю також можуть відчувати негативні наслідки від матеріалів для феєрверків. Пил від вибухів – подразник легенів, який залишає за собою не тільки проблеми з диханням, але й сміття на землі та у воді. Загалом, чим яскравішим буде шоу, тим більше сміття та загрози для здоров’я. 

Викликає страх у дітей, ветеранів війни та собак

Діти

Гучний звук феєрверків може спричинити сенсорні перевантаження та розгубленість у дітей. Вони також можуть викликати тривогу, напади паніки та страх. 

Якщо ви знаєте, що у програмі локального свята є салюти педіатр NorthShore Дженніфер Шотт радить заздалегідь пояснити дитині, що таке феєрверки. Також при можливості варто залишитися вдома та замість цього подивитися улюблений мультфільм.

Якщо це неможливо, то варто тримати біля себе вушні затички чи вакуумні навушники, щоб зменшити вплив шуму на слух дитини.

Люди з ПТСР

Також вразливими до спалахів та гучних вибухів є ветерани, жителі територій, де відбувались бойові дії, та жертви теракту. А в нас, нагадаємо, уже сьомий рік триває війна на території Донецької та Луганської областей. 

Лише офіційно в Україні – 460 000 учасників бойових дій. 

Феєрверки можуть викликати у людей з посттравматичним стресовим синдромом (ПТСР) страх, тривожний стан та незвичну поведінку: метушню, зміна темпу дихання, неконтрольовані емоції та дії.

А ще в Україні – 1,5 млн переселенців, які теж можуть мати стресовий досвід через вибухи і переживати їх, слухаючи фейєрверки.

Тварини

Тварини також відчувають страх від феєрверків. Так за нещодавньою оцінкою 45% собак у Великій Британії проявляють страх, коли чують вибухи феєрверків

По-перше, через свій гострий слух вони особливо вразливі до гучних звуків. 

По-друге, феєрверки – це про неочікуваність та раптовість, які можуть призвести до того, що собака зірветься з повідця і втече від хазяїна. У результаті ще й може потрапити під машину.

Через відчуття загрози тварини можуть не тільки втекти, але й відчути задишку або навіть випорожнитись.

Щоб вгамувати свого собаку ресурс The dog people радить обійняти свого улюбленця. Адже це допоможе йому відчути себе у безпеці. 

Також варто заздалегідь подбати про нашийник з адресою хазяїна, щоб у разі втечі йому допомогли повернутися додому.

Нещодавнє дослідження показало, що майже 75% домашніх улюбленців  бояться салютів. Проте тільки 30% власників тварин звернулися за професійною допомогою до ветеринарів. 

Серед вразливих тварин коти, коні та навіть хом'ячки.

Варто зробити для них місце, де б вони змогли почуватися у безпеці, а також надалі подбати про шумоізоляцію у клітках чи загонах.

Забруднює довкілля

Дим від феєрверків багатий на дрібні металеві частинки. Вони забезпечують колір феєрверків: синій від міді, червоний від стронцію або літію та яскраво-зелений або білий від сполук барію.

Для руху вогнів у повітрі використовуються сполуки калію та алюмінію. Перхлорати також містяться в феєрверках. Для порівняння, NASA використовує ці сполуки для запуску космічних кораблів зі стартової площадки.

Вибухи цих хімічних сполук можуть призвести до забруднення повітря. Оскільки феєрверки, які падають на землю, містять залишки незгорілих пропелентів та барвників. 

Перхлорати також забруднюють водойми, що спричинює встановлення обмежень для питної води. Адже ці сполуки є небезпечними для щитоподібної залози. Це є основною проблемою для озерних курортів та визначних пам'яток, де часто запускають феєрверки.

Спричиняє пожежі

За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій 31 грудня 2019 року в Україні сталось 105 пожеж у житловому секторі. У результаті загинуло 12 людей, а ще четверо травмувались.

Причиною були порушення правил пожежної безпеки під час запусків салютів та використання новорічної гірлянди.

Подібний випадок стався 19 грудня 2020 року у Києві під час відкриття ялинки. У результаті запалення піротехнічних вогнів відбулось загоряння гірлянди на ялинці.