У підвалі – лави, Wi-Fi, вода, біотуалет: як школа у Стрию готується до навчання офлайн
Одні підтримували підготовку, кажучи, як "добре все продумано", "хороший приклад комунікації з батьками", інші коментували, що "дихати там нічим", "відчуття, що у батьків школи є багато зайвих дітей".
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Яке зробили укриття
У стрийській школі №11 навчаються тільки діти перших-четвертих класів, це освітній заклад першого ступеня.
Дітям намагалися створити приємне і комфортне середовище, розмістивши проєктор з екраном для першокласників, телевізор для других класів, дошку і безпарольний інтернет для третіх-четвертих класів, розповідає директор школи.
Укриття має запасні виходи, є медикаменти першої необхідності, біотуалет, доступ до води.
"В школі №11 повністю облаштоване укриття, прийняття якого затверджено актом міжвідомчої комісії", – написав її директор Сергій Запісов 15 серпня.
Адже тільки школи з облаштованими укриттями з 1 вересня зможуть почати працювати очно.
Хто вирішив, що дітей вчитимуть очно?
Управління освіти, розповідає директор, опитувало батьків дітей школи №11.
З 218 опитаних батьків очну форму навчання підтримали 178.
За дистанційку було 40: "У нас не було виходу, крім як облаштовувати тимчасове укриття. У нас у школі переважно молоді батьки, яким фактично немає з ким залишити дитину. Бо бабусі/дідусі теж працюють".
Фактично, школа виступала не ініціаторам, а виконавцем, каже директор.
Коли взялися за облаштування укриття
Вичищати підвал від зайвих речей, які роками зносили туди з верхнього поверху школи, почали в травні минулого року. "Вірили, що ще торік вийдемо на очне навчання", – пригадує директор.
Тоді це була більш підготовча робота, а не досконале облаштування укриття за вимогами.
Сергій Запісов розумів: рано чи пізно в країні доведеться очно вчити дітей в умовах війни. У випадку тривоги дітей треба захистити: "Ми працювали на випередження і, як показав результат, мали рацію".
Облаштовували укриття за вимогами вже цього літа, з другої декади червня до кінця липня.
Хто облаштовував укриття: вчителі, батьки?
Ні. Педагогічний колектив був у відпустці. Батьків примусово "приходьте на таку-то годину" теж не скликали.
"Принципова позиція нашої школи, це стосується будь-якого процесу: можемо залучати батьків лише на добровільних засадах. Для охочих допомогти двері відкриті", – каже Запісов.
Все робили власними силами, був робітник з поточного ремонту, директор долучався. Приходили небайдужі містяни, друзі школи: "Стрий – місто невеличке, всі один одного знають. Якщо конче потрібно щось зробити, запрошуєш друзів на годинку допомогти".
З ранку до ночі не працювали. Вистачало робочого часу, з 09:00 десь до 15:00-16:00. Коли робота "йшла", могли довше затриматися. В інші дні – швидше звільнитися. "Всі робили все добровільно. У мене є гасло: треба прийти на роботу з радістю, відпрацювати з радістю і піти додому з радістю", – підкреслює директор.
Де гроші на укриття брали?
Основним джерелом стала благодійна добровільна допомога. Але не батьків. З батьків на укриття принципово не збирали: "Наша політика школи така, що намагаємося у батьків мінімально просити й лише на добровільних засадах".
Запісов звернувся через Facebook у пошуку допомоги, і відгукнулися його друзі, колишні випускники. Допомогли школі натуральними внесками, не грошима. Тому назвати чітку цифру, скільки витратили на укриття, – не може.
Хтось фарбу приніс. Один тато мав дошки вдома, приніс, зробили 10 лавок. Мама одного учня працює на меблевій фабриці й також зголосилася допомогти з виготовленням лавок.
"Десь у 70% питань самі собі дали раду: провели електрику, наприклад, бо маємо навички. Школи, які працюють в умовах децентралізації, навчилися все робити самотужки", – сміється директор.
Стрийські школи, розповідає Запісов, працюють переважно на децентралізованій формі бухгалтерського обліку. Тобто мають свої кошториси.
"У нас нормальна співпраця з місцевими органами влади. Допомагають більше в документах, інструкціях. Але місцева влада старається. Вона теж не може взяти ресурси "звідкись". Не має великих ресурсів виділяти додаткові кошти на укриття в умовах війни".
Утім, місцева влада дозволила школі перерозподілити кошти, щоб домодернізувати укриття: "Через війну, наприклад, ми не сплачували за харчування дітей, бо діти були на дистанційці, тобто ці кошти зекономили". Так школі дозволили "перекинути" 68 000 грн.
За ці кошти планують придбати нові дошки й парти, які хочуть поставити в укритті, щоб можна було в разі чого організовувати там навчання.
Батьки укриття бачили?
Наразі у школі проводять класні збори, під час яких класні керівники організовують батькам екскурсію в укриття. Кожен із батьків пише заяву про те, що погоджується або ні на очне навчання. Загальношкільні збори вирішили не проводити, щоб не збирати в одному місці кількасот осіб.
Левова частка батьків, хто вже відвідав збори, готові, щоб діти навчалися очно, і написали заяви, каже директор.
Укриття всіх вмістить?
Щоденна середня наповнюваність школи – 310 дітей. Точну кількість учнів знатимуть 5 вересня, бо поки хтось ще за кордоном, невідомо, скільки першокласників буде.
Розраховують, що в укритті перебуватимуть 310-330 учнів, батьки (якщо раптом в цей час будуть у школі) чи інші особи, всі працівники. "Зможемо всіх розмістити, бо маємо ще й великий коридор у підвалі. За потреби, там можна додаткові лавки ставити", - пояснює директор.
А як це працюватиме на практиці?
Запісов розробив інструкцію, як спускатися в шкільне укриття. Передбачена почерговість, щоб не було хаосу і паніки. Чітко розписано, хто коли, як, і за яких обставин має потрапити в укриття. Що робити, коли діти перебувають на подвір'ї, а коли в їдальні чи під час уроку.
З інструкцією наразі ознайомлюють батьків на класних зборах. Щоб вони підготували та заспокоїли дітей вдома: "Аби діти не панікували, особливо першачки. Щоб не злякалися, чого це їх у підвал ведуть".
Починаючи з 2 вересня інструкцію відпрацьовуватимуть. Спочатку за класами окремо, потім – паралеллю. Згодом спробують всі разом.
"Якщо повітряна тривога буде 1 вересня – отже, діятимемо за інструкцією, але без репетиції. Але, думаю, все буде добре", – зауважує директор.
Якщо у випадку частих повітряних тривог будуть труднощі з переходом в укриття, перейдуть на дистанційну форму: "Ніхто не стверджує, що все це – остаточний варіант. Ми пробуємо. Відновимо навчання, подивимося, як працюватиме".
Головне, на його думку, не впадати в паніку: "всьо пропало", "братська могила": "Якщо на перший погляд здається, що щось неможливо зробити, треба розробити дорожню карту і подумати, як це зробити крок за кроком".