Зміст:
  1. Причини випадіння волосся
  2. Чи можливо зупинити облисіння
  3. Народні методи та вітаміни за облисіння 
  4. Профілактика випадіння волосся

За даними медиків, з проблемою облисіння стикаються 50% чоловіків. 

Причини випадіння волосся

Випадіння волосся, коли ми його миємо чи розчісуємо – природний процес, пояснює лікар.  

"Навіть якщо воно випадає у більшій кількості, ніж раніше, це не означає, що людина лисіє. Але у схильних до облисіння або втрати волосся за чоловічим типом (відбувається  за умов дуже завищеного рівня андрогенів, чоловічих статевих гормонів) нове волосся виростає гірше, ніж те, яке росло раніше. Воно тонке, світліше і росте повільно. Фактично, з нього мало користі у плані прикривання шкіри голови", – пояснює трихолог.

Каже: облисіння у чоловіків залежить від генетики. Тому буває, що деякі чоловіки у 20 років мають максимальне облисіння, а інші у 70 мають пишне волосся.

"Є низка генетичних досліджень, які проводили на однояйцевих близнюках. Вони показували вплив на облисіння генетичних факторів і зовнішнього середовища. Близнюки жили у різних умовах і відповідно хтось лисів трішки швидше, хтось повільніше, але різниця у їхніх ступенях облисіння не була разючою. Грубо кажучи, вчені вивели формулу, що 75% причин облисіння – це генетика і приблизно 25% – зовнішні чинники", – розповідає Кузьма Хобзей.

Додає: приблизно чверть волосся можна втратити без видимих ознак облисіння. Тому хтось починає помічати втрату волосся через роки. 

Чи можливо зупинити облисіння

Хобзей пояснює, що на процес облисіння можна впливати. 

"Є препарати, які стимулюють ріст волосся, покращують роботу клітин. Це косметичні засоби, медпрепарати, ін’єкційні методики. Вони мають доведену ефективність, входять до європейського протоколу лікування і можуть бути ефективні у стимуляції росту волосся. Тобто генетично волосся схильне до пригнічення на фоні дій чоловічих гормонів, але ми його стимулюємо і цей ефект компенсуємо", – пояснює трихолог.

Розповідає, що є препарати, які впливають на гормони, які негативно діють на волосся. Тобто, зменшуючи кількість гормонів, волосся росте краще. 

"У деяких випадках відновити ріст волосся неможливо. Як випадає волосся? Випало, нове виросло, але трішки гірше. Це випало, наступне покоління волосся виростає ще гірше.

Через зміну кількох поколінь волосся поступово вироджується. Це не відбувається одномоментно. Якщо волосся випало і зовсім не росте, воно змінило вже кілька поколінь", – каже Кузьма Хобзей.

Додає, річ у чутливості конкретної волосини до чоловічих гормонів. Зазвичай у чоловіків випадає волосся в ділянках маківки, чола та скронь, оскільки волосся там найбільш чутливе до гормонів.

Облисіння складається з двох фаз. Перша – поступова мініатюризація волосся, розтягнута у часі. Друга – волосся випало і більше не росте.

На першій стадії треба максимально боротися за волосся, щоб зберегти його найбільшу кількість. На другій стадії, якщо є бажання, доцільно розглянути варіант трансплантації волосся.

"Якщо точка неповернення досягнута, волосся випало і на його місці сформувався фіброз, тобто сполучною тканиною заросло місце, де був фолікул, ми уже не можемо простимулювати ріст. Препарати, які діють на фолікули, не спрацюють. Тому є варіант трансплантації волосся, коли ми переносимо волосся з одного місця, де воно добре росте, на місце, де його уже немає", – підкреслює лікар.

Трансплантують власне волосся, яке зазвичай беруть з потиличної ділянки. На ній волосся не чутливе до дій чоловічих гормонів і з неї можна пересадити певну кількість волосся.

"Але нове волосся не виросте. На місці, де забрали волосся, формується пучковий рубчик і його не видно. Забирається не все волосся, а проріджується (близько 25-30%) залежно від потреби. І 70%, які залишаються, створюють достатній об'єм і потилиця не виглядає прорідженою. За допомогою цього методу можна зробити "диво" і загустити ділянку, де немає волосся", – розповідає Хобзей.

Він додає, що лікування облисіння може тривати роками. Адже процес випадіння волосся не зупиняється і коли людина припиняє лікування, є ризик відновлення процесу облисіння.

"Наприклад, стимулятори росту треба щодня раз чи двічі на день наносити на шкіру голови у зоні прорідження волосся. Раз або два на день треба пити таблетку, яка впливає на гомони і відповідно буде менше шкоди волоссю", – каже лікар.

Каже: спеціальні лосьйони коштують від кількох сотень гривень на місяць, таблетки у схожому діапазоні цін. 

Ін'єкційні процедури, наприклад, плазмотерапія, яку роблять раз на місяць, коштує від 1000 до 8000 гривень. Ціна залежить від рівня клініки й обладнання, яке використовується. Курс триває три-шість місяців.

