Зміст:
  1. Котлета по-київськи (Київ)
  2. Смажені вареники (Кам’янець-Подільський)
  3. Пампушка з томленою щокою (Київ)
  4. Завертай (Буча)
  5. Улич (Вінниця)
  6. Ребра на вогні (Львів)
  7. Вихватень (село Витачів, Київщина)
  8. Кашка-рол (Рівне)
  9. Галушки (Полтава)
  10. Квадратна піца (Харків)
  11. Вертута (Черкаси) 
  12. Млинці (село Святопетрівське, Київщина)
Багато років поспіль лідерські позиції на ринку фастфуду в Україні займають випічка, піца, бургери, шаурма і суші. Ці страви користуються попитом через швидкість приготування, зручність і невисоку ціну, однак із часом можуть "приїдатися".

Та що, як ми скажемо, що український фастфуд — це значно більше, цікавіше і смачніше, ніж ви могли собі уявити? Це локальні гастролегенди та переосмислення світових страв, великі мережі закладів і поодинокі точки, про які можуть розповісти лише місцеві жителі. Зрештою, це усім із дитинства знайомі смаки та нові гастрономічні відкриття.

LIGA.Life дослідила найцікавіший фастфуд українських міст і готова поділитися цими знахідками з вами. Від котлети по-київськи та полтавських галушок до харківської квадратної піци і смажених вареників у Кам’янці-Подільському — дізнавайтеся більше про локальну кухню та зберігайте цікаві локації для майбутніх подорожей.

Котлета по-київськи (Київ)

Історія винайдення рецепту цієї страви оповита легендами, однак незаперечним залишається факт, що котлета по-київськи стала справжнім гастросимволом української столиці. Здебільшого замовити її можна у ресторанах, та з 2022 року страва знайшла своє втілення й у фастфуд-форматі. 

Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram

Наразі у Києві працюють два заклади мережі монокафе "Котлета по-київськи". Тут пропонують як класичну котлету з вершковим маслом та зеленню, так і більш незвичні варіанти начинок: сир чеддер, чеддер і халапеньйо, філадельфія та шпинат, гриби і сир, тархун і дорблю. Вартість котлети — від 95 до 115 гривень. 

Адреса: вулиця Хрещатик, 17; вулиця Велика Васильківська, 16. Третій заклад "Котлета по-київськи" відкриється 17 листопада на вулиці Костянтинівській, 17. 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/kotleta.pokyivsky

Смажені вареники (Кам’янець-Подільський)

"Три роки тому ми з кумом шукали ідеї для бізнесу, думали, чим би зайнятися. Тоді якраз був тренд на українське, і я пригадав смачні варенички, які залишаються на наступний день і смажаться на сковороді. Так і виникла ідея зробити їх у форматі фастфуду", — розповідає Дмитро Топольницький, власник і натхненник закладу "Смажені варенички"

Для страви розробили спеціальне тісто, яке дозволяє уникнути процесу варіння. Маленькі варенички розміром близько чотирьох сантиметрів ліплять вручну у власному цеху, далі поміщають у шокову заморозку, а вже звідти — у фритюр, де смажать менше хвилини. 

Загалом у компанії є понад 200 рецептів різних начинок, але продають основні 12. Серед них — вареники із картоплею, картоплею та грибами, капустою, м’ясом, морепродуктами, куркою, шоколадом, яблуками та корицею, маком і горішками. Залежно від інгредієнтів, до страви додають смажену цибулю, шкварки або топінги. 

Від начинок на зразок вишень чи кисломолочного сиру довелося відмовитися через високий вміст вологи, яка розриває вареники у фритюрі. Однак до меню додали лінійку "до пива" з начинками із риби, сиру-косички та перченими варениками. 

