Цукерково-букетний період у стосунках: що це, скільки триває та що відбувається після нього

Експерти зі стосунків пояснюють, що таке цукерково-букетний період, скільки він триває, як зрозуміти, що він завершився, та що буде після нього. Про це пише Vogue.
Цукерково-букетний період – це найперший етап у стосунках. "Під час цього періоду все здається надзвичайно романтичним, захопливим і легким. Партнери можуть бути глибоко зачаровані одне одним, а фізичний потяг – на найвищому рівні", – пояснює сімейний терапевт Пат Батгерст.
Цю фазу інколи також називають "лімеренція". Це не лише ейфорія, а й біологічно обумовлений процес. Під час закоханості людський мозок отримує коктейль "гормонів щастя": окситоцин, норепінефрин і дофамін, які своєю чергою активують ті самі нейронні шляхи, що й кокаїн. Тож природне "сп’яніння", за словами консультантки Дженніфер Мелансон, є еволюційною функцією, яка спонукає нас шукати близькості.
Однак через це партнери можуть не помічати дисфункціональні моделі поведінки у стосунках. Наприклад, один із партнерів може не звертати уваги на ранні ознаки токсичних комунікаційних звичок, як-от емоційне закриття (stonewalling). "Усе, що робить обранець у цукерково-букетний період, може здаватися чудовим, тож складно розпізнати тривожні дзвіночки", – стверджує терапевтка для пар Сара Міллер.
Скільки триває цукерково-букетний період
Попри те що загальних меж не існує, експерти стверджують, що цей етап у стосунках може тривати від кількох тижнів до кількох років. Проте з нейрофізіологічного погляду фаза цукерково-букетного періоду зазвичай триває близько шести місяців – за цей час система вентрального вагуса активується на максимумі, тобто рівень "гормонів щастя" та нейромедіаторів досягає піка, пояснює Мелансон.
Зокрема, на тривалість цього етапу впливають також зовнішні чинники – обов’язки, стрес, зміна пріоритетів, – які можуть скоротити цю фазу. "Коли пара виходить із цукерково-букетного періоду, вона зіштовхується з реальними життєвими викликами, водночас все ще знайомлячись одне з одним на глибшому рівні. Також проявляються менш відфільтровані сторони особистості", – зауважує сімейна терапевтка Беверлі Андре.
Як зрозуміти, що цукерково-букетний період завершився
Він може завершитися після першої серйозної сварки або в момент, коли партнер раптом починає помічати звички й риси характеру, які його дратують. Ще одним сигналом є виявлення токсичних моделей поведінки чи збільшення конфліктів. "Це означає, що ейфорія більше не затьмарює здатність тверезо оцінювати ситуацію", – резюмує Міллер. Ще однією ознакою Батгерст визначає зменшення сексуального бажання.
Який етап настає після цукерково-букетного періоду
"Саме після цього етапу будуються справжній емоційний зв’язок та близькість — це про злиття життів, цінностей і звичок, водночас навчання долати конфлікти та співпрацювати", – пояснює Андре.
Зокрема, це той самий момент, коли пара переходить від "гри на публіку" до поглиблення довіри, вирішення викликів і створення стосунків, які відповідають їхньому спільному баченню. Як стверджує Андре, це про вміння спілкуватися і будувати довіру – "стовпи" успішних довготривалих стосунків.
"Партнери можуть продовжувати захоплюватися одне одним через вдячність, ніжність і захоплення, на яких тримається дружба та інтим", – каже Міллер. Андре додає, що "саме цілеспрямовані зусилля зберігають іскру в стосунках".