Зміст:
  1. Лев узимку / The Lion In Winter (1968)
  2. Порожня корона / The Hollow Crown (2012-2016)
  3. Король / The King (2019)
  4. Єлизавета / Elizabeth (1998)
  5. Марія – королева Шотландії / Mary Queen of Scots (2018)
  6. Фаворитка / The Favourite (2018)
  7. Божевілля короля Георга / The Madness of King George (1994)
  8. Місіс Браун / Mrs. Brown (1997)
  9. Річард ІІІ / Richard III (1995)
  10. Король говорить! / The King's Speech (2010)
  11. Королева / The Queen (2006)

Лев узимку / The Lion In Winter (1968)

У новому сезоні "Корони" на нас чекає прихід до влади Маргарет Тетчер та війна за Фолклендські острови. Але головне – весілля принца Чарльза з Діаною Спенсер. Радимо, що ще варто подивитись, щоб краще розібратись у складних стосунках в королівській родині.

Хто на троні: Генріх II (1133-1189)

Якщо вам теж важко даються сімейні зустрічі на свята, згадайте про родину Плантагенетів — королівську династію ХІІ сторіччя, де стосунки були ну дуже не простими.

Це максимально різдвяне кіно (наскільки це може собі дозволити історична драма про британську монархію): уся велика королівська родина збирається у замку перед Різдвом, але не заради того, щоб обмінятись подарунками, а щоби визначитись, хто ж саме успадкує трон. 

Серед претендентів — троє синів короля. У старшого, Річарда (майбутнього короля Річарда Левове Серце), найкращі шанси через право первородства, проте це було б надто просто. 

Його брати, Джон та Джефрі, не здаються. А тут ще й доводиться випустити з в'язниці королеву, Аліенору Аквітанську – вона колись очолювала бунт проти короля, та згодом з'ясується, що саме з нею королю справді є про що поговорити (чого не скажеш про решту родичів).

Аліенора — особлива героїня. Цей фільм варто подивитись хоча б заради неї. Одна з найвпливовіших жінок свого часу і одна з перших сильних лідерок Англії, встигла одружитись з двома королями (Генріх ІІ Плантагенет — її другий чоловік, з першим, королем Франції Людовиком VII, вона розлучилась), брати участь у політичних інтригах і впливати на те, хто ж саме врешті отримає корону.

Цей фільм є екранізацією п'єси американського драматурга Джеймса Голдмена, за яку він отримав "Оскар" як найкращий адаптований сценарій.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Порожня корона / The Hollow Crown (2012-2016)

Хто на троні: Річард II (1367-1400), Генріх IV (1366-1413), Генріх V (1387-1422), Генріх VI (1421-1471), Річард III (1452-1485).

Формально цей великий проєкт ВВС є серіалом, хоча за своєю суттю більше нагадує великий кіноцикл. 

"Порожня корона" — це екранізація циклу історичних п’єс Вільяма Шекспіра, присвячений правлінню п’ятьох королів, включно з Війною Троянд.

Якщо ви погано орієнтуєтесь у середньовічній англійській історії, плутаєте Ланкастерів з Йорками, або припинили слідкувати за творчістю Шекспіра після "Ромео та Джульєтти", це ваш шанс надолужити втрачене. 

У кращому випадку, краще зрозумієте, чому ігри престолів — невід’ємна складова англійської політики вже кілька сотень років поспіль, у гіршому — помилуєтесь на прекрасних британських акторів. А милуватись є ким: ВВС вдалося зібрати для свого проєкту Джеремі Айронса, Бена Вішоу, Тома Хіддлстона, Бенедикта Камбербетча та Даму Джуді Денч.

Звісно, "Порожня корона" не завжди ретельно слідкує за відповідністю історичним фактам, але звинувачуйте у всьому Шекспіра.

Король / The King (2019)

Хто на троні: Генріх V (1387-1422)

На випадок, якщо Том Хіддлстон у ролі Генріха V вас не влаштував — спробуйте іншу шекспірівську екранізацію з Тімоті Шаламе в головній ролі.

"Король", хоч і надихався п’єсами Шекспіра, відходить від шекспірівської мови і пропонує універсальну історію про бруд і безславність будь-якої війни, політичні інтриги і самотність людини на престолі. 

Додайте до цього непогану гру Тімоті Шаламе, похмуру картинку і ось славнозвісна битва під Азенкуром, у якій безславно програла французька армія, знову заворожує глядача.

А Роберт Патінсон у ролі спадкоємця французького престолу, дофіна Людовіка — беззаперечна родзинка фільму.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Єлизавета / Elizabeth (1998)

Хто на троні: Єлизавета І (1533-1603)

Єлизавета І — одна з найвідоміших королев Англії. Час її правління називають "золотою добою": при ній Англія стала справжньою світовою морською державою, вона підтримувала митців (зокрема, того ж Шекспіра). 