"Цінова політика в районі 100 гривень за порцію. Залежно від наповнення, варенички можуть коштувати від 80 до 150 гривень. І це при тому, що у нас ручна робота, яка вимагає багато часу і праці. Для порівняння, в одному кілограмі звичайних вареничків десь 40 штук, а наших — до 300", — додає Дмитро Топольницький. 

Адреса: площа Польський ринок, 1. До кінця 2023 року "Смажені варенички" планують відкрити і в Деснянському районі Києва. 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: надані Дмитром Топольницьким

Пампушка з томленою щокою (Київ)

Першочергово ресторан сучасної київської кухні "Глек" створив пампушку з томленою щокою до червоного борщу, який у закладі готують на овочевому бульйоні. Такий варіант передбачався для людей, які не уявляють борщу без м’яса. Однак із часом пампушка стала повноцінною позицією у меню закладу. 

Тісто для пампушки роблять і випікають самостійно. Далі додають конопляний майонез, мариновану червону цибулю і рвану телячу щоку, яку готують у печі від п’яти годин. У результаті виходить повноцінний бургер вартістю 130 гривень, який можна замовити із собою. 

Адреса: вулиця Велика Житомирська, 6. 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: ресторан ''Глек''

Завертай (Буча)

Заклад "Завертай" відкрив Олексій Гончаров. Чоловік та його родина — двічі переселенці. У 2014 році вони були вимушені виїхати з окупованої Кадіївки на Луганщині, а у 2022-му — з Гірського у Бучу, де відкрили власний заклад швидкого харчування. Однак Олексій наголошує: із фастфудом їх пов’язує лише швидкість приготування страви і зручність: 

"Люди звикли під фастфудом розуміти швидкоприготовані бургери, хот-доги, страви у фритюрі. Тобто щось смажене, що шкодить здоров’ю. Ми ж хочемо концептуально відійти від цього поняття. Із терміну "фастфуд" можемо взяти для себе хіба що швидкість. Однак взагалі наш концепт полягає у тому, аби готувати корисні страви з використанням корисних технологій". 

Основна страва закладу, завертай — це загорнуті у тортилью овочі, зелень, мікрогрін, м’ясо або слабосолена риба з авторськими соусами на основі йогуртів. Відвідувачам пропонують сформувати свій завертай або обрати один із вісьмох базових смаків: чотири з м’ясом (курка, шинка, телятина та індичка, які тут готують сувід), два з рибою (норвезька слабосолена форель або тунець), овочевий чи з омлетом. Вартість — від 129 до 199 гривень.  

"Ми намагалися створити абсолютно новий формат їжі — здорове харчування, лише у швидкому форматі. Так, це ресторан при дорозі, але ми готуємо корисний салат у тортильї. Йдеться не про те, аби бути кращими чи здоровими серед фастфуду, а про зовсім інший підхід, щось на кшталт антифастфуду", — пояснює Олексій. 

Адреса: Нове шосе, 11а. 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/zavertai.bucha

Улич (Вінниця)

У вінницькому закладі "Улич" готують крафтову піцу-багет, за основу якої взяли польську запіканку. Однак рецептура повністю змінена: замість французького багету одна із місцевих пекарень виготовляє на замовлення унікальний бездріжджовий, схожий на паляницю. Далі кладуть сирну, м’ясну або рибну начинку — і все це з моцарелою запікають у спеціальному грилі. Наприкінці прикрашають зеленню, додають авторські соуси або смажену кріспі-цибулю. 

"Ми не хотіли називати це запіканкою, тому що з цим словом асоціюється зовсім інша страва. Довго думали над назвою і зупинилися на "уличі". Так називалося одне із племен, яке увійшло до складу Київської Русі і, фактично, дало початок формуванню України. Вони поклонялися різним богам і випікали обрядові хліби різної форми. Одні з них були схожі на човники, які готуємо ми", — пояснює співвласник закладу "Улич", учасник "МастерШеф" Олександр Горчаков.  