"Наприклад, якщо припинити вживати ліків й користуватися лосьйонами, то вже через пів року процес облисіння відновиться до початкового рівня. Після ін’єкційних процедур ефект зберігається трохи довше. Не існує таких методів, що щось зробив, волосся стало кращим і більше не треба нічого робити", – зазначає трихолог.

Стосовно трансплантації волосся, то ціна теж залежить від об’єму волосся, яке треба трансплантувати, кваліфікації лікаря тощо. Зазвичай ціну рахують за один крафт (пучок) волосся, який треба пересадити.

"За середнього облисінні треба 2000-2500 крафтів. Це може коштувати від 2000-2500 євро до 10 000 євро і більше", – каже Кузьма Хобзей.

Додає: серед переваг цього методу є те, що пересаджене волосся вже нікуди не зникне.

Єдине, що треба розуміти, що пересадка волосся не лікує облисіння. Тобто, волосся буде тільки на тих місцях, де було втрачене, але зупинити випадіння волосся на інших місцях не зможе.

"Не варто сподіватися лише на трансплантацію, краще лікувати завчасно. Адже за повного облисіння об'єм пересадки досить великий, а розмір донорського волосся обмежений. Але і сподіватися на диво від лосьйонів, коли вже нічого не росте – теж не варто. Можна поєднувати різні методи. Головне – вчасно звертатися до лікаря", – каже Кузьма Хобзей.

Народні методи та вітаміни за облисіння 

До народних методів лікування облисіння лікар ставиться скептично. Каже: чимало спостерігав за пацієнтами, які практикували всі можливі народні методи, проте вагомого ефекту не було.

"Якби питання облисіння розв’язувалося просто і дешево, мабуть, було би значно менше людей без волосся. Більшість поширених народних методів ґрунтуються на тому, щоб збільшити циркуляцію крові до шкіри голови, розширити судини тощо. Але питання не тільки у звужених судинах.

Препаратів, які розширюють судини, багато, але вони у 99,9% випадків не впливають на процес деградації волосся, його прогресивного витончення і мініатюаризації", – пояснює трихолог.

Додає: народні методи можуть мати ефект плацебо, коли людина відчуває результат від того, що начебто щось робить. 

Пояснює: якщо йдеться про облисіння, не варто гаяти час на методи, які не працюють, а краще звернутися до лікаря, який призначить правильне лікування. 

Щоб оцінити ефект від лікування, пацієнту варто зробити фото своїх проблемних зон. Пройти курс лікування (три-шість місяців) і знову зробити фото, щоб оцінити результат.

"Немає методики, яка працювала би на 100%. Цінно знати на ранньому етапі, чи є ефект від лікування. Якщо немає, є сенс змінити технологію або щось додати. Якщо ж ефект є, треба продовжувати", – пояснює лікар.

Каже: вітамінів, які би допомагали у боротьбі з облисінням, не існує. 

"Користь вітамінів задля збереження волосся сумнівна. Якщо йдеться про класичне облисіння, то вітаміни, які приходять з кров’ю до всіх ділянок голови, приходять одні й ті самі. Але ділянки, чутливі до дигідротестостерону (гормон, який виробляється з тестостерону під дією ферменту 5α-редуктаза),лисітимуть. Це маківка, чоло, скроні. Потилична зона не чутлива до цього гормону.

Тож вітаміни жодним чином не вливають на облисіння. В аптеках багато вітамінів, які обіцяють покращити стан волосся, але без специфічного лікування толку не буде", – розповідає Кузьма Хобзей. 

Так само, каже, немає сенсу і від розрекламованих шампунів.

"Шампунь намилюють на голову на одну-три хвилини. За цей час корисні речовини не можуть проникнути у шкіру скальпа. Медпрепарати треба наносити на цілу ніч або на кілька годин і тоді це працює. Це відбувається внаслідок того, що вони глибоко проникають у шкіру і можуть добратися до місця, де працюють стовбурові клітини й простимулювати їхню роботу ефективніше", – пояснює лікар.

Наголошує: завдання шампуню – помити шкіру голови та зробити так, щоб волосся мало більш презентабельний вигляд.

"Є шампуні, які додають об’єм, але це не медична дія шампуню, а маніпуляція з естетичними параметрами. Це як нафарбувати губи помадою. Вони змінять свій колір, але це штучно й ефект зникне після вмивання. Тому реклама про зменшення випадіння абощо – маркетинг, який вивертає наукові факти, аби притягнути за вуха якісь можливі ефекти. Дива від шампуню точно чекати не варто", – підкреслює Кузьма Хобзей.

Профілактика випадіння волосся

За словами трихолога, окрім генетики є й зовнішні чинники, які впливають на облисіння і можуть його прискорити.

"Стрес погано впливає і на гормональний фон, і на пришвидшення завершення фази росту волосся", – каже лікар.

Щоб якомога довше зберегти здорове і пишне волосся, бажано уникати стресів, мати збалансоване харчування, вести здоровий спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок та достатньо відпочивати.