Зміст:
  1. Ігри розуму / A Beautiful Mind (2001)
  2. Ейнштейн та Еддінгтон / Einstein and Eddington (2008)
  3. Походження / Creation (2009)
  4. Темпл Ґрандін / Temple Grandin (2010)
  5. Теорія всього / The Theory of Everything (2014)
  6. Гра в імітацію / The Imitation Game (2014)
  7. Людина, яка пізнала нескінченність / The Man Who Knew Infinity (2015)
  8. Приховані фігури / Hidden Figures (2016)
  9. Прибуття / Arrival (2016)
  10. Геній і безумець / The Professor and the Madman (2019)
  11. Небезпечний елемент / Radioactive (2019)

Ігри розуму / A Beautiful Mind (2001)

Без цього фільму не обійтись, якщо хочете розібратись, на що схожа робота науковців — і що насправді стоїть за їхніми успіхами. 

Скажімо, геніальний математик Джон Неш хворів на шизофренію (у фільмі його зіграв Рассел Кроу).

Химерне переплетіння реальних розрахунків, робота над теорією ігор сплуталась із галюцинаціями та роботою над ЦРУ, і ось вже генію потрібна допомога — добре, що в нього є кохана Алісія (Дженніфер Коннеллі). Врешті-решт, Неш дає раду своїй хворобі, і навіть отримує Нобелівську премію з економіки.

Цей фільм отримав чотири "Оскари" (як найкращий фільм, а також за адаптований сценарій, режисуру, актрису другого плану). Проте, як нагадують критики, сама історія дещо відрізняється від реального життя Джона Неша (що не робить її гіршою).

Ейнштейн та Еддінгтон / Einstein and Eddington (2008)

1914 рік. Британський астрофізик Артур Еддінгтон (Девід Теннант) ніби не помічає, що Європою несеться війна, і з зацікавленістю слідкує за дослідженнями берлінського професора Альберта Ейнштена (Енді Серкіс), який працює над теорією відносності.

Попри засудження колег, вчені починають спілкуватися. Еддінгтон вирішує на практиці перевірити, чи має рацію Ейнштейн у своїх розрахунках (хоча для свого керівництва додає, що, може, німецький професор помиляється — і це доведемо саме ми).

Ця британська стрічка не така відома порівняно з іншими в цьому списку, проте точно варта уваги: не часто випадає нагода спостерігати за становленням одного з найвідоміших фізиків — і при цьому дізнатись про його колегу, який так і залишився в тіні історії.


Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Походження / Creation (2009)

Ми завдячуємо англійському натуралісту Чарльзу Дарвіну зміною у баченні того, як же саме людина та решта живих істот з’явились на світ та стали такими, якими стали.

Проте чи замислюємось ми, чого це коштувало самому Чарльзу? У цьому фільмі Дарвін (Пол Беттані) працює над своєю працею "Походження видів", стикаючись із несхваленням своєї релігійної дружини Емми (Дженніфер Коннеллі), яка вважає роботу чоловіка блюзнірством. І в чомусь має рацію — недарма колеги Чарльза вітають його з тим, що він нарешті "вбив" Бога. 

Тож Дарвіну доведеться не лише довести свою справу до кінця, але й переконати дружину врешті підтримати його дослідження.

Темпл Ґрандін / Temple Grandin (2010)

Один із небагатьох фільмів з цього списку, не присвячений точним наукам — науковці бувають різними. Ось як і Темпл Ґрандін — докторка тваринництва з аутизмом, яку у фільмі зіграла Клер Дейнс.

Темпл була неспокійною і замкненою дитиною (аутизм тоді вважали формою шизофренії). Але завдяки підтримці матері, яка відмовляється віддавати доньку до психіатричної лікарні, Темпл поступово пристосовується до соціуму. 

Її цікавлять тварини — дається в знаки гостювання на фермі в дядька й тітки — особливо велика рогата худоба. Завдяки своїй особливій спостережливості Темпл вдається по-новому підійти до тварин і змінити підходи щодо їхнього догляду.


Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Теорія всього / The Theory of Everything (2014)

Що ми насправді знаємо про Стівена Гокінга — блискучого вченого, який не соромився пояснювати свої теорії просто, з якомога меншою кількістю формул, і який більшу частину свого життя провів в інвалідному візку через бічний аміотрофічний склероз (БАС)?

Що ж, цей фільм — нагода подивитись на вченого не лише як на геніального фізика, а як на живу людину (недарма це екранізації книжки його першої дружини). 

Молодий Стівен (Едді Редмейн) знайомиться з Джейн (Фелісіті Джонс), яка вивчає літературу; шукає тему для дисертації (несподівано захоплюючись ідеєю, що в основі створення Всесвіту була чорна діра) і виявляє, що жити йому залишається приблизно два роки — такий прогноз дає йому лікар, діагностувавши БАС. 

Але Стівен Гокінг відмовляється здаватись: попереду ще так багато всього, що можна було б дослідити і дізнатись.

Гра в імітацію / The Imitation Game (2014)

Друга світова війна. Аби боротися з німецькою армією, союзникам конче необхідно зламати шифр "Енігми" — німецької шифрувальної машини. За справу береться математик Алан Тюрінг (Бенедикт Камбербетч): він розробляє обчислювальну машину, яка могла би впоратись з шифром Енігми та набирає команду людей (серед них — талановита дівчина Джоан, яку грає Кіра Найтлі).