Але цей фільм 1998 року із Кейт Бланшетт у головній ролі розповідає про те, як вона стала тією Єлизаветою, яку пам’ятають її нащадки.

Єлизавета — донька тієї самої Анни Болейн, заради якої Генріх VIII розірвав стосунки з Католицькою церквою, чим спровокував численні внутрішні політичні конфлікти, розгрібати які довелось його нащадкам, включно з самою Єлизаветою.

Тож її сходження на трон було непростим: дитинство у статусі незаконної дитини, несподівано успадкована корона від сестри, складні романтичні стосунки з другом дитинства Робертом Дадлі (історичних підтверджень їхнього роману немає), та, врешті-решт, обіцянка ніколи не виходити заміж, а взяти шлюб з усією Англією.

І так, тут теж буде чимало політичних інтриг і боротьби за трон — це основна сюжетна лінія більшості фільмів про королівську родину.

Марія – королева Шотландії / Mary Queen of Scots (2018)

Хто на троні: Марія I Стюарт (1542-1587) / Єлизавета І (1533-1603)

Цей фільм ніби продовжує попередній: тут теж є Єлизавета (Марго Роббі), проте головна увага – на непокірну Шотландію та її молоду королеву Марію Стюарт (Сірша Ронан).

Дивитись фільми про історичних персонажів, чия доля є загальновідомою, іноді складно — все одно знаєш, чим все завершиться. Проте у цьому кіно є на що подивитись, не думаючи про фінал. 

"Марія — королева Шотландії" справа рук режисерки Джозі Рурк, це її дебютний фільм — раніше вона працювала в театрі. І цю театральність забрала з собою на знімальний майданчик: від неймовірних суконь й костюмів до постановки кадру.

Цей фільм чимось нагадує серіал "Ворожнеча" (Feud): дві сильні жінки, що керують країнами і намагаються почути власний голос серед шуму радників, насправді мають між собою більше спільного, ніж відмінного. Добре, хоча б у фільмі вони отримують шанс зустрітись віч-на-віч.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Фаворитка / The Favourite (2018)

Хто на троні: Анна І Стюарт (1665-1714)

Здавалось би, черговий фільм про монархів, схожий на попередні: триває війна з Францією, у дворі розгораються нові інтриги, британська аристократія змагається у тому, хто дістанеться ближче до монарха (іноді — в прямому сенсі). 

Але грецький режисер Йоргос Лантімос додає свій фірмовий абсурд у класичний жанр костюмованої драми — і перетворює фільм на потужне, складне, візуально прекрасне висловлювання про марні пошуки знайти щирість у цих декораціях.

Між іншим, приблизно в цей час з’являється об’єднане королівство Великобританія.

Дві молоді аристократки: Сара Черчіль, герцогиня Мальборо (Рейчел Вайс) та Ебігейл Гілл (Емма Стоун) змагаються за увагу королеви Анни — і за можливість впливати на неї. Щоправда, боротьба одна з одною подекуди захоплює цих жінок більше, ніж головна ціль.

За роль Анни Стюарт Олівія Колман (вона ж зіграла королеву Єлизавету ІІ у двох сехонах "Корони") отримала "Оскара" — це справді одна з найкращих її ролей.

Королева Анна, довкола якої закручується складний любовний трикутник з її фавориток, викликає по черзі відразу й співчуття. Адже кожен заслуговує на любов. Навіть королева.

Божевілля короля Георга / The Madness of King George (1994)

Хто на троні: Георг ІІІ (1738-1820)

Костюмовані драми нечасто працюють з темами ментального здоров’я, але у певному сенсі британському кінематографу пощастило мати короля Георга ІІІ. 

Король мав психічну хворобу й частину свого правління не міг самостійно правити — замість нього фактично це робив його син Георг IV (цей час відомий як Доба Регентства).

Але що спровокувало розвиток хвороби? Як реагуватимуть ближні, коли їхній правитель раптом втрачає розум? Цьому божевіллю, його причинам та реакції двору і присвячений фільм. А також дружині, королеві Шарлотті (Хелен Міррен), яка вірить в свого чоловіка більше, ніж будь-хто.

Георг ІІІ — представник Ганноверської династії. Ганновери своїм сходженням на трон мають дякувати кільком своїм попередникам: Анні Стюарт, яка померла і не залишила спадкоємця, а також Генріху VIII Тюдору, який своєю релігійною реформою роз’ятрив англійське суспільство і мимоволі призвів до підписання Акту про спадкування престолу, який забороняв успадковувати трон Англії католикам (читай — Стюартам).

Місіс Браун / Mrs. Brown (1997)

Хто на троні: Вікторія (1819-1901)

Вікторіанська доба — час розквіту Британської імперії. Над її колоніями ніколи не заходить сонце, а культура й наука бурхливо розвиваються. 

Королева Вікторія займає друге місце за тим, скільки часу вона провела на троні Великобританії — 63 роки, 7 місяців і 2 дні (її обійшла тільки чинна королева Єлизавета ІІ, яка править вже 68 років). І, можливо, саме тому саме про неї зняли найбільше фільмів.

Але зверніть увагу на той, який ви навряд чи бачили. Після смерті коханого чоловіка Альберта Вікторія одягає чорне й усамітнюється в палаці. Це вплине на республіканські настрої в країні: якщо ви довго не бачите монарха, може скластись враження, що він вам не дуже потрібен. 

Аби розрадити королеву, до її двору викликають молодого шотландця Джона Брауна, який служив ще її чоловіку. І щось пішло не так: дружба королеви і слуги стала занадто близькою, що викликало незадоволення всього королівського двору.

Джуді Денч виграла за роль Вікторії головну премію BAFTA та "Золотий глобус". А ще пізніше повернулась до ролі Вікторії у подібному фільмі: "Вікторія і Абдул" – про останнього фаворита королеви, індійського секретаря Абдула Каріма.

Річард ІІІ / Richard III (1995)

Хто на троні: формально Едуард IV (1442-1483) і Річард ІІІ (1452-1485), але дія фільму перенесена у 1930-ті

Єдиний з фільмів списку, що по-справжньому має мало спільного з реальними фактами. 

Сценарний експеримент великого актора Ієна Маккелена переносить дію шекспірівської історії у 1930-ті — і дозволяє пофантазувати, а що б було з Великою Британією, якби реальна криза монархії, спричинена відреченням від престолу королем Едуардом VIII та замилування ідеями британського фашизму, розвинулись би на повну.

Реальний Річард ІІІ не надто відрізнявся від інших середньовічних королів: більшість з них приходили до влади у сумнівних обставинах, а потенційних конкурентів вбивали або саджали у Тауер.

Утім, Річардові не пощастило: його історією зацікавився Шекспір, що увічнив його як одного з головних антагоністів британської історії.

Ієн Маккелен, який до цього фільму був відомий переважно як театральний актор, втілює у цій роботі давнє прагнення вивести його Річарда ІІІ — харизматичного й жорстокого — у великий світ. 

І кіно непогано справляється з цією задачею, балансуючи між альтернативною історією та театральними прийомами, ідеально відтвореним побутом 1930-х років та шекспірівським текстом.

Король говорить! / The King's Speech (2010)

Хто на троні: Георг VI (1895-1952)

Після довгих поневірянь давньою історією, ми нарешті опиняємось у ХХ сторіччі. Альберт, герцог Йоркський (Колін Ферт), ніколи не хотів бути королем. 

Він любить свою дружину, двох маленьких доньок (майбутню королеву Єлизавету та принцесу Маргарет) і ненавидить виступати на публіці. Альберт заїкається, і ще не знає, що невдовзі його старший брат, Едуард VIII, зречеться корони, а йому самому доведеться стати королем Георгом V.

Доля Георга V чимось мимоволі нагадує долю його тезки, Георга ІІІ: він теж має неабияк дякувати своїй дружині, Єлизаветі Боуз-Лайон (що стане в майбутньому відомою як Королева-мати) за віру та терпіння. 

Саме Єлизавета знаходить лікаря, що може допомогти її чоловіку говорити на публіці — Лайонела Лога, і саме вона переконує його, що навіть людина королівської крові має сама приходити на прийом, а не викликати спеціаліста до себе.

Георгу V дістався непростий час для правління: наближається Друга світова війна, народ Великої Британії стривожений і потребує надійного лідера. Тож Георгу доведеться врешті-решт ним стати. 

Натхненна історія про набуття власного голосу отримала аж чотири "Оскари": як найкращий фільм, найкращу режисерську роботу, найкращий сценарій, а також за найкращу чоловічу роль (Колін Ферт).

Королева / The Queen (2006)

Хто на троні: Єлизавета ІІ (1926-…)

Певно, найменш приємний фільм для чинної королеви Єлизавети. Розповідає про найменш приємні події в її родині. 

Смерть принцеси Діани у автокатастрофі — трагедія для народу, але у палаці до неї ставляться по-різному. "Вона більше не член королівської родини", – спокійно каже королева, не розуміючи, якої реакції від неї чекають.

А її справді чекають: "Королева" — один з перших фільмів, де спілкування з народом справді важливе для монарха. ХХ сторіччя змінює баланс стосунків між сувереном та його підданими: влада королів важить значно менше, ніж колись.

Сперечаючись, чи потрібно влаштовувати Діані публічний похорон, чи треба спускати королівський прапор на знак жалоби, взагалі — чи треба щось сказати, Єлизавета, а з нею і вся родина, а також новий прем’єр-міністр Тоні Блер переосмислюють роль і статус монархії в цьому новому світі. 

Іноді їм треба стати просто родиною, аніж рядками у королівському протоколі. Урок, який ця найвідоміша в світі родина досі, здається, вчить.

Ольга Перехрест, для LIGA.Life