Не бейсбол і не хокей на траві. Що таке крикет?
Аристократична гра чи селянська розвага
Існує думка, що крикет з’явився в Англії наприкінці епохи Середньовіччя.
У 1299-1300 роках у фінансовому звіті "Королівські гардеробні рахунки" згадується назва гри "creaget", у яку грав тодішній принц Едуард II. А нащадок принца – король Англії Едуард ІІІ – у 1369 році заборонив популярну тоді гру club ball, яка за своїми правилами була схожа на сучасний крикет. Про це згадує у своїй книзі "Соціальна історія англійського крикету" письменник Дерек Бірлі.
Автор припускає, що гра має французьке коріння і зародилася в Англії під час Нормандського вторгнення (1066 рік).
Французьке слово "крикет" було діалектною назвою для варіації гри club ball, яку король Едуард III намагався викорінити.
Проте є й інша думка, що сучасний крикет має далеко не аристократичне коріння.
Англійське слово "cricket" ймовірно походить від слова "cric" – вигнута палиця пастухів, якою вони закривали ворота пасовища. Тож, за однією з версій, у крикет грали пастухи та інші селяни.
У 1597 році з'являється перша задокументована згадка про гру "creckett".
Цікаво, що гра згадується у контексті судової справи в Англії щодо суперечки про право власності на земельну ділянку в Гілдфорді. Один зі свідків вказав, що 50 років тому він зі своїми шкільними друзями грав на цій земельній ділянці у крекетт.
Натомість перша гра, про яку залишилась письмова згадка, відбулась у 1611 році в Сасексі.
Проте й тут не обійшлось без суперечок – двоє чоловіків замість того, щоб відправитись на недільну службу у церкву, грали у крикет, за що отримали штраф. У цьому ж році слово "крикет" увійшло у словник як гра для хлопчиків.
Графський рівень гри
Перші графські команди були сформовані у другій половині XVII століття. До цього крикет був сільською грою.
Аристократія наймала на роботу селян, які добре грали в крикет, а самі робили ставки на результати гри.
Наприкінці XVII століття про такі матчі згадували в місцевих газетах.
Перша відома гра, в якій команди використовують назви графств, датована 1709 роком. Команди грали під патронажем місцевих меценатів, таких як другий герцог Річмонд, сер Вільям Гейдж, Алан Бродрік та Едвін Стід.
У той час преса почала активно висвітлювати матчі з крикету. Одним з перших гравців, про якого писали в той час у газетах, став Томас Веймарк.
Поширення крикету поза межами Англії
Завдяки імперіалістичним амбіціям Великої Британії, крикет поширювався у Північній Америці вже у 1700-х роках.
Далі про гру дізнались у Вест-Індії та Індії завдяки колонізаторам та морякам Ост-Індської компанії. Наприкінці XVIII століття крикет став відомий у Австралії, а на початку XIX – у Новій Зеландії та Африці.
Перший міжнародний матч відбувся у Нью-Йорку в 1844 році між командами з Канади та США.
Правила гри
У 1744 році клуб Star and Garter розробив перші Закони крикету, члени якого згодом заснували відомий Marylebone Cricket Club. Клуб одразу став "хранителем законів" і дотепер зберігає за собою цю роль.
За правилами гри, команда з крикету на чолі з капітаном складається із 11 гравців. Один з них виконує роль боулера. Його головна функція – метати м’яч так, щоб бетсмен (гравець з битою) не зміг його відбити.
Якщо бетсмен відбиває м’яч, отримує очки для своєї команди. Також у грі беруть участь вікет кіпери – воротарі крикету. Їхня головна мета – захистити хвіртку (ворота) своєї команди.
У момент, коли бетсмен відбиває м’яч, положення гравців на полі змінюється. Одна команда біжить за м’ячем, щоб доторкнутися до однієї з хвірток. Двоє гравців іншої команди заробляють очки, рухаючись від однієї хвіртки до іншої глиняною доріжкою.
Під час гри на полі є дві команди. Проте у команді, яка відбиває м’яч, на полі перебувають лише два гравці, а у команді, яка подає – усі 11.
На матчах працюють двоє суддів, які стежать за дотриманням правил, приймають всі необхідні рішення і повідомляють про них маркерам – особам, які ведуть рахунок.
Головне спорядження гравців – шкіряний м'яч та дерев'яна бита, яка має форму лопати.
Поле для гри у крикет називається пітч. Це прямокутна ділянка довжиною 20 метрів і шириною 3 метри. Також на полі є хвіртки – три стовпчики висотою у 71 сантиметр. Вони виконують роль воріт.
Сучасний крикет
Наразі існує Міжнародна рада з крикету, до складу якої входять понад сто країн світу.
Для більшості країн колишньої Британської імперії крикет залишається головним видом спорту, зокрема на Індійському субконтиненті.
Крикет і дотепер продовжує розвиватися. Так з'являються нові форми гри такі, як Cricket – Twenty20.
Тривалість матчу такого формату визначається не часовим лімітом, а встановленою кількістю подач.
Також гра еволюціонувала технічно. З'явилась спеціальна програма відстеження м’ячів, інфрачервоні камери та технологія контролю країв поля для того, щоб краще побачити чи вдарила бита м'яч.