Заклад пропонує п'ять смаків улича. У фірмовий "Подільський" додають бекон і копчену вишню — гастросимвол Вінниці. "М’ясний" поєднує у собі класичні смаки фастфуду: шинку, салямі, соус барбекю, гірчицю, кетчуп та кріспі-цибулю. У "Сирний" кладуть чотири види сиру (дорблю, пармезан, моцареллу і чеддер), грушу, підсмажені грецькі горіхи, руколу і крем бальзамік, а в "Тунцевий" — консервований тунець, томати, мариновану цибулю і фірмові соуси. "Курячий" готують із курячим стегном, запеченим у фірмовому соусі карі, додають томати, мариновану цибулю, прикрашають сумішшю смаженого кунжуту та соусом унагі. Вартість страви — від 165 до 175 гривень.

"Наші уличі розміром приблизно 35 сантиметрів у довжину. Тому інколи люди, які не звикли багато їсти чи хочуть трохи перекусити, беруть один улич на двох. У такому випадку ми улич розділяємо і подаємо на маленьких підставках", — розповідає Олександр. 

Адреса: вулиця Олександра Соловйова, 3. 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/ulych_altfood

Ребра на вогні (Львів)

Так, ми про ту саму львівську "Реберню", яка вже понад сім років готує відвідувачам свинні ребра на мангалі. Страву подають у закладі чи у форматі "з собою" із соусом барбекю або гірчичним соусом на вибір. 

Адреса: вулиця Підвальна, 5; вулиця Старознесенська, 24-26; вулиця Стрийська, 202. Також заклади мережі працюють у Києві (Андріївський Узвіз, 2а; вулиця Івана Мазепи, 1), Тернополі (бульвар Тараса Шевченка, 27а) та Одесі (вулиця Гаванна, 10/12; пляж Аркадія, буд. 3б). 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/rebernialviv

Вихватень (село Витачів, Київщина)

Крафтова пекарня "Витач" у селі Витачів вже давно стала популярним місцем для гастрономічного відпочинку. Тут виготовляють хліб за старими рецептами і з цього ж хліба готують популярну серед відвідувачів страву вихватень. Це своєрідний бутерброд із сиром сулугуні, маринованою червоною цибулею, огірком, томатом і м’ясом по рецепту пастрамі. 

Як зазначають у пекарні, м’ясо для страви готують понад тиждень. Для цього свинний ошийок маринують у десяти спеціях, далі томлять у смокері упродовж п’яти годин і запікають у печі на дровах ще три-чотири години. 

Одна порція вартістю 295 гривень важить понад пів кілограма. Відвідувачам, які звикли до менших порцій, пропонують половину вихватня вартістю 160 грн. Страву можна з’їсти за столиком у пекарні або ж сісти на вулиці й перекусити з видом на дніпрові кручі. 

Адреса: Обухівський район, село Витачів, вулиця Наддніпрянська, 10а (орієнтир — дерев’яний вітряк). 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: vytach.ps.me

Кашка-рол (Рівне)

У рівненському закладі Kashka відвідувачам пропонують корисний фастфуд. Одна зі страв у меню — кашка-рол. Це загорнуті у тортилью овочі, листя салату та різноманітні каші, до яких додають м’ясо, рибу або тофу на вибір. 

Відвідувачам пропонують три варіанти ролів: лососевий з кіноа та соусом теріякі; курячий з кукурудзою, гарбузовим насінням, булгуром, вівсом і кисло-солодким соусом; веганський з тофу, гарбузовим насінням, полбою, пшеничкою і кисло-солодким соусом. Вартість кашка-ролів — від 90 до 125 гривень. 

Адреса: вулиця Соборна, 17. Також заклади цієї мережі працюють у Луцьку (проспект Волі, 49а), Хмельницькому (вулиця Героїв Майдану, 8), Тернополі (площа Героїв Євромайдану, 9).

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/kashka.khmelnytskyi, instagram.com/kashka.rivne

Галушки (Полтава)

Гастросимволом Полтави вважається галушка — на честь цієї страви навіть встановили пам’ятник. А в 2016 році в місті відкрилася галушкова мануфактура "Комора".

Наразі у закладі можна скуштувати понад 20 різновидів галушкових страв, серед них: солоні, солодкі, варені на пару та смажені у фритюрі. Тут галушки варіюються від класичних у сметанковому соусі з відвареною чікою до галушок-суші з крем-сиром та слабосоленим лососем і свіжим огірком чи галушок-жульєн з грибами під вершковим соусом з куркою та сиром. Чи шоколадних галушок, приготованих з шоколадного тіста, наповненого шоколадом. Вартість із собою, у вигляді порції L, коливається від 110 до 215 гривень.  

У стравах замішано традиції Полтавщини зі смаками світу та України. Вивченням і нестандартним поєднанням команда закладу займається вже понад сім років, експериментуючи та відтворюючи унікальні поєднання смаків.

Адреса: вулиця Пилипа Орлика, 29.

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: надані Яніною Ковалевською

Квадратна піца (Харків)

Якщо галушки — символ Полтави, то гастрономічним символом Харкова є квадратна піца на пишному тісті. З 2002 року таку готують у піцерії BUFET за фірмовими рецептами. 

У меню закладу дев’ять квадратних піц, із них п’ять — на пишному тісті: "Фірмова" з куркою, шинкою, печерицями, маслинами, майонезом, томатним соусом і сиром; "Курка з ананасом"; "Курка з грибами"; "З шинкою"; "М’ясна" з яловичиною, помідорами, томатним соусом із часником, майонезом, сиром і кропом. Вартість піци — від 110 до 120 гривень. 

Адреса: провулок Костюринський, 3. Заклади мережі працюють ще за 15 адресами у Харкові. 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/bufetua

Вертута (Черкаси) 

Вертута — це традиційна українська страва, яку готують зі змазаного начинкою і скрученого трубочкою коржа або із витяжного тіста. В давнину до неї додавали шкварки із цибулею або яблука. Сьогодні ж цю страву готують в однойменному закладі VERTUTA у форматі пирога або рулета.

Вертуту-пиріг пропонують із бринзою, вишнею і заварним кремом, куркою, грибами, шпинатом або мускатним гарбузом. Вартість — від 120 до 150 гривень. Вертуту в форматі рулета (вертутку) готують з телятиною, куркою, яблуками, сливами, шпинатом і бринзою. Вона коштує від 32 до 40 гривень. 

Адреса: вулиця Дашковича, 19. Також заклади мережі працюють в Одесі (проспект Шевченка, 6/1; Фонтанська дорога, 67а; вулиця Буніна, 13), Ізмаїлі (проспект Миру, 38), Чернівцях (вулиця Заньковецької, 11; вулиця Головна, 177а) і Чорноморську (проспект Миру, 24/2). 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/vertutaua

Млинці (село Святопетрівське, Київщина)

Млинці з різними начинками популярні в багатьох національних кухнях: французькій, польській, білоруській. Зокрема і в українській, де їх начиняють домашнім сиром, м’ясом, грибами, капустою тощо. Спробувати млинці в сучасній інтерпретації можна у "Млинці Station" — тут їх можна замовити із собою.

У закладі пропонують 15 видів млинців із солоними та солодкими начинками: телятиною, жульєном і трюфелем, сулугуні, зеленню та помідорами, нутеллою та ківі, дитячим сирком, бананом і шоколадною пастою тощо. Вартість страви — від 75 до 100 гривень. 

Адреса: село Святопетрівське, вулиця Лесі Українки, 32 (ЖК "Софія"), бульвар Лесі Українки, 2б (ЖК "Петрівський квартал"). 

Фастфуд українських міст. Що, крім піци та шаурми, пропонують локальні заклади
Фото: instagram.com/mlinci_station