Це доволі сумна історія: після успішної перемоги над Енігмою та нацистською Німеччиною, після розробки системи тестування, яка перевіряє штучний інтелект (тест Тюрінга), життя Алана Тюрінга було доволі непростим. 

Його звинуватили у непристойній поведінці (у ті часи у Великій Британії гомосексуальність була незаконною). Замість ув’язнення Тюрінг обрав примусову хімічну кастрацію. 

У 1954 році він помер через отруєння ціанідом — версія слідства стверджувала, що це самогубство. 

У 2013 році королева Єлизавета ІІ посмертно помилувала Алана Тюрінга, який є однією з найвідоміших жертв гомофобії у Великій Британії (і не тільки).

Людина, яка пізнала нескінченність / The Man Who Knew Infinity (2015)

Ви навряд чи десь чули ім’я індійського математика Срінивасі Рамануджана, проте він — один з науковців, хто значно випередив свій час.

Початок ХХ сторіччя. Талановитий юнак (Дев Пател) в Індії захоплюється математикою, але не має грошей та можливостей, аби отримати вищу освіту. Тож він починає вчитися самотужки. Врешті, починає писати професорам, надсилаючи їм свої формули — мовляв, допоможіть їх опублікувати. 

Один з таких листів потрапляє до кембриджського професора Харді (Джеремі Айронс), який розуміє — їхній автор до біса талановитий, і краще б йому вчитись математиці в їхньому університеті.

Срінавасі Рамануджан став першим індійцем, якщо прийняли до Королівського наукового товариства.


Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

Приховані фігури / Hidden Figures (2016)

1961 рік. Кетрін Джонсон (Тараджі П. Хенсон) — геніальна математикиня, яка працює обчислювачкою. Дороті Воган (Октавія Спенсер) вчиться програмуванню. Мері Джексон (Жанель Моне) мріє бути інженеркою у НАСА. 

Здавалось би, що особливого в такій історії? Але в 1961 році сегрегація у розпалі, і бути жінкою, ще й чорною, означає — ти можеш робити геніальні обчислення, але твої колеги і досі думатимуть, що ти тут виключно для прибирання чи заварювання кави.

Ця історія знята на основі реальних подій. У 2019 році, посмертно, Дороті Вон отримала Золоту медаль Конгресу. 

Кетрін Джонсон в 2015 році отримала Президентську медаль Свободи та Золоту медаль Конгресу в 2019 році. 

Протягом свого життя вони надихнули чимало дівчат піти у математику і переконали їх, що їм це вдасться — зрештою, саме ці жінки долучились до того, що США відправили першу людину у космос.

Прибуття / Arrival (2016)

Можливо, цей фільм — найбільш захоплююча історія про роботу лінгвістів. Але тут також є прибульці, тож не лякайтесь ті, хто не надто цікавиться вивченням мов.

У різних місцях на планеті раптом з’явились 12 інопланетних кораблів. Влада стривожилась і зібрала свою команди військових та науковців, аби ті розібрались, що ті прибульці хочуть. 

І серед них опинилась докторка Луїз Бенкс (Емі Адамс). Луїз починає ближче знайомитись з таємничими прибульцями-гектаподами, вивчає їхню мову і врешті-решт починає розуміти її так добре, що ця нова інопланетна мова починає впливати на те, як вона сприймає світ (доведеться уникнути спойлерів).

Можливо, цей фільм надихне вас на вивчення нової мови. Або, навпаки, застереже.

Геній і безумець / The Professor and the Madman (2019)

До цього фільму ви й не могли б подумати, якою захоплюючою справою може бути складання словників.

Перед британським лінгвістом професором Джеймсом Мюррем (Мел Гібсон) амбітна задача – скласти словник, що вмістив би всі можливі слова, що є в англійській мові, докласти до них цитати з прикладом використання і так приборкати мову. 

Але є одне але: знаходити цитати виявляється важче, ніж здається на перший погляд. Професор дає оголошення, і серед листів кілька виявляються справді корисними. 

Ось тільки пише їх пацієнт психіатричної лікарні — Вільям Честер Майнор (Шон Пенн). А якому порядному британському видавцю захочеться, щоб до його словника був причетний божевільний, ще й вбивця. Проте професор Мюррей так не думає.

Небезпечний елемент / Radioactive (2019)

Хімікиня Марія Кюрі — одна з найвідоміших науковиць у світі. Вона також є єдиною жінкою, яка двічі отримала Нобелівську премію — з фізики у 1903 році (разом з Антуаном Беккерелем та своїм чоловіком, П’єром Кюрі) та з хімії у 1911 році.

Новий фільм із Розамунд Пайк у головній ролі розповідає про життя науковиці: відкриття полонію та радію, стосунки з чоловіком, відкриття радіоактивності – та нищівні для здоров’я наслідки роботи з радіоактивними елементами.

Прем’єра стрічки відбулась в 2019 році на Міжнародному кінофестивалі в Торонто. У світовий прокат вона мала вийти у 2020 році, проте через пандемію прем’єру відклали до 2021 року.


Ольга Перехрест
, для LIGA.